Fotó: Pál Árpád
A nyár végén dőlt ki Székelyudvarhely legöregebb tölgye, a szombatfalvi Hősök sírja mellett álló Kannásné fája. A több évszázados facsonkot a Haáz Rezső Múzeum konzerválja, és nemsokára talpra állítják a szejkefürdői Borvízmúzeum udvarán.
2016. október 25., 11:122016. október 25., 11:12
Legalább háromszáz, de akár négyszáz éves is lehet az a tölgyfacsonk, amelyet Kannásné fájaként említenek. Egykor a város Szejke felőli kijáratánál állt, az országútról is lehetett látni, még katonai térképeken is szerepelt tájékozódási pontként. A tekintélyes korú tölgy azonban már évtizedek óta halott, csak kiszáradt törzse és csonkja maradt meg.
Vofkori György néhai helytörténész feljegyzése szerint azért kapta ezt a nevet, mert egykor a környékbeli falvak asszonyai, akik az udvarhelyi piacra igyekeztek, a város bejáratánál őrködő fa árnyékában letették tejeskannáikat és megpihentek.
A város egyik nevezetessége az évszázadok során számos történelmi esemény tanúja is volt, éppen ezért ragaszkodnak az állagmegóvásához és kiállításához is – magyarázta lapunknak a Haáz Rezső Múzeum igazgatója, Miklós Zoltán. Mint elmondta, Kannásné fája katonai térképeken is szerepelt, így nem csak érzelmi értéke van. A facsonkot még augusztusban vitték ki a Szejkére, a Borvízmúzeum udvarára, hogy megmentsék a teljes enyészettől. A restaurálásra a székelykeresztúri Domokos Leventét kérték fel, aki korábban a Gyárfás-kúrián látható Petőfi-körtefa állagmegmentésével is foglalkozott. Megtisztította a facsonkot, majd vegyszerekkel fogja kezelni – magyarázta Miklós Zoltán. Később elkészül az alap, amelyre elhelyezik a csonkot. A fát belülről egy vasszerkezettel tartják lábon. Az igazgató reményei szerint még idén talpra fogják állítani a famatuzsálemet a Borvízmúzeum udvarán, jövőre pedig egy zsindelytetőt is helyeznek fölé.
Mivel nem élő fa, nem természetrajzi szempontból érdekes, hanem mert története van, így inkább kultúrtörténeti tárgyként kezeljük – hangsúlyozta az igazgató. Éppen ezért ragaszkodott ahhoz, hogy a Borvízmúzeum udvarán kapjon új otthont és ott fogadja a látogatókat.
Székelyudvarhelyen tartja hatodik Interdiszciplináris Konferenciáját a Nemzetstratégiai Kútatóintézet (NSKI). A hétvégi szakmai találkozón a Kárpát-medencei magyarság társadalmi és gazdasági helyzetéről több értekezés is lesz.
Három, Székelyudvarhelyről származó vizuális művész alkotásait mutatják be szülővárosukban november 14-én, csütörtökön. A tárlat az Elmozdított képek címet kapta.
Befejeződött a Küküllőkeményfalva és Székelyszentkirály közötti 58-as községi út Fenyédhez tartozó szakaszának felújítása. Többen azonban nem tartják be a 7,5 tonnás súlykorlátozást, ezért kamerát szereltet fel a helyszínen az önkormányzat.
Korondon, életnagyságú szobra mellett helyezték örök nyugalomra csütörtökön Lőrincz Márton birkózó olimpiai bajnok Argentínából hazahozott hamvait. Az újratemetési szertartás során felidézték a sportoló hányatott életútját is.
Két, a helyi színháztörténetben meghatározó személy sírját újítják fel a székelyudvarhelyi belvárosi református temetőkertben a Tomcsa Sándor Színház közreműködésével.
Hétfő reggel 9 órától több ponton is forgalomelterelésre kell számítani Székelyudvarhelyen, ugyanis a Harvíz Rt. megkezdi munkálatait a Kaufland előtti körforgalomban.
1989-ben elhelyezett időkapszulát találtak a bikafalvi református templom felújítása során, amelynek tartalmát a sajtó előtt tárták fel pénteken. Az esemény során az épület helyreállításának részleteiről is mesélt a helyi lelkipásztor.
Az „együtt” ereje – élet, onkológiai diagnózis után címmel tartanak előadást pénteken délután öt órától a székelyudvarhelyi Hargita Business Centerben (HBC).
Kisebb-nagyobb módosításokkal elfogadta a székelyudvarhelyi képviselő-testület csütörtökön a város 220 millió lejes költségvetését, cserébe viszont a betervezett beruházások megvalósítását várja el.
Javítási munkálatok miatt szünetel az áramszolgálatatás több székelyudvarhelyi utcában csütörtökön, napközben.
szóljon hozzá!