
Készen áll a Vöröskereszt csapata a Down-szindrómásokat érintő projektjük lebonyolítására
Fotó: Barabás Hajnal
Egy ölelés, egy mosoly címmel indít fejlesztő projektet május 22-én a Hargita megyei Vöröskereszt Csíkszeredában, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak, valamint szüleiknek. Még tíz érintett számára van hely a programban.
2025. május 07., 14:242025. május 07., 14:24
Összetett projektbe fogott a Hargita megyei Vöröskereszt, amely révén fejlesztő, tájékoztató programokat szerveznek csíkszeredai székhelyükön (Petőfi Sándor utca 3. szám). Zsigmond Éva, a Vöröskereszt Hargita megyei szervezetének vezetője szerdán sajtótájékoztatón osztotta meg a projekt részleteit. Mint magyarázta, elsősorban Down-szindrómás gyermekeknek és fiataloknak (8–35 éves korig), illetve szüleiknek szólnak a szervezett tevékenységek, azonban adott esetben más sérültet vagy autistákat is befogadnak az amúgy teljesen díjmentes projektbe.
„Azért neveztem el a projektet Egy mosoly, egy ölelésnek, mert ez jön át a Down-szindrómások viselkedéséből, egész lényéből,
– jegyezte meg Zsigmond Éva.
A programra egyébként már jelentkezett tizennégy gyermek és fiatal, valamint tíz szülő, így még tíz szabad helyre várnak érintetteket, főként Csíkszékről. Tusnádfürdő és Balánbánya között a szállítást meg tudják oldani, de ha más településről is volna jelentkező, azt is elfogadják, ám a szállítást nem tudják számukra biztosítani.
„A projektünk két fő részből áll, egyrészt információkat osztunk meg a Down-szindrómás állapotról, amit sokan betegségként határoznak meg, holott
Így többek között szórólapokat fogunk szétosztani a tudnivalókról, hogy a köztudatban is megváltoztassuk a Down-szindrómával kapcsolatos hozzáállást” – magyarázta a Hargita megyei szervezet vezetője.
Fontos részei a projektnek a fejlesztések, amelyeket külön a gyermekeknek és külön a szülőknek állítottak össze. Ezek a tevékenységek május 22-től kezdődnek és októberig tartanak, hetente két alkalommal, kedden és csütörtökön délután négy órától. Többek között lesz gyógytorna, kézmotorika-fejlesztés, lesznek tánc-, zene- és játékdélutánok, ugyanakkor természetjárást terveznek a csíkszentimrei Büdösfürdőre, és a felnőttekkel együtt két nagyobb kirándulásra is elmennek: Marosvásárhelyre és Brassóba. Egy háziorvos pedig általános egészségügyi felmérést is végez majd, többek között vérnyomást, vércukorszintet mér, meghallgatja a tüdőt és a szívet.
A felnőttek számára képzéseket is tartanak majd, az egyik az aktív részvételen alapuló közösségfejlesztés – konfliktuskezelésre és problémamegoldásra fókuszálva –, továbbá pszichológiai előadások, elsősegély-oktatások, dietetika, táplálkozás és más tematikájú előadások is részét képezik a programnak.
„A programok rugalmasak, figyelembe vesszük az érintettek igényeit is” – jegyezte meg Zsigmond Éva.
A projektet a Vöröskereszt munkatársai és számos önkéntes segítségével bonyolítják le októberig, miután sikeresen pályáztak 80 ezer lej támogatásra az országos Vöröskeresztnél. Zsigmond Éva hozzátette, szeretnék, ha a projektet tovább tudnák folytatni és bővíteni, illetve reméli jövőre is sikeresen tudnak pályázni a központi Vöröskeresztnél.
A csíksomlyói skanzen-park létrehozásához szükségessé vált egy újabb övezeti rendezési terv (PUZ) elkészítése. A dokumentációt januári ülésén pénteken hagyta jóvá a csíkszeredai önkormányzati képviselő testület.
Folyamatban van a közbeszerzési eljárás a csíkszeredai Vigadó épületének felújítása érdekében, amely uniós támogatással történik meg. Érdeklődők már vannak, az ajánlatok elbírálása után, ha nem lesznek óvások, májusban szerződést írhatnak alá.
Más helyszínen fogadják a betegeket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sebészeti járóbetegrendelői február másodikától – tájékoztat az intézmény közösségi oldalán.
Felmérte a kritikusabb helyszíneket Csíkszeredában a hóolvadás után az útkarbantartással megbízott cég, pénteken pedig hozzáfognak a gödrök betöméséhez hideg aszfalttal.
A tervek elkészülnek, és az építkezési engedélyt is ki fogják adni, de a Brassói úton idén nem valószínű, hogy kialakítják az elképzelt körforgalmat. Ennek anyagi okai vannak: több olyan beruházást kell befejezni, amelyek jelentős önrészt igényelnek.
Közel százötven fős leépítésről tett előzetes bejelentést a Hargita megyei munkaerő-elhelyező ügynökségnél egy csíkszeredai textilipari cég. A tömeges elbocsátást már februárban kénytelenek végrehajtani.
Február 5-én éjfélig lehet szavazni online, illetve ily módon értékelni a Csíkszentmiklósi Ifjúsági Egyesület által meghirdetett rajzversenyre beküldött munkákat. Ez egyfajta ráhangolás a február 7-én esedékes ottani kolbászfesztiválra.
Dolgoznak a betonelemekkel, ezért lezárták az 578-as európai út Csíkszentkirály felől Csíkszereda irányába vezető dupla sávját kedden reggel.
Szakképzést indít 2026 februárjától a Gyulafehérvári Caritas Csíkszeredában, amely a szociális ellátórendszerben dolgozni kívánók számára kínál gyakorlatorientált felkészülést.
Civil kezdeményezésre Csíkszeredában is tüntetést szerveznek szombat délre a Szabadság térre a magas adók ellen tiltakozva.
szóljon hozzá!