Fotó: Veres Nándor
Március 1. és május 15. között tehetik le egységes mezőgazdasági támogatáskérelmeiket az arra jogosult gazdák a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnél (APIA). Az igényelhető támogatási formákban nem lesznek változások a tavalyhoz képest.
2017. február 25., 16:082017. február 25., 16:08
2017. március 05., 10:022017. március 05., 10:02
„Idén is március elsejétől kezdjük fogadni az egységes mezőgazdasági támogatási kérelmeket. Úgy érzem, több év után újból egyenesbe kerültünk a törvénykezéssel, ami nagyon nagy dolog, mivel az utóbbi két évben mindig ezért húzódtak el az eljárások, emiatt volt nagy a bizonytalanság” − számolt be érdeklődésünkre Haschi András. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője azt is kifejtette, továbbra is együttműködnek a helyi önkormányzatokkal, illetve a mezőgazdasági igazgatóság is segít nekik a gazdák tájékoztatásában.
A gazdák minden településen segítséget kapnak a felkészült helyi illetékesektől, a támogatási kérelmeiket már a saját településükön összeállítják, így a kész igényléssel kell majd az APIÁ-t felkeresniük – tisztázta az intézményvezető. Kiemelte, a gazdákat megadott beütemezés szerint fogadják, ezért nagyon fontos, hogy a kijelölt időpontban keressék fel az ügynökségeket.
Amennyiben mindenki tartja magát az időbeosztáshoz, az igénylési időszak végéig, május 15-ég sikerül fogadni a várt 26 ezer gazdát. Haschi András arra is kitért, hogy a gazdáknak két és fél hónap áll a rendelkezésükre a kérelmezésre, emiatt nem látja szükségességét annak, hogy a 25 napos késedelmi időszakban keressék fel az intézményüket. Ennek ellenére, továbbra is lehetőségük van a gazdáknak arra, hogy napi egyszázalékos késedelmi kamat ellenében május 15. és június 9. között igényeljék a támogatások valamelyikét.
Március elején, az eddigiekhez hasonlóan a kisebb gazdaságokkal rendelkezőket hívják be, illetve azokat, akik nem igényelnek állattenyésztési támogatást. Azt követően, ahogy a rendszer engedi, fokozatosan programálják a nagyobb gazdaságok vezetőit, illetve az állattenyésztőket. Az 50 hektárnál nagyobb területen gazdálkodóknak az APIA megyei székhelyén (Csíkszereda, Haladás utca 16. szám) kell benyújtaniuk igénylésüket, míg az 50 hektárnyi területnél kisebbel rendelkezők a területi irodákban: az alcsíkiak Csíkszentmártonban, a felcsíkiak a csíkszeredai területi irodában, emellett Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson, Székelykeresztúron és Maroshévízen kérelmezhetők a juttatások. Az állattenyésztési támogatásokat igénylők viszont mindannyian a megyei székhelyen tehetik le kérelmeiket, habár tavaly volt rá példa, hogy területi irodákban is elfogadták azokat, idén erre már nem lesz lehetőség − szögezte le az igazgató.
Jelentős változások nincsenek a tavalyi kérelmezéshez képest, a támogatási formák is azonosak maradtak, hiszen azokat az Országos Vidékfejlesztési Program keretében határozzák meg, amely hét évre érvényes. Esetleg a támogatási értékek változhatnak (azok is csak felfelé), de arról még pontos információkkal nem tudott szolgálni az illetékes. Ugyanakkor elmondta, a területalapú támogatások esetében tehát az alaptámogatás mellett kérhető az újraosztott-, a zöldítési- és a fiatal gazdáknak járó támogatás. Szubvencióval segítik a következőkben is a növénytermesztésre alkalmas szántőföldek és a hátrányos helyzetű hegyvidéki területek tulajdonosait, de kérhetők az ökológiai gazdálkodási és az agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatások is.
Maradnak a tavaly még újdonságnak számító kisgazdáknak szánt, valamint az őshonos, kihaló félben lévő állatokat tenyésztők által kérhető támogatások. Az állattenyésztési támogatások közül továbbra is igényelhető az átmeneti országos kiegészítő támogatás, és a összekapcsolt támogatás.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
Tavaly kezdődött, idén befejeződik a községi utak jelentős részének korszerűsítése Csíkszentléleken. Az aszfaltozáson túl is van tennivaló, a gázhálózatot ugyanis ki kell terjeszteni a község két településére, ez viszont jelentős önrészt követel.
Provokatív plakátok jelentek meg csütörtök reggelre több helyszínen Csíkszeredában, illetve a taplocai iskolaközpont közelében is, amelyeken George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltjének hírhedt kijelentései olvashatók.
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
Idén befejeződik Csíkmadarason a községi utcák felújítása, valamint a Zetelaka felé vezető erdei út korszerűsítése is. Utóbbi munkálathoz jelentős önrésszel kell hozzájárulnia az önkormányzatnak, amelyet hitelfelvétel nélkül nem tudnak biztosítani.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
szóljon hozzá!