Fotó: Barabás Ákos
Az utóbbi hetek esőzései miatt megduzzadt a Nagy-Küküllő, és Zetelakán elmosta a földtorlaszt, amellyel a régi mederből a tavaly kiásott mesterséges folyóágyba terelték a vizet. A körülbelül százméteres szakaszon a parteróziót megakadályozandó végezte el a munkálatokat a vízügy, ám most a Küküllő mindkét medrében folyik, köztük pedig egy sziget jött létre.
2016. május 10., 14:182016. május 10., 14:18
A folyó régi medrét ugyan lezárta a munkálatokat végző Maros Vízügyi Igazgatóság, de a területtulajdonosok nem tömték be a régi folyóágyat, ezért folyhatott vissza abba a víz. Nagy Attila, Zetelaka polgármestere érdeklődésünkre elmondta, hogy az önkormányzat már egyeztetett az vízügyi igazgatósággal, és tervbe vették, hogy újra eltorlaszolják a Küküllő régi medrét. A folyóágy feltöltésével kapcsolatban a polgármester úgy fogalmazott, hogy „a természet így vagy amúgy, nem mulasztja el figyelmeztetni az embert a kötelességeire”.
A község polgármestere a tavaly elvégzett munkálatok előzményeiről elmondta, hogy a folyó korábban az alsóbb szakaszon több helyen is kiöntött, tehát nem ért senkit meglepetésként, hogy az említett részen is gondokat okoz. Ha nem kezelik a problémát, hamarosan ismét veszély fenyegetheti a part menti házakat – véli Nagy Attila.
A Maros Vízügyi Igazgatóság által a zetelaki önkormányzat kérésére tavaly nyár elején elvégzett medermunkálatok a parterózió miatt váltak szükségesekké, ugyanis a folyó egyre mélyebben vágott utat magának a település irányába, veszélyesen megközelítve a lakóházakat. Akkor a falu sportterme és -pályája mögött a Nagy-Küküllő egyik kanyarulatát egyenesítette ki a vízügy, az eredetitől mintegy harminc méterre új medret vágva a folyónak. Az általunk akkor megkérdezett helybéliek egyetértettek a beavatkozással, az erózióvédelem módját azonban többen – horgászok és természetvédők – is vitatták.
„A régi telekkönyvekben látszik, hogy az eredeti meder sokkal közelebb volt az általunk kialakítotthoz, s onnan kezdte a házak felé marni a partot. Azoknak a lakóházaknak a tulajdonosai kérték ezt a – jobb szó híján – szabályozást, amelyeket veszélyeztetett az erózió hatása” – magyarázta Nagy Attila a tavalyi munkálatok okáról.
Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.
Több naposra tervezik, így már jövő szerdán megkezdődik a Szejkefürdőn a székelyudvarhelyi majális, amelyet a pénteki ifjúsági napokkal is egybekötnek. Lesz biciklis felvonulás, tombolahúzás, kulturális programok és koncertek is.
A községben élő fiatalokat célozza a farkaslaki önkormányzat új projektje: ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván, ahol kedvezményes feltételekkel lehet majd lakást bérelni, és később meg is vásárolni.
Hamarosan elkezdődhetnek a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben tervezett felújítások és korszerűsíthetik a korábbi járóbeteg-rendelőintézetet. Az önrészek előteremtése a legfontosabb feladat Székelykeresztúron.
Lerobbant egy teherautó szerdán délután Homoródfürdőnél, fokozottan figyelniük kell az érintett szakaszon a sofőröknek.
Áramszünettel kell számolni több szentegyházi utcában április 28-án, hétfőn – értesít közleményében az Electrica áramszolgáltató.
Lőgyakorlat kezdődik kedden reggel kilenc órakor a kerekerdői hegyivadász alakulatnál, amely délután négyig fog tartani – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Föld napja alkalmából nyílik fotókiállítás Székelyudvarhelyen, a Márton Áron téren.
Nagycsütörtöktől nagyszombatig elnémulnak a harangok a katolikus templomokban – de vajon miért? A „harangok Rómába mennek” mondás mögött évszázados hagyomány húzódik, a kérdés megválaszolásában Tamás Barna székelyudvarhelyi plébános segített.
Villanyoszlopcsere kezdődött Betfalván szerdától, a lakosságot arra kérik, ne parkoljanak az oszlopok közelében a munkálatok ideje alatt.
szóljon hozzá!