Fotó: Veres Nándor
A Hargita megyében nyilvántartott huszonöt Natura 2000-es természetvédelmi terület közül tizennyolc kezelési tervét készítették el ebben az évben európai uniós pályázati támogatásból – közölte a megyei környezetvédelmi ügynökség.
2015. december 14., 18:392015. december 14., 18:39
Már felterjesztették a környezetvédelmi minisztériumhoz a tizennyolc Hargita megyei Natura 2000-es terület elkészült, illetve véglegesített kezelési tervét. A következő időszakban a szaktárca minisztériumi rendelettel léptetheti életbe az abban foglaltakat. A korábban kijelölt huszonöt természetvédelmi területből a gondnokkal rendelkező tizennyolcnak készült el idén a kezelési terve uniós pályázati pénzből – ismertette a jelenlegi helyzetet Both József. A Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség munkatársa hozzátette, a megyében lévő területek esetében intézményüknek kellett lebonyolítani a szakvéleményezést, a tervekre vonatkozó engedélyeztetési eljárást.
„Voltak ugyan hiányosságok a tervekben, azokat kiegészíttettük, most már a minisztériumban vannak az ügycsomók. Egyedüli kivétel a Nagy-Hagymás, illetve a hozzátartozó Natura 2000-es területek, esetükben nemrég járt le a meghallgatás, és a napokban küldik el a tervet az országos intézményhez” – jegyezte meg az illetékes. Kérdésünkre, hogy milyen problémák adódtak a tervekkel kapcsolatban, elmondta, egyaránt akadtak formai és tartalmi hibák is, de mivel azokat időben jelezték, volt idő a javításokra. Jellemző volt, hogy olyan élőhelyeket, illetve fajokat nem találtak, amelyek az eredeti adatlapokon szerepeltek. Ugyanakkor volt arra is példa, hogy új fajokat vettek számba, azokat pedig egy új fejezetben kellett tárgyalni. Az önkormányzatokkal való egyeztetések során annak függvényében is történtek változtatások, hogy a településeken tervezett, elkezdett munkálatok ne essenek természetvédelmi területekre, ne zavarja egyik a másikat.
A Natura 2000-es területek kezelését civil szervezetek, erdészetek, közbirtokosságok vállalták, sőt a megyei környezetvédelmi ügynökség természetvédelmi irodája is csatlakozott a gondnokokhoz. A gondnokok feladata volt a tervek elkészítése, mostantól pedig azok betartatásáért felelnek. A minisztériummal kötött szerződés aláírásakor ugyanis a kezelők felelősséget vállaltak az illető területen lévő természeti javakért, az ottani állapot megőrzéséért, szükség esetén javításáért.
Egyelőre még nincs kezelője a Csíki-havasok élőhelyvédelmének, a Csíki-medence, Csíki-havasok madárvédelmének, a Küküllő vízmedrét magába foglaló élőhelyvédelmi-, illetve a nagygalambfalvi élőhelyvédelmi területeknek (a két utóbbi csak részben található Hargita megyében). Ezeknek a területeknek a gondnokságát újra meghirdeti a minisztérium – számolt be Both. Tudomása szerint egy Kovászna megyei szervezet már érdeklődött is a Csíki-medence, Csíki-havasok madárvédelmi terület felől.
A szakember tisztázta, a Natura 2000 területeken folytatódhat a hagyományos tevékenység, lehet gazdálkodni azokon. Nem szabad ugyanakkor megváltoztatni a terület használati besorolását, tehát a legelő legelő kell maradjon, a kaszálót pedig kaszálóként kell megművelni. Azt is kifejtette, mint élőhely van egy kis probléma a fenntartási móddal, ugyanis a Natura 2000-es területek esetében szerepel élőhelyként a borsikás, fás legelő, míg az APIA meghatározza, hogy azok milyen százalékban lehetnek jelen egy legelőtesten, alkalmanként kéri a bokros területek rendben tartását. Nemcsak gazdálkodni, építkezni is lehet ezeken a területeken, akkor azonban kompenzálni kell: „közölni az Unió felé, hogy elvettünk egy adott területet, de ugyanolyan minőségűt és méretűt máshol kijelölünk az ott élő fajok számára”.
Mindezek mellett újdonság, hogy egy hónapja érkezett a felkérés intézményükbe, hogy új Natura 2000-es területeket kell kijelölni, illetve a meglévő területeket bővíteni. Ezáltal a megyei összterület mintegy 7000 hektárral növekedne meg, elsősorban Etédet, Parajdot és Gyergyóújfalut érintik a változások.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!