Fotó: Barabás Ákos
Az utóbbi hetek esőzései miatt megduzzadt a Nagy-Küküllő, és Zetelakán elmosta a földtorlaszt, amellyel a régi mederből a tavaly kiásott mesterséges folyóágyba terelték a vizet. A körülbelül százméteres szakaszon a parteróziót megakadályozandó végezte el a munkálatokat a vízügy, ám most a Küküllő mindkét medrében folyik, köztük pedig egy sziget jött létre.
2016. május 10., 14:182016. május 10., 14:18
A folyó régi medrét ugyan lezárta a munkálatokat végző Maros Vízügyi Igazgatóság, de a területtulajdonosok nem tömték be a régi folyóágyat, ezért folyhatott vissza abba a víz. Nagy Attila, Zetelaka polgármestere érdeklődésünkre elmondta, hogy az önkormányzat már egyeztetett az vízügyi igazgatósággal, és tervbe vették, hogy újra eltorlaszolják a Küküllő régi medrét. A folyóágy feltöltésével kapcsolatban a polgármester úgy fogalmazott, hogy „a természet így vagy amúgy, nem mulasztja el figyelmeztetni az embert a kötelességeire”.
A község polgármestere a tavaly elvégzett munkálatok előzményeiről elmondta, hogy a folyó korábban az alsóbb szakaszon több helyen is kiöntött, tehát nem ért senkit meglepetésként, hogy az említett részen is gondokat okoz. Ha nem kezelik a problémát, hamarosan ismét veszély fenyegetheti a part menti házakat – véli Nagy Attila.
A Maros Vízügyi Igazgatóság által a zetelaki önkormányzat kérésére tavaly nyár elején elvégzett medermunkálatok a parterózió miatt váltak szükségesekké, ugyanis a folyó egyre mélyebben vágott utat magának a település irányába, veszélyesen megközelítve a lakóházakat. Akkor a falu sportterme és -pályája mögött a Nagy-Küküllő egyik kanyarulatát egyenesítette ki a vízügy, az eredetitől mintegy harminc méterre új medret vágva a folyónak. Az általunk akkor megkérdezett helybéliek egyetértettek a beavatkozással, az erózióvédelem módját azonban többen – horgászok és természetvédők – is vitatták.
„A régi telekkönyvekben látszik, hogy az eredeti meder sokkal közelebb volt az általunk kialakítotthoz, s onnan kezdte a házak felé marni a partot. Azoknak a lakóházaknak a tulajdonosai kérték ezt a – jobb szó híján – szabályozást, amelyeket veszélyeztetett az erózió hatása” – magyarázta Nagy Attila a tavalyi munkálatok okáról.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!