Fotó: Barabás Ákos
Többnyire külföldi fenyők közül lehet válogatni idén Székelyudvarhelyen, holland, horvát és magyarországi fákat kínáltak a kereskedők. Szépségüktől és méretüktől függően 50 és 150 lej között mozog az áruk, de a nagyobbak akár háromszáz lejbe is kerülhetnek.
2015. december 16., 16:212015. december 16., 16:21
Ötven lejnél kezdődik idén a fenyőfák ára Székelyudvarhelyen. Az árusok többnyire kaukázusi jegenyefenyőből és ezüstfenyőből álló portékával csalogatják az érdeklődőket, mint kiderült, a székelyudvarhelyiek is inkább ezeket igénylik, ugyanis dúsabbak, mint a hazai fenyők.
A Junior parkolójában már kora reggeltől állnak az árusok, többségük hétfőn érkezett portékájával. A fenyők kezdő ára 50 lej, ezért egy kisebb, alig egy méteres tömöttebb példányt vihetünk haza, de 40 lejért is láttunk kisebb fenyőket, igaz, azok alsó ágai szárazak voltak. 80 lejért már nagyobbat is lehetett kapni ugyanannál az árusnál, aki Hollandiából származó fenyőket kínált az érdeklődőknek. Néhány lépéssel odébb 150 lejért adták a nagyobb fenyőket, de volt, aki 130 lejért is kínálta a másfél méteres fát. Mint elmondta, karácsonyig lesznek a parkolóban, biztosított, hogy a szebbek sem fogynak el addig. „Addig maradunk, ameddig van fánk” – nyugtázta tervüket társa.
Horvát fenyőket is találni a Junior parkolójában, eladójuk már száz lejért árulta a nagyobb fákat. Tapasztalata szerint karácsonyig mind elfogynak, elsőként a mutatósabbak. Szerinte az udvarhelyiek főként a kaukázusi jegenyét és az ezüstfenyőt vásárolják. Az egyik udvarhelyi fenyőárus szerint egyelőre csak érdeklődők vannak, kevesen vásárolnak, ennek ellenére reméli, hogy az ünnepig teljesen eladja portékáját. A nő rendszerint száz, de olykor kétszázötven darabot is elad karácsony előtt. Arra a kérdésre, hogy miért a külföldi fenyőket árusítják, szinte mindannyian azt válaszolták, hogy az utóbbi években inkább ezekre volt igény, hiszen tömöttebbek, mint a hazai példányok.
Szintén külföldi ültetvényekről származó fenyőket találhatnak a vásárlók a terelőúti kertészetnél is, ahol mintegy tíz éve kaukázusi jegenyefenyőket árulnak. Már december harmadikától vásárolhatók a szemrevaló fák, amelyek ára nem változott a tavalyihoz képest, egy méter 95 lejbe kerül, így egy 130 centis fenyőért 124 lejt kell fizetni, míg egy három méteresért 285 lejt. Többnyire visszatérő vásárlók viszik el a fenyőket, de mindig akadnak újak is, így sosem maradnak meg a fák, tavaly már december 22-én elfogyott az összes – mondta Ungvári Ibolya, a kertészet alkalmazottja.
A városi kórház melletti udvaron ezüstfenyőket láthatnak a járókelők, itt Csendőr János saját, Tibódban nevelt fáit árusítja. A körülbelül kilencéves fenyők ára 50 és 75 lej között mozog. „Nem változtattam az árakon, hiába kérek sokat, mert akkor mástól vásárolnak” – véli Csendőr. Tavaly próbálkozott először a fenyőárusítással, idén mintegy száz darabot szán eladásra, és egyelőre elégedett, jól megy az üzlet.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
szóljon hozzá!