A vidéki üzletekben több szabálytalanság történik az élelmiszer jellegű termékek értékesítése során, mint városon – derült ki a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség által az ősz folyamán végzett ellenőrzések során. Idén leggyakrabban a különböző szolgáltatásokra panaszkodtak a fogyasztók, de volt néhány rendhagyó fogyasztóvédelmi feljelentés is.
2011. november 15., 18:052011. november 15., 18:05
2011. november 15., 18:212011. november 15., 18:21
A városi üzletekben ritkábban van szükség a panaszkönyvre, mint vidéken
Több tematikus ellenőrzést is végzett az ősz folyamán a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség. A gyertyák és virágok árusítását, az autógumiszervizeket és bútorkereskedéseket vizsgálták, de mind közül talán a vidéki üzletek ellenőrzése volt a legjelentősebb, ugyanis ott az élelmiszer jellegű termékek forgalmazását vizsgálták a hatóság ellenőrei, és találtak is szabálytalanságokat.
„A megye területén 39 gazdasági egységet látogattak meg a fogyasztóvédelmi ellenőrök, és 28-nál bukkantak olyan kihágásokra, melyek miatt összesen 86 500 lej értékben róttak ki pénzbírságot az üzletek működtetőire” – tájékoztatott Kolcsár Béla, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője.
Az igazgató a legnagyobb szabálysértésekként a lejárt szavatosságú élelmiszerek forgalmazását említette meg, emiatt számos terméket visszavontak a polcokról. A legnagyobb büntetést 3000 lej értékben szabták ki. Ilyenkor azonban a büntetési tétel alsó értékének felét, ez esetben 1000 lejt kell kifizetnie a megbírságolt cégvezetőnek, amennyiben 48 órán belül eleget tesz kötelezettségének – mondta Kolcsár Béla.
„Volt olyan vidéki üzlet, ahol nem tudták megmutatni a mérőberendezés metrológiai bevizsgálását igazoló dokumentumot, magyarán nem voltak bevizsgáltatva a mérlegek, de a hiányos címkézés és az árak kifüggesztésének hiánya is gyakori volt a kisebb kihágások között, máshol meg a nyitvatartási program hiányzott” – sorolta a leggyakrabban tapasztalt szabálysértéseket a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője.
„Valószínű, hogy a vidéki üzletekben kisebb az áru forgalma, mint a városi boltokban, és sok helyen nem figyelnek a szavatossági időre, illetve nem ellenőrzik rendszeresen, ezért gyakoribbak a szabálytalanságok vidéken” – fejtette ki Kolcsár Béla.
Az őszi hónapok során több más tematikus ellenőrzést is végzett a felügyelőség, egyebek mellett a virágok és gyertyák forgalmazását vizsgálták, a bútorkereskedéseket is ellenőrizték, illetve a gumiszervizeket is.
A tenger sosincs elég közel
Idén a Hargita megyei fogyasztóvédelmi panaszok legnagyobb része valamilyen szolgáltatással volt kapcsolatos, ez az áramszolgáltatótól az internet-szolgáltatókig számos vállalkozást érintett, de volt néhány rendhagyó panasz is – tudtuk meg a megyei fogyasztóvédelem igazgatójától.
Egyik panaszosuk például néhány hónapon belül nyolc alkalommal, összesen nyolc pontban támadta meg korábban megkötött banki hitelszerződését. A panaszok kivizsgálása után néhány esetben neki adott igazgat a fogyasztóvédelem.
Az idei szokatlan panaszok hármas listájának második helyén egy olyan feljelentés áll, melyben egy hölgy azt kifogásolja, hogy túl messze van a spanyol tengerpart. A panaszos ugyanis befizetett egy spanyolországi nyaralásra, de a megérkezést követően úgy találta, hogy szálláshelyétől túlságosan messze van a tenger, így itthon feljelentést tett a fogyasztóvédelemnél.
A panasz kivizsgálását követően a hölgy kártérítést kapott az utaztató cégtől. „Ez nem feltétlenül azért történt, mert igaza volt, vannak vállalkozások, amelyek nagyon vigyáznak az imázsukra” – kommentálta az esetet a megyei fogyasztóvédelmi felügyelőség vezetője.
A lista első helyén egy meghökkentő történet áll. Egy 86 éves idős asszonnyal a telefon mellett az internet bekötéséről is szerződést kötött egy szolgáltató, miközben a nyugdíjas hölgynek nemhogy számítógépe nem volt, valószínűleg még a világháló fogalmával sem volt tisztában.
Miután kiderült, hogy olyan szolgáltatást vásároltattak meg vele, amire nincs szüksége, a hölgy feljelentést tett, a fogyasztóvédelem közbelépésére a szerződést felbontották, és az internetre kifizetett pénzt visszakapta a panaszos.
„Ez egy tanulságos történet, arra figyelmeztet, hogy alaposan meg kell nézni a szerződést, mielőtt aláírnánk” – hangsúlyozta Kolcsár Béla a rendhagyó panaszok felsorolása végén.
Felhőszakadás, erős szél, jégeső várható Maros megyében kedden délután. A meteorológiai szolgálat narancs színű (másodfokú) riasztása kedden 22 óráig marad érvényben.
Közel tízezer pedagógus mérette meg magát július 8-án a véglegesítő vizsga írásbeli részén. A siker itt kulcsfontosságú: e nélkül nem lehet hosszú távon a tanári pályán maradni. Székelyföldön a legtöbben óvónői és tanítói vizsgára iratkoztak.
Három új alkotmánybíró kezdi el kilenc évre szóló megbízatását ezen a héten – írja az Agerpres hírügynökség.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
Korábban is felmerült a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Gânj Emil neve rendőrségi nyomozás kapcsán: a 23 éves áldozat családja szerint a gyanúsított a fiatal nő egykori élettársa, aki idén februárban elrabolta a lányt és felgyújtotta a házat.
Daniel David oktatási miniszter kedden egy videóüzenetben felhívta a figyelmet arra, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag előírja az óraadó tanárok óradíjának csökkentését is.
Feltehetően szándékos gyújtogatás okozta a kedd reggeli mezőméhesi tűzesetet, amelyben egy személy életét vesztette. A rendőrség nagy erőkkel nyomoz – derül ki a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményéből.
Gyalogost ütött el egy autós Székelyudvarhelyen kedden dél körül, az illetőt kórházba szállították.
A romániaiak 35,9 százaléka teljes mértékben elégedetlen Nicușor Dan eddigi elnöki tevékenységével – derül ki INSCOP Research felmérésének kedden közzétett adataiból.
szóljon hozzá!