Április végén és május elején szinte minden nap megdőltek a korábbi hőmérsékleti rekordok Hargita megyében, esetenként majdnem harminc évre visszamenőleg nem jegyeztek fel olyan magas értékeket, mint az elmúlt napokban.
2013. május 03., 15:122013. május 03., 15:12
2013. május 05., 11:262013. május 05., 11:26
A hideg időjárást követően szinte átmenet nélkül nyári kánikula alakult ki Hargita megyében is, április utolsó napjaiban több alkalommal is megdőltek a korábbi hőmérsékleti rekordok, egy hónap alatt majdnem harminc Celsius-fokot emelkedett a szokványos napi maximum-hőmérséklet Hargita megyében – tudtuk meg a marosvásárhelyi regionális meteorológiai központ munkatársától. Pethő Dévay Ildikó elmondta, idén megdőltek a tavalyi hőmérsékleti maximumok, akkor viszont 1986-os rekordok dőltek meg, így közel harminc éve nem voltak olyan meleg április végi napok, mint idén, a most mért értékeket csak a 2002-es adatok közelítik meg. Érdekesség az is, hogy május elsején a csíkszéki majálisozók örülhettek a legerősebb felmelegedésnek, a megyeközpontban 28,8 Celsius-fokot regisztráltak, Székelyudvarhelyen – ahol rendszerint melegebb van, mint a megye más részein – 28,5 fok volt a legmagasabb hőmérséklet. Udvarhelyen egy nappal korábban 29 fokot mértek a helyi meteorológiai állomáson, a legmagasabb értékeket azonban április 27-én jegyezték fel, akkor 29,2 Celsius-fokra melegedett a levegő hőmérséklete. Aznap Csíkszeredában 27,6 fok volt a legmagasabb érték, ez több mint két fokkal haladta meg az egy évvel korábban mért 25,3 Celsius-fokot, ami az 1986-os rekordhőmérsékletet döntötte meg. A jelenleg mért hőmérsékletek majdnem tíz fokkal haladják meg az ilyenkor szokásosat, ebben az időszakban ugyanis 18–20 fok körül van a sokévi legmagasabb átlaghőmérséklet – tájékoztatott a szakember.
Már az elmúlt években megfigyelték, hogy sajnos nagyon lerövidült az átmenet a télből a nyárba, a hőmérséklet szempontjából idén a tavasz mindössze egy hétig tartott, s miközben március végén még nyolc centiméteres hó hullott Hargita megyében, rá egy hónapra már 28–29 Celsius-fokos hőmérsékleti értékeket regisztráltak – magyarázta az elmúlt években tapasztalható időjárási jelenségeket Pethő Dévay Ildikó. Az erős felmelegedés csapadékhiánnyal párosult, így ismét szárazságnak nézünk elébe, az elmúlt három hétben alig volt eső, és az elkövetkező periódusban sem várható nagyobb mennyiségű csapadék – folytatta, azt is hozzáfűzve, hogy noha az áprilisi csapadékmennyiség meghaladta az átlagot, de a teljes havi csapadékmennyiség nagy része mindössze két nap alatt hullott le.
Általánosságban elmondható, hogy az elmúlt években fokozódtak a szélsőséges időjárási jelenségek, amelyek nagy mennyiségű, intenzív csapadékban, hosszan tartó, erős szárazságban, illetve a hőmérsékleti maximumok esetében extrém magas értékekben nyilvánulnak meg – fejtette ki érdeklődésünkre a marosvásárhelyi regionális meteorológiai központ munkatársa.
Az előrejelzéseket illetően a szakember elmondta, folytatódik az átlagosnál melegebb idő, de mérséklődik a hőmérséklet, Hargita megyében 25 fok alá csökken a legmagasabb nappali hőmérséklet, nagyobb mennyiségű csapadék legfeljebb elszórtan alakulhat ki.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
szóljon hozzá!