Faültetés a Csellén

Ötvenöt gyümölcsfacsemetét ültettek el szombaton Zetelaka és Zeteváralja között, Csellén, a megyei útszakasz mellett.

Jánosi András

2012. november 03., 18:122012. november 03., 18:12

Nagy Attila, Zetelaka község polgármestere elmondta, hogy az önkormányzat először csak az elpusztult, illetve a sínylődő, öreg fákat tervezte kivágni, azonban ezután felvetődött az új fák ültetésének ötlete. Az ötletgazda Sándor Lóránd, a Zetelaki Ifjúsági Fórum (ZIF) tagja volt, azt ajánlva, hogy ne csak kivágják a fákat, hanem próbálják meg helyettesíteni is őshonos gyümölcsfákkal. Dimén Levente földrajztanár és az Agora Fenntartható Fejlesztési Munkacsoport tagja ajánlotta, hogy pályázzanak a fák és a védőhálók finanszírozása érdekében.

Ambrus László, az Agora munkacsoport vezetője elmondta lapunknak, hogy a pályázatot az október 6-án lejárt európai Zöld Hétvége rendezvény keretén belül nyújtották be a görög Stavros Niarchos Alapítványhoz, és sikerült megnyerni. „Persze a gyümölcsfákat akkor nem tudtuk elültetni, meg kellett várnunk, amíg lehull a levelük” – magyarázta Ambrus.

Sándor Lóránd tudatta, hogy őshonos fákat ültetnek azért is, mert azok a szárazabb években is teremnek, a terephez és az éghajlathoz szoktak már, és nem akartak új típusokkal kísérletezni. „Ezek hosszú évtizedekig díszítették a tájat errefelé, s a termésük ízletes falatokkal örvendeztette meg a falu népét. Remélem gyermekeinknek és unokáinknak is hasonló élvezetet nyújtanak” – mutatott Sándor az egyik egészséges, öreg almafa pirosló termésére.

Dimén Levente megerősítette, hogy az ötven csemete helyett végül ötvenötöt ültettek el. „A csemeték között volt batul- és pónyik-, valamint jonatánalmák, amelyből a jonatán talán nem őshonos, de bizonyított tény, hogy legalább 200 éve terem vidékünkön. Ezen kívül ültettünk egy körtefajtát is, amit mi pap körtéjének nevezünk” – mesélte Dimén.

Reggel fél tízkor már harminc önkéntes sürgölődött a Csellén. Másfél óra múlva számuk negyvenötre duzzadt. Sándor Lóránd elmondta, hogy több helyen is kihirdették az akciót. Voltak önkéntesek a ZIF-től, a zetelaki cserkészektől, a polgármesteri hivataltól. „Az önkormányzatnak van egy SMS-adatbázisa, és azon keresztül is meghirdettük. Örvendek, hogy látom eredményét ennek is” – mutatott két kisebb csoport férfire Sándor Lóránd, akik az SMS-eknek köszönhetően mentek fát ültetni.

Mátyás Andrea hatodikos és Szabó Anett hetedikes cserkészek elmondták, hogy a gyümölcsfaültetést kitűnő ötletnek tartják, viszont a cserkészek egy másik oldaláról közelítették meg a természetvédelmi megmozdulást. Ők, amíg a felnőttek ástak és ültettek, szemeteszsákokba szedték össze a szemetet az út mentén. Hozzátették, nekik is érdekük a környezetük épsége és tisztasága.

Mindenki, akivel beszéltünk, megkért, hogy hangsúlyozzuk: nem maguknak tevékenykednek, a gyümölcsfák és termésük mindenkié. Felszólítottak mindenkit, hogy úgy is vigyázzanak rájuk, mint a magukéra. „Ez minden környezetvédelmi megmozdulás jelmondata kéne legyen” – állította a polgármester.

Cselle
Zetelaka első települése a mai falutól északra, a Cselle-dűlő területén feküdt, neve Cselleháza volt. Szájhagyomány szerint a települést a tatárok dúlták fel, csak két malomház élte túl a támadást. Akkor költözött a falu a völgybe, de a dűlő neve Cselle maradt.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei