Ha kinyitja, felépül

•  Fotó: Pál Árpád

Fotó: Pál Árpád

Afféle emlékeztetőként, illetve a városnak szánt ajándékként hozott létre a Székelyudvarhely, imádlak térbeli könyvet Széles Ferenc szerző, grafikus. Bemutatták a kiadványt.

Dósa Ildikó

2016. november 27., 12:312016. november 27., 12:31

A térbeli könyvet lapozgatva a város lelkületét legjobban meghatározó hét épület makettje ugrik elő. Az első a legrégebbi épület, a Jézus-kápolna, amely mellett két fülecskét helyezett el az alkotó: az egyiket nyitogatva egy harcos íjász sziluettje jelenik meg, amint a következő fülecske mögött rejtőző tatár szívébe lövi nyílvesszőjét. Technikai okokból csupán a barátok templomának metszete jelenik meg a könyvben, mellette a városi park egy kis részlete, valamint a Művelődési Ház térbeli homlokzata látható.

A belvárosi református templom makettje mellett a Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium homlokzata, valamint a puskáját ellenségre emelő Vasszékely kapott helyet. A Tamási Áron Gimnázium homlokzata, Csanády György, Tomcsa Sándor, valamint Kiss Ferenc portréi társulnak a Szent Miklós-plébániatemplom térbeli épületéhez. A szerző a belvárosi unitárius templomot az Eötvös József Szakközépiskolával párosította, az egykori vármegyeházának (mostani városháza) homlokzati makettje melletti fülecskéből pedig a belső udvar, valamint Orbán Balázs szobra emelkedik ki.

„A város látképéhez a csúnya blokkok is hozzá tartoznak, azonban Udvarhelyen valahogy sikerült élettel megtölteni a lakónegyedeket, zölddel megtörni sivárságukat” – mondta Széles, bemutatva a könyv utolsó „szereplőjét”, a jelenkori városképet annyira meghatározó tömbházat. Az aprólékos kézimunkával kivitelezett igényes könyv érdekessége ugyanakkor, hogy minden oldal a magyar mellett Braille-leírást tartalmaz, ezzel élvezhetővé téve azt a nemlátók számára is. Egyelőre korlátozott mennyiség, csupán 200 szignózott, sorszámozott példány készül eladásra.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei