Fotó: Barabás Ákos
Összekeverte a rovarölő szereket a gépkezelő a battonyai mezőgazdasági vállalatnál, ahol július elején majdnem százötven, főként székelyudvarhelyi diák dolgozott – igazolta a Békés megyei hatóságok kivizsgálása. A tanulók olyan kukoricatáblában címereztek, amelyet nulla várakozási idejű rovarölő helyett három nap várakozási idejű növényvédőszerrel kezeltek.
2016. augusztus 11., 12:022016. augusztus 11., 12:02
A battonyai kukoricatáblában végzett permetezés ügyében indított elsőfokú közigazgatási hatósági eljárást nemrég fejezték be, az elsőfokú döntés szerint technológiai hibát vétett a diákmunkásokat alkalmazó cég. A hatóságok szakértők bevonásával helyszíni ellenőrzést folytattak, vizsgálták a növényvédelmi tevékenységet, a szakszerűségét, az előírások és eljárásrendek betartását, a dokumentációt, nyomon követték a növényvédőszer használatát, illetve mintákat vettek abban a kukoricatáblában, amelyben a főként székelyudvarhelyi fiatalokból álló diákcsoport dolgozott. A mintegy százötven diákmunkást – mint azt már korábban megírtuk – kórházi vizsgálatra vitték július harmadikán, miután munkáltatójuk arra gyanakodott, hogy veszélyes vegyszerrel kezelt kukoricatáblába küldték be őket dolgozni.
A növényvédőszert kijuttató gépkezelő az éjszakai permetezés során felcserélt két hibridkukorica-táblára előírt kezelőszert, és a címerezés előtt álló táblába juttatott ki csökkentett adagban klórpirifosz hatóanyagú rovarölő készítményt, amelynek munkaegészségügyi várakozási ideje három nap – tájékoztatott a kivizsgálás eredményéről a Békés Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztálya. A Békés Megyei Kormányhivatal Kormánymegbízotti Kabinetje a szerrel kapcsolatos kérdésünkre azt közölte, hogy a klórpirifosz hatóanyag a szerves foszforsav-észterek közé tartozik, felhasználása pedig engedélyezett. A patkányokon mért halálos adag 2000 milligramm kilogrammonként, humántoxikológiai besorolása pedig „ártalmas”. A gépkezelő hibájából kikerült anyagmennyiség – 0,5 liter/hektár –, továbbá a kezelés és a diákok munkavégzése közötti időtartam alapján megállapították, hogy alacsony volt a súlyos mérgezés kockázata. A kórházi vérvételek sem igazoltak mérgezést a diákoknál. A cégre kiszabható bírság mértékéről annyit közöltek, hogy az eset súlyosságától függően akár több millió forintos büntetést is kaphat a vállalkozás.
A klórpirifoszt rovarölőként használják gabona, gyapot, szántóföldek, dió, zöldség és gyümölcsök, valamint pázsit és dísznövények permetezéséhez – olvasható a Kockázatos.hu környezet-egészségügyi és információs portálon. A klórpirifosz egyébként egy idegtoxin, károsítja a magzatok és csecsemők agyi, idegrendszeri fejlődését, és visszafordíthatatlan mentális károkhoz is vezethet. A portál leírásában az is olvasható, hogy a kutatások szerint már igen alacsony koncentrációban is kifejti károsító hatását, mérgezéskor a központi idegrendszerre, a szív- és érrendszerre, illetve a légzőszervekre lehet hatással, egyes kutatások szerint a hormonrendszert is károsíthatja. A klórpirifosz akut hatásaként zsibbadás, bizsergés, koordinációs zavar, fejfájás, szédülés, remegés, hányás, hasi görcs, izzadás, homályos látás, nehézlégzés, hipoventilláció, lassú szívverés léphet fel. Magasabb adagú kitettség eszméletlenséget, izomgörcsöket, majd halált okozhat.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!