Március folyamán tíz ásványvizet és egy forrásvizet vizsgáltak meg fizikai-kémiai, illetve mikrobiológiai szempontból a Sapientia egyetem elsőéves környezetmérnök szakos hallgatói a Biomérnöki Tanszék által indított Go Green nevű program keretében – tájékoztatott Máthé István egyetemi oktató, akinek felügyelete alatt zajlott a kutatás.
2016. április 04., 17:292016. április 04., 17:29
2016. április 04., 21:362016. április 04., 21:36
A vizsgálatok eredményei csak a márciusi mintavételre érvényesek, az egyes források esetében a helyzet javulhat, de akár romolhat is az évszakok, illetve az időjárás függvényében is.
Csíki és udvarhelyi források
A vizsgált forrásvizek: dugásfürdői forrás (Csíkdánfalva), csíksomlyói, csíktaplocai és zsögödi ásványvízforrások, Borsáros fürdői forrás (Csíkszentkirály), Lina-kanyari forrás, délői, szelterszi (Gellért szállónál) forrás, Nádasszéki forrás (Szeltersz, Vargyas-völgye), Lobogó-forrás (a szentegyházi kórház közelében) és a homoródi Lobogó-forrás. A vizsgálatok alapján elmondható, hogy az ivóvizekre vonatkozó határértékek szerint a zsögödi, a taplocai, a csíksomlyói, a Borsáros-, dugásfürdői forrás mikrobiológiai szempontból megfelelőnek bizonyult a vizsgált időpontban.
A többi forrás esetében egy vagy több mikrobiológiai paraméter nem felelt meg a törvény által előírtaknak. Az egyetemi tanár kitér az említett forrásoknál észleltekre is. A délői-, illetve nádasszéki forrásoknál például egyértelműen fekális eredetű mikroorganizmusok vannak a vízben. A szelterszi, szentegyházi Lobogó-, és a homoródi Lobogó-forrás esetében coliform baktériumok mutathatók ki, de mivel fekális szennyezésre utaló baktériumokat nem mutattak ki, valószínűsíthető, hogy a talajból kerültek be a coliform baktériumok. A Lina-kanyari forrásnál fekális eredetű szennyezés van.
Vízkémia szempontból (ammónia-, nitrit-, nitrát-, foszfát-, szulfát) a tanulmányozott források általában megfelelnek az előírásoknak. Máthé István szerint ajánlatos, hogy a forrásoknál megtöltött palackokat ne tároljuk 2–3 hétnél tovább, elkerülendő, hogy ha magasabb az ammónia-tartalom a vízben és esetleg jelen vannak nitrifikáló baktériumok is, akkor se legyen elegendő idejük arra, hogy az ammóniát feloxidálják nitritté, illetve nitráttá. Mivel az egyetem laboratóriuma nem akkreditált, ezért az eredmények tájékoztató jellegűnek tekintendők.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!