A pincétől a padlásig megtelt érdeklődőkkel szombaton délutántól éjfélig a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum új épülete, a Múzeumok éjszakáján. Az előadások, kiállítások, vetítések, a különböző műhelymunkák nagy népszerűségnek örvendtek, és ha nem is hagyományos formában, de a Szentivánéji tűzugrást is felelevenítették a szervezők.
2016. június 26., 15:502016. június 26., 15:50
2016. június 26., 15:522016. június 26., 15:52
Pontosan nem tudni, hogy hányan vettek részt a Múzeumok éjszakáján, hiszen több bejáraton, szabadon közlekedhettek az érdeklődők, ám a múzeum igazgatója, Miklós Zoltán szerint nagyjából kétszer annyi látogató volt idén, mint az elmúlt évben. A múzeum ajtaja éjszaka két órakor zárta kapuit.
A programok szombaton 17 órától kezdődtek elsősorban a gyerekek miatt, interaktív koncert közben szabadtéren játékokba is bekapcsolódhattak a szülők és gyermek. Ezt egy alternatív Csipkerózsika bábelőadás követte, amelyen a marosvásárhelyi színészek zöldségekből és gyümölcsökből elkészítették bábokat használtak, óriási sikert aratva a nézőközönség körében.
A Vécsi Nagy Zoltán által rendezett Erdélyi Művészeti Központ gyűjteményes kiállításon Kovács Árpád művészettörténész vezette körbe az érdeklődőket, közben az Udvarhely Néptáncműhely a Kaszaj együttessel a gyermektáncházat tartott a kicsiknek, melynek sikerét a „kitáncolt” gyep is igazolja.
Többen érdeklődtek a régészeti műhelytitkok iránt is, az erről szóló előadáson a múzeum régészei, Sófalvi András és Nyárádi Zsolt mutatta be a környező településeken zajló ásatásokon felbukkant leleteket, többnyire csontokat és agyagedényeket. Közben a pinceterekben berendezett interaktív alkotóműhelyekben a gyermekek kipróbálhatták magukat különböző képzőművészeti alkotófolyamatokban.
Alternatív, egész napos programok is szerepeltek a rendezvény kínálatában, mint például az épületfelfedező séta, melyhez színes térképet állítottak össze a múzeum munkatársai. Továbbá volt mozimaraton, amelyen magyar népmeséket és a Székelyföldi Legendárium rajzfilmjeit vetítették le, egy másik teremben pedig dokumentumfilmet.
Tudományos előadások
Míg a gyermekek ropták a táncot és alkottak a pinceműhelyekben, a felnőtteknek a székely eredetkérdésről, az ezzel kapcsolatos eltérő teóriákról tartott előadást és vitafórumot Kordé Zoltán, a Székelyföld története monográfia egyik szerzője, Hermann Gusztáv Mihály, a második kötet társszerkesztője, illetve Sófalvi András, a múzeum munkatársa. Az esemény látogatói a Főúri lakáskultúra Erdélyben a XIX. század második felében című vetítettképes előadáson is részt vehettek, amelyet Kálmán Attila, főnemesi kutató tartott meg. Ezen kiderült, hogy óriási különbség van az Erdélyben és Magyarországon épült kastélyok között. Nálunk nagyon kevés az összefüggő, nagy kiterjedésű, anyagilag is jól működő birtok, így kisebbek a kastélyok, leginkább a régi épületeket alakították át, modernizálták. Az előadó néhány épülettípust is bemutatott és azok építtetőjéről mondott biográfiai adatokat.
Koncertek és tűzzsonglőrök
Tíz órakor a Stereogam zenekar koncertezett, majd nem sokkal tizenegy után a Tűzmadarak, Gora Krisztián és Mihály Cecília forrósították fel a hangulatot tűzzsonglőrködéssel és tánccal. Bár nem egészen hagyományos formában, de ez mégis köthető volt az alkalomhoz, hiszen Szentiván éjjelén – amelynek dátumához a Múzeumok éjszakája programsorozat megrendezését igazítják – hagyomány a tűzugrás, aminek egészség- és szerelemvarázsló hatást tulajdonítottak.
A Jézus-kápolnánál Magyari Hunor légi felvételeket tartalmazó fotókiállítását este fél kilenckor Szabó Károly fotográfus nyitotta meg, ezt a Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola diákjainak minikoncertje követte, hangulatvilágítással – közben mécseseket gyújtottak a kápolnában is. Az autós mozi sem maradt el, a Meseautó című magyar film vetítésére megtelt nézőkkel a kápolna melletti parkoló.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!