Teljesen tönkretették a vadak egy nyikómalomfalvi gazda kukoricatermését. Az esetet ugyan jelentette a polgármesteri hivatalnál, kártérítésnek egyelőre híre sincs. A hivatal mezőgazdasági osztályának munkatársai azt kérdezték az idős férfitől, égetett-e gumiabroncsokat a vadak elűzéséért, noha ez környezetvédelmi kihágásnak minősül és komoly pénzbírságot von maga után.
2016. szeptember 19., 20:042016. szeptember 19., 20:04
A Facebookon osztotta meg panaszát Sinka Arnold udvarhelyi önkormányzati képviselő, aki nehezményezi, hogy augusztusban medvék, vaddisznók és szarvasok jártak apja nyikómalomfalvi földjén, elpusztítva a teljes kukoricatermést. Az esetet jelentették a község polgármesteri hivatalánál, ahol megkérdezték apját, hogy a terület be volt-e kerítve villanypásztorral, őrizték-e, illetve égettek-e gumit a vadak elűzése érdekében. Azt mondták neki, ezeknek a feltételeknek kell teljesülniük, ellenkező esetben nem kaphat kártérítést. A gazda végül maradt a veszteséggel. „Nem a kár miatt teszem közzé ezt az esetet, hanem a hozzáállás, a sok aberráció miatt. Persze a kár attól kár marad, de az érdektelenség és a parasztemberek kilátástalansága még nagyobb problémát jelent” – fogalmaz Sinka.
Mindent megtesznek azért, hogy segítsenek a gazdáknak kár esetén – hangsúlyozta megkeresésünkre Kovács Lehel farkaslaki polgármester. Az aktuális esettel kapcsolatban egyeztetett a hivatal mezőgazdasági osztályával, és kiderült, kollégájuk jelképesen kérdezte meg, hogy a károsult égetett-e gumiabroncsot. Valójában arra célzott, hogy rakott-e tüzet éjszakánként a vadak elűzése érdekében. Ezzel ugyanis bizonyítható, hogy a gazda is tett valamit javainak őrzéséért. A kárbecslést azért nem fejezték be, mert nem őrizték az említett terület.
Egyáltalán nem szabad gumikat égetni a vadak távoltartására – közölte érdeklődésünkre Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője. Akit tetten érnek, ezerlejes büntetésre számíthat. Ezt Jakab Attila, a Nagy-Küküllő Vadász és Sporthorgász Egyesület elnöke is megerősítette.
Mikor jár a kártérítés?
Villanypásztorral kell bekeríteni a területet, illetve huszonnégy órán belül jelenteni kell, ha kárt okoznak a vadak, máskülönben sem az állam, sem a vadásztársulatok nem térítik meg a gazdák veszteségét – magyarázta Jakab Attila. Mint mondta, ha szigorúan védett állatok dézsmálják meg a javakat – vadmacska, hiúz, medve, farkas –, akkor az állam kell kifizesse a gazda munkájának ellenértékét, ha szarvasról vagy vaddisznóról van szó, a költség a vadásztársulatra hárul, de csak akkor, ha nem teljesítette a kilövési keretet. Ha többféle vad dézsmálja meg a terményt, akkor a kárfelmérő bizottságok munkáját az is nehezíti, hogy el kell dönteniük, melyik vad milyen kárt okozott. Jakab Attila elmondta, vadásztársulatuk fennállása óta csak egyszer fizetett vadkárért, mert akkor nem volt teljesítve a kilövési keret.
Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Igazgatóság vezetője a kárfelméréssel kapcsolatban arról tájékoztatott, hogy a törvény nem egyértelmű, ezért ha nem védett állatok okozták a kárt, ők akkor is kimennek a helyszínre, ám ilyen esetekben nem tudnak segíteni a veszteségek megtérítésében.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
szóljon hozzá!