Fotó: Veres Nándor
Az oktatási minisztérium által elrendelt leépítések keretében a Hargita Megyei Tanfelügyelőség elkezdte a kiértesítést: közlik, hogy az adott tanintézetekben ősztől hány állás lehet.
2015. július 28., 17:562015. július 28., 17:56
2015. július 28., 19:532015. július 28., 19:53
„A minisztérium rendelete ez, nekünk mint intézménynek kötelező végrehajtani” – mondta Görbe Péter, Hargita megye főtanfelügyelője. A Hargita megyei oktatási rendszerben a szaktárca rendelete szerint 161 állást kell szeptember elsejéig megszüntetni.
Görbe Péter tájékoztatása szerint a napokban elkezdték a tanintézetek kiértesítését arról, hogy szeptember elsejétől melyik óvoda, iskola hány állással rendelkezhet. Nem azt közlik, hogy hány tisztséget kell megszüntetni, hanem azt, hogy mennyibe kell beleférni, hány oktatói állás lehet, továbbá mekkora lehet az oktatói kisegítő és a nem oktatói tevékenységű kisegítő személyzet létszáma – fejtette ki. Hozzáfűzte, ezen keretszámokon belül a tanintézetek maguk döntenek, hogy melyik állásról tudnak lemondani. Az oktatói állásokhoz egyelőre, szeptember elsejéig legalábbis, nem kell hozzányúlni – mondta a főtanfelügyelő. Nem zárta ki viszont annak a lehetőségét, hogy ha például egyes kilencedik osztályok nem telnek meg, akkor tanévkezdés után az oktatói szférában is lesz leépítés.
Amíg az iskolák döntéseiről nem értesülnek, addig Görbe Péter sem tudja, hogy hány ember esetében lesz tényleges elbocsátás vagy hányan tudnak esetleg nyugdíjba vonulni, más tanintézethez átkerülni. A főtanfelügyelő egyébként úgy gondolja, az oktatási rendszerben vannak olyan beosztások, amelyek esetében a munka nagysága nem igazolja az állások számát. Arra kérték a tanintézetek igazgatóit, vizsgálják meg ezt a szempontot is.
Valóban nagy gondot okozna az állások lefaragása a napköziknél, egyes, bentlakással rendelkező szakközépiskoláknál és néhány, több épülettel rendelkező iskolánál – ismerte el a főtanfelügyelő, aki szerint ezen tanintézetekkel még nem közölték, hogy hány állásuk marad, hanem megfontolják a helyzetüket és megpróbálnak enyhítést kérni számukra az oktatási tárcától.
Hargita megyében 93,5 diák jut egy oktatói kisegítő személyzeti állásra, az országos átlag pedig 125,1 diák egy ilyen állásra. A nem oktatói kisegítő személyzet esetében a megyében 43,11 diák jut egy állásra, az országos átlag pedig 59,1 – sorolta a főtanfelügyelő a számokat, amelyek azt mutatják, hogy összességében több állás van a megyei oktatási rendszerben, mint az országban máshol.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!