Fotó: Barabás Ákos
A székelyudvarhelyi Benedek Elek Pedagógiai Líceumban tartották meg 65 éves véndiák-találkozójukat az 1951-ben érettségizett tanítóképzősök. Hétfőn tizenketten gyűltek össze az alma materben, és meséltek a hajdani időkről.
2016. július 05., 13:502016. július 05., 13:50
A véndiákok a hatvanadik évfordulóra megszervezett találkozó után eldöntötték, hogy ezentúl minden esztendőben találálkoznak, azonban sokan közülük úgy érzik, hogy az idei 65. az utolsó volt. 1951-ben negyvennyolcan végeztek a mostani Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium épületében, a jelenlegi Benedek Elek Pedagógiai Líceumban az akkori gyakorló iskola volt. Kissé nehezményezték is, hogy találkozóikat nem tarthatják a régi képző impozáns épületében. „Nagyon összetartó osztály volt, most is tudunk egymásról. Az utóbbi években tizenegyen, tizenketten vesznek részt a találkozókon, nyolcuk egészségi állapota miatt nem utazhat, velük telefonon beszélünk” – mondta Prázsmári Olga 84 éves véndiák. Hétfőn az udvarhelyiek mellett Marosvásárhelyről, Csíkszeredából, Szászrégenből és még Magyarországról is érkeztek hajdani képzősök.
„Csupa szép emlékeink vannak a tanítóképzőről és tanárainkról. Nagy volt a szigorúság és a fegyelem, csak nevelővel lehetett kimenni az épületből. Volt ünnepi és iskolai egyenruhánk, azt viseltük, amikor a Kossuth utcában korzóztunk egyik oldalon le, a másikon fel, majd kezdtük elölről” – emlékezett vissza Heming Lídia 87 éves nyugdíjas tanítónő. „Fegyelem volt, de a legtöbbünknek volt udvarlója” – szólt közbe mosolyogva az egyik volt osztálytárs, Nagy Aranka. „A mellettünk lévő fiúkollégium diákjaival az ablakon keresztül néztük egymást. Lógásról szó sem volt, azonban kérésre kiengedtek. A tornaórákat az udvaron tartottuk, és különböző iskolai rendezvényeken ismerkedtünk a gimnázium diákjaival” – mesélte Balogh Elza, aki a képző elvégzése után Csíkszeredában tanított.
Az egyetemen való továbbtanulás abban az időben nagy dolog volt, hiszen amellett, hogy nem kevés pénzbe került, külön iskolai engedély kellett hozzá. Az évfolyamról csupán ötüknek adatott meg ez a szerencse, pedig a jelenlévők szerint többüknek is lett volna képessége. „Az egyetem első éve szörnyű volt, sok mindent be kellett pótolni. A képzőben csupán heti két óra matek volt, csak én tudom, milyen nehéz volt” – emlékezett vissza a 85 éves Máthé Márta, aki Kolozsváron matematikatanári diplomát szerzett, majd a szászrégeni diákokat tanította nyugdíjazásáig.
A negyvennyolc leendő tanítónő egy része a második világháború idején, 1944-ben iratkozott be a képzőbe. Közülük a legidősebbek 1928-ban, a legfiatalabbak 1933-ban születtek. Nem volt szigorú életkori szabályozás az iskola kezdésére, azonban a négy elemi után négy év polgárit vagy gimnáziumot kellett végezni ahhoz, hogy beiratkozhassanak a négyéves tanítőképzőbe. Mivel itt gimnáziumi oktatás is volt, csak azoknak kellett a képzőbe felvételizniük, akik az elemi elvégzése után más iskolában tanultak. A háború alatt is rendszeres oktatás folyt, azonban a tanévet lerövidítették: októbertől április végéig tartott.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!