Fotó: Kristó Róbert
A Hargita Megyei Közrendi Hatóság tevékenységéről tartott sajtótájékoztatót Székelyudvarhelyen Thamó Csaba megyei tanácsos, aki másfél évig vezette a hatóságok és a civilek közötti kapcsolattartást elősegítő bizottságot.
2016. június 16., 20:232016. június 16., 20:23
A közbiztonság kérdésével foglalkozik a Hargita megyei önkormányzat alárendeltségében működő közrendi hatóság elnevezésű bizottság, amelyet hat megyei tanácsos, az alprefektus, a megyei rendőrség parancsnoka és egy rendőr, a megyei csendőrség parancsnoka, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság parancsnoka, valamint civilek alkotnak.
A tizennégy tagú bizottságnak a közrendre vonatkozó törvény előírásai szerint a civil társadalom és a rendőrség közötti kapcsolatot kell elősegítenie – számolt be a sajtótájékoztatón Thamó Csaba, Hargita Megye Tanácsának MPP-s tanácsosa a Magyar Polgári Párt udvarhelyi székhelyén. A mandátumát záró tanácsos szerint az említetteken kívül a rendőrség munkájában talált hibák feltárása is a bizottság feladatai közé tartozik. Thamó szerint ezen tevékenységükkel kapcsolatban az egyetlen hatékonysági probléma az, hogy csak javaslat jellegű megjegyzéseket tehetnek.
„Ez egy hatáskör nélküli hatóság” – idézte fel Thamó, hogy mit mondott neki a megyei alprefektus, amikor kinevezték a bizottság élére. Ennek ellenére úgy érzi, eredményesek, párbeszédet kezdeményeztek a hatóságok és a polgármesteri hivatalok között, és jó együttműködést értek el. Udvarhelyen két közbiztonsággal foglalkozó civil szervezetet is meghívtak a találkozókra, és beszéltek a rendőrség képviselőivel a problémákról. „Az, hogy ezek nem oldódtak meg, egy másik kérdés. Dialógus volt, ez az egyik eredmény” – mondta Thamó.
Másik eredmény szerinte a polgárőrségek létrejöttének felkarolása, amibe a rendőrség is beleegyezett. Négy településen történt ilyen: Zetelakán, Gyergyószentmiklóson, Gyergyóújfaluban és Csíkszentdomokoson. „Szükség volt a polgárőrségekre, hiszen a településeken jelentős roma közösségek okoznak problémát, a rendőrség pedig képtelen ezeket kordában tartani” – fogalmazott, hozzáfűzve, hogy Udvarhelyen is nehéz volt megfékezni a bűnözőcsaládok tevékenységét. A gondok között említette, hogy csak szűk hatáskörű önkéntes tevékenységként végezhetik munkájukat a polgárőrök.
Gyengeség a megyében, hogy nem átlátható a rendőrség munkája, a hatóság bizalmatlan a civilekkel és a sajtósokkal szemben, a magyarnyelv-tudás pedig elenyésző a rendőrségi alkalmazottak körében, a megye 67 önkormányzata közül csak Szentegyházán van magyar őrsparancsnok – sorolta a mandátumát záró megyei tanácsos.
Thamó szerint a lakosság bizalmatlanságát növeli a rendőrségi túlkapások elhallgatása, példaként említette, hogy Udvarhelyen múlt év őszén a rendőrség autója kétszer is elhaladt a helyszínen a Lőrincz Andorék és ifjabb Pui Béláék közötti összetűzés idején, ám ő mai napig nem kapott választ arra, hogy a rendőrök miért nem léptek közbe. Thamó szerint Udvarhelyen a rendőrség fellépésének szabályossága megkérdőjelezhető volt a közbiztonságért tartott felvonulás után. Problémának tartja ugyanakkor azt is, hogy a rendőrség álláspontja szerint az autonómiáért tartott felvonulások veszélyesek.
Mindezek ellenére úgy véli, a hatóságokkal tartott beszélgetéseknek köszönhetően keményebb lett a rendőrség és az ügyészség fellépése, például a Gábor család ügyeiben is. Thamó úgy véli, a bizottság új tagjainak is a hatóságok és a civil társadalom közötti párbeszédet kell erősíteniük.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!