Fotó: Veres Nándor
Átiratban közölte a tanintézetekre vonatkozó új biztonsági előírásokat az oktatási minisztérium a Hargita Megyei Tanfelügyelőséggel. Az intézkedések bevezetése kötelező, de egyes részeit csak az ésszerűség határain belül lehet alkalmazni.
2012. november 22., 18:132012. november 22., 18:13
2012. november 22., 18:312012. november 22., 18:31
Több oldalnyi előírást tartalmaz az az átirat, amelyben a tanügyi tárca közli a megyei tanfelügyelőségekkel, így a Hargita megyeivel is a tanintézetekre vonatkozó új biztonsági szabályozásokat. Amint arról korábban már cikkeztünk, az ország különböző részein előforduló súlyos iskolai bántalmazások, illetve a tanintézetek közelében történt – súlyos sérüléssel, illetve halállal végződő – késelések miatt a biztonsági intézkedések szigorítására tett javaslatot Ecaterina Andronescu oktatási miniszter. A kötelezően betartandó előírásokra vonatkozó dokumentum szerint főként az tanintézetekbe történő belépés ellenőrzését kell fokozni, egyebek mellett az „ellenőrzőpontoknál”, amelyek rendszerint a kapuknál vannak, fel kell jegyezni az iskola területére lépő idegenek személyi adatait, a látogatók külön erre a célra készített, az iskola pecsétjét tartalmazó kitűzőt kell viseljenek ott tartózkodásuk ideje alatt, majd kilépéskor le kell ezt adják, továbbá a látogatók csak a szünetek idején léphetnek be is iskolákba, más időpontban csak nyomós indokkal, ugyanakkor ittas, agresszív, rendbontó vagy bántalmazásra alkalmas eszközt magánál hordó személy egyáltalán nem léphet a tanintézet területére, és ez a kutyával érkezőkre is vonatkozik.
Az új biztonsági előírás értelmében a veszélyes eszközök mellett tilos alkohol, kábítószer, obszcén vagy uszító jellegű kiadványok birtokában a tanintézetek területére lépni, sem gyúlékony, mérgező vagy robbanóanyagot bevinni. Utóbbiakat azonban szinte lehetetlen ellenőrizni, csak úgy tehetnék meg, ha a repülőtéri biztonsági kapukhoz hasonló bejáratokat építenének ki minden iskolában és mindenkit megmotoznának, így az ehhez hasonló előírások esetében csak az ésszerűség határain belül járnak el, és a tanintézetektől sem követelnek ennél többet – mondta el Bartolf Hedvig, Hargita megyei főtanfelügyelő, de többször is hangsúlyozta, hogy a diákok és az iskolák biztonsága eddig is kiemelt fontosságú volt a tanfelügyelőség számára, de a jövőben még nagyobb figyelmet fordítanak erre. Ugyanakkor hozzátette, az iskolai erőszak, illetve rendbontások tekintetében Hargita megye csendesnek mondható más megyékhez képest.
Az új intézkedéssel kapcsolatban a főtanfelügyelő még elmondta, hogy ennek a fontosabb előírásai már eddig is részét képezték az iskolák belső rendszabályzatának, tehát sok újdonságot nem tartalmaz a dokumentum, inkább csak a szigor fokozását követeli meg.
A belépések ellenőrzésével kapcsolatban elmondta azt is, hogy ez mindenütt be is tartják a megyében, nyilván a kisebb iskolákban, ahol a diákok szüleinek egy részét már személyesen ismerik, nem igazoltatják őket minden alkalommal, az idegeneket viszont igen, és ez alól még a főtanfelügyelő sem kivétel – elevenített fel több ilyen esetet is Bartolf Hedvig. A biztonsági előírások betartását egyébként rendszeresen felülvizsgálja a tanfelügyelőség a megyében működő oktatási intézetekben, tematikus ellenőrzések során.
Amint arról korábbi cikkünkben már írtunk, Hargita megyében évente mintegy 50–60 erőszakos cselekmény vagy komoly rendbontás történik az iskolákban, ezek között előfordulnak lopások, megfélemlítések, de történt már súlyos bántalmazás is. Az iskolai erőszakról az előző tanév március–május közti időszakából vannak pontos adatai a tanfelügyelőségnek. Akkor három hónap alatt 17 ilyen jellegű esetet jegyeztek a megyében működő oktatási intézetekben. Ezek között volt verekedés, fenyegetés, megfélemlítés, illetve lopás vagy lopási kísérlet, rongálás, alkoholfogyasztás, de történt egy súlyos bántalmazás is.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
szóljon hozzá!