Fotó: Veres Nándor
Igényelhetik ugyan, de esélytelen, hogy a Hargita megyei települések önkormányzatai elvégeztethessék a földek ingyenes kataszterezését az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Ügynökség (ANCPI) programjában, hiszen a legtöbb helyen még messze állnak a földosztás befejezésétől, a birtoklevelek fele pedig hibás vagy nincs is kiállítva – állítják a helyi földmérők.
2016. augusztus 12., 12:412016. augusztus 12., 12:41
Ismét ingyenes telekkönyvezést ígér az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási hivatal, ezúttal az ország összes ingatlanját szeretnék bevezetni a kataszteri nyilvántartásba és a telekkönyvekbe. Mindezt 2023-ig végeznék el az új országos kataszteri programmal (PNCCF). Az önkormányzatok harmincezer eurót kaphatnak a munkálatokra, ebből fedeznék a területtulajdonosok költségeit, így válna ingyenes számukra a szolgáltatás. Az ANCPI információi alapján jelenleg 142 településen – Hargita megyében Csíkszentkirályon és Gyergyóremetén –, az év végéig pedig további kétszáz településen fog lezajlani a program. A tervek szerint idén még elkezdenék 17 megye hatvan településén, többek közt Csíkszentdomokoson, Galócáson és Gyergyóvárhegyen is.
A tervek
Az ANCPI tervei szerint a kataszterezés településenként zajlik majd, így a természetes és jogi személyeknek nem kell igényelniük a szolgáltatást, amikor azt elkezdik az adott közigazgatási területen. A kataszteri törvény értelmében az ingatlanok tulajdonosai kötelesek megengedni a szakembereknek a mérések elvégzését, be kell mutatniuk a tulajdonjogi dokumentumokat ingatlanjukról, és a földmérőkkel együtt be kell azonosítaniuk az ingatlan pontos határait. Amennyiben nem tudnak vagy nem akarnak együttműködni, a földmérők az önkormányzatoktól kapják meg az információkat a telekhatárokról. Az ANCPI becslése szerint a települések méreteitől függően az adatok integrált kataszteri rendszerbe történő bevezetése és a telekkönyvezés 12-től 18 hónapig is eltarthat. A kezdeményezés előnye az ügynökség szerint, hogy a földek visszaszolgáltatását gyorsabban befejezik, a dokumentumok nélküli tulajdonokat bejegyezhetik, kiállíthatnak öröklési bizonyítványokat, és földek összevonását is engedélyezhetik.
A lovak elé fogták a szekeret
Semmi esély sincs arra, hogy a Hargita megyei településeken megtörténhessenek az ingyenes telekkönyvezések – véli Rákossy Botond József, a Hargita Megyei Geodéták Egyesületének elnöke. „A legnagyobb probléma a kezdeményezéssel, hogy Hargita megyében erre kevés település pályázhat, hiszen még a földek visszaszolgáltatása sem fejeződött be. Ahol nincs kiállítva a birtoklevél, ott nem is lehet telekkönyvezni, és ott sem, ahol hibásak a meglévő birtoklevelek” – magyarázta Rákossy. Szerinte sokkal égetőbb a megye lakosainak, hogy megkapják birtokleveleiket, hogy megtudják, pontosan hol vannak a területeik, csak ezután kellene következnie a kataszteri bejegyzésnek.
„Így most a lovak elé fogták a szekeret. Meglehet, hogy a déli megyékben jól működik ez a program, hiszen ott sík terület van, könnyen kiparcellázták, nem ragaszkodott mindenki a régi helyéhez, így gyorsan kiállították a birtokleveleket is, de nálunk ez nem működik, hiszen a birtokleveleknek több mint fele nincs vagy hibásan van kiállítva. Így előbb arra kell összpontosítani, hogy kijavítsák, illetve kiállítsák ezeket és készítsék el a parcellázási terveket. A bürokrácia miatt lassan a sor végére kerülünk a többi megyéhez képest” – folytatta. Szerinte Hargita megye kivételesen rossz helyzetben van ebből a szempontból, hiszen a bürokratikus eljárások miatt a megyei kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatal által kibocsátott birtoklevelek száma egyre csökken, Rákossy szerint például sokszor ékezetek miatt utasítják vissza a dokumentációt. Arra is rámutatott, ha 2020-ig nincsenek meg a birtoklevelek, akkor a gazdák a mezőgazdasági támogatásoktól is elesnek.
Egyre nehezebb
„Úgy lenne értelme, ha parcellázás és birtoklevél-kiállítás előzné meg az egész ingyenes telekkönyvezési akciót. Ám a bukaresti illetékeseknek fogalmuk sincs arról, hogy mi a valós helyzet a terepen. Ahogy telnek a napok, egyre nehezebb tisztázni a tulajdonjogokat, hiszen az idősek meghaltak, a gyerekek, unokák nem emlékeznek vagy nem tudják, hol voltak az eredeti telekhatárok” – ecsetelte Rákossy. Elmondása szerint módosító javaslataik eddig süket fülekre találtak, de a földmérők a közeljövőben ismét elküldik javaslataikat a kataszteri hivatalnak, hogy „visszatereljék őket a valóságba”.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
szóljon hozzá!