Fotó: Pál Árpád
Engedélye nélkül a kaszálójára öntötte ki a székelyszentléleki tejgyár tartálykocsija a feleslegessé vált savót, használhatatlanná téve a füvet az állatok takarmányozására – panaszolja egy nyikómalomfalvi gazda. A tejgyár társtulajdonosa szerint sajnálatos mulasztás történt, miközben a megduplázódott tejhozam feldolgozása során hátramaradt savótól próbáltak megszabadulni.
2016. június 20., 21:402016. június 20., 21:40
„A hét végén a traktorral kimentem megforgatni a lekaszált füvet. A sarokban hagytam egy két árnyi füves részt, mivel a vaddisznótúrás miatt nem tudtam lekaszálni: ebben fordultam meg a traktorral” – mesélte Sinka Lajos nyikómalomfalvi gazda. A szétnyomott fű között vette észre a frissen leöntött fehér folyadékot, amely feltételezése szerint a közeli tejgyárból származott. Úgy véli, a sofőr nem vállalta, hogy a sok eső miatt felázott földön átvigye a savót a gyár saját területére, így az övére öntötte. A gazda – amellett, hogy beszennyezték kaszálóját – azt nehezményezi, hogy az érintett területen a fű használhatatlanná vált az állatok etetésére.
„Nem igazán tudom, mit mondhatnék erre azon kívül, hogy sajnálatos mulasztás történt és elnézést kérek az érintettől. Utánanézek a dolognak, és felelősségre vonom az illetőt” – szabadkozott Magyari Piroska, a Gordon tejgyár társtulajdonosa. Ebben a periódusban megduplázódott a gazdák által leadott tej mennyisége, ami a savómennyiséget is megkétszerezte. Az állattartó gazdák szokták megvásárolni a tejsavó egy részét, a többit a gyár tehénfarmján egy gödörben tárolják, majd a trágyával vegyítve kihordják saját földterületükre – magyarázta a gyár képviselője. Már tavaly felmerült a savófeldolgozás korszerűsítésének szükségessége, ami a sürgősebb technológiai bővítés miatt egy évet tolódott, azonban hamarosan elkezdik a fejlesztést – fűzte hozzá. Ennek az a lényege, hogy a fehérjét különválasztják a víztől, amit majd a berendezések tisztítására használnak.
A tejgyárak csak akkor kapnak működési engedélyt, ha rendelkeznek előtisztító állomással, amelyben a gyártás folyamán keletkezett mellékterméket, a savót megtisztítják a szerves anyagoktól, az ezután maradt vizet pedig beleürítik a település szennyvízcsatornájába – tudtuk meg a vonatkozó szabályozásokról Balla Izabellától, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetőjétől. A tejsavót a sertéstartó gazdáknál szokták értékesíteni, a tejgyárak legtöbb esetben ily módon szabadulnak meg a mellékterméktől, ám amennyiben elöntik, hulladéknak minősül. A hulladék törvénytelen kiöntéséért természetes személyek ezertől kétezer lejig, cégek húszezertől negyvenezer lejig terjedő pénzbírságot kaphatnak, függetlenül attól, hogy saját tulajdonú területen vagy a másén történik a környezetszennyezés – tette hozzá. A tejsavó olyan szerves anyagokat tartalmaz, amelyek kiöntve szennyezik a talajt és a talajvizet. Eddig nem érkezett hasonló panasz a környezetőrséghez – közölte Balla Izabella.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!