Drasztikusan szigorítaná az Egészségügyi Minisztérium az érvényben levő jogszabályt azok esetében, akik agresszív magatartást tanúsítanak az egészségügyi rendszerben dolgozókkal szemben. A székelyudvarhelyi kórházban naponta történnek hasonló esetek, ezért az intézmény igazgatója örülne a büntetések súlyosbításának.
2011. szeptember 18., 17:052011. szeptember 18., 17:05
2011. szeptember 18., 17:562011. szeptember 18., 17:56
A látogatási idő be nem tartása az egyik gyakori probléma
Közvitára bocsátotta az Egészségügyi Minisztérium azt a rendelettervezetet, amelnek értelmében a korábbinál jóval súlyosabb büntetésre számíthatnak azok, akik az egészségügy személyzetre támadnak, szóbeli, vagy tettlegességig fajuló agressziót alkalmazva. Az új szabályozás szerint fizikai agresszió esetén 2 év helyett akár 12 évig terjedő börtönbüntetést is kiszabhatnának a támadóra.
Lukács Antal, a székelyudvarhelyi kórház főigazgatója örülne a drasztikusabb büntetéseknek, hiszen, mint mondja, a kórházban gyakran éri agresszió a személyzetet. A kórház alkalmazottai csak védekező álláspontot foglalhatnak el, a lökdösődéseket, karmolásokat vagy a kiosztott pofonokat nem lehet viszonozni, ezért lenne szükség a vonatkozó törvény szigorítására – véli az igazgató.
„A bőrünkön érezzük az agressziót, az emberek egyre idegesebbek. Nem is a betegekkel van a baj – hiszen ők alávetik magukat a kezeléseknek –, de a látogatók, hozzátartozók sokszor okosabbak akarnak lenni a kórházban dolgozóknál” – mondta el Lukács Antal, a szóváltástól a vandalizmuson át a testi sértésig, az agresszió több formáját is megemlítve.
Leggyakrabban a sürgősségi osztályon történik rendbontás, hiszen ez a részleg éjjel nappal nyitva van, gyakran itt csapódik le az agresszió. Amint azt dr. Szentendrey Kinga, a sürgősségi osztály vezetője korábban a téma kapcsán lapunknak elmondta, történt már olyan eset, hogy a sürgősségi osztályra kihívott rendőrök megbírságolták az éjszakai rendbontó beteget, aki később visszament, és megfenyegette a sürgősségi osztályon dolgozókat.
Akiket nem lehet megállítani
A személyzetet több alkalommal is érte már fizikai agresszió, az egyik legsúlyosabb incidens idén februárban történt, akkor egy roma család egyik tagja bántalmazta az osztály egyik dolgozóját.
A rendbontások egyik gyakori oka az, hogy egyesek látogatási időn kívül akarnak felmenni beteg hozzátartozójukhoz. A romák módszere az, hogy tömegesen mennek, és nincs az az ember, aki meg tudná őket állítani, legfeljebb csak egy zárt ajtó – mondta el Lukács Antal, hozzáfűzve, hogy az év során az összes kórházi osztály főbejáratát számkódos ajtózárral látják el, így az illetéktelenek hiába jutnak fel az emeletre, látogatási időn kívül nem fognak tudni bemenni az osztályra.
A kórházban biztonsági őrök dolgoznak, és behívásos ügyelet is működik, ezen kívül csak a biztonsági kamerákkal lehet valamelyest megelőzni a rendbontásokat, hiszen a megfigyelőkamerák jelenléte többnyire visszatartó erőként hat, ha viszont mégis dulakodás vagy rendbontás történik, akkor a felvételek alaján azonosítani lehet a tettest – közölte a kórház főigazgatója, aki örülne a drasztikusabb büntetéseknek.
A biztonsági kamerák több rendbontást is megörökítettek
Az Egészségügyi Minisztérium által közvitára bocsátott törvénytervezet kimondja, hogy az orvosokkal, aszisztensekkel, mentősökkel vagy bármilyennemű egészségügyi személyzettel szembeni, közvetett vagy közvetlen kommunikációs eszközökön alapuló agresszió 6 hónaptól 2 évig terjedő börtönnel, vagy pénzbírsággal büntetendő.
12 év börtönnel sújtanák az erőszakot
Továbbá, a jogszabály-tervezet előírja, hogy az egészségügyi személyzettel szemben alkalmazott fizikai erőszak, mint például ütés, 6 hónaptól 3 évig terjedő börtönbüntetést von maga után. A testi sértésnek minősülő erőszakos cselekedeteket 6 hónaptól 6 évig terjedő szabadságvesztéssel, míg a súlyos testi sértést 3 évtől 12 évig terjedő börtönnel büntetnék – tájékoztat a szaktárca.
„Az Egészségügyi Minisztérium már régebb jelezte az e téren tapasztalható rendellenességeket. Be is nyújtottunk egy módosító javaslatot a jogi procedúrák felgyorsítását célzó törvényre vonatkozóan, amelyet végül nem fogadtak el. A dolgok mostani állása szerint, ha valaki megüt egy orvost a kórházban, akkor 3 hónaptól 2 évig terjedő börtönbüntetéssel, vagy pénzbírsággal sújtható. A szaktárca azt szeretné elérni, hogy az ilyen esetekben alkalmazott büntetések szigorúbbak legyenek, ezért javasoljuk a 6 hónaptól 12 évig terjedő börtönbüntetés bevezetését, az eset súlyosságától függően.
Az új jogszabály bevezetése elrettentően hat majd azokra, akik nem tisztelik az egészségügyi személyzetet és az általuk kifejetett tevékenységet. Sajnos, az utóbbi időben több aggodalomra okot adó eset is történt a romániai kórházakban” – nyilatkozta a téma kapcsán Ritli László egészségügyi miniszter.
Május második hétvégéjén Maros megyében nemcsak a grillhúsok, a hangulat is ropogós lesz: a Rádió GaGa Duma Dubája ugyanis Erdély első nemzetközi steak- és BBQ-fesztiváljáról, a Transylvanian Steak & BBQ Fest-ről tudósít a Marosvásárhelyi Várból!
Az Amerikai Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma (DHS) pénteken bejelentette, hogy kizárja Romániát vízummentességi programjából (Visa Waiver).
A rezidensvizsga eltörlésére, a képzési központok kiterjesztésére és az orvosok nyitottságára lenne szükség ahhoz, hogy megfékezhető legyen az egyre súlyosodó háziorvoshiány. Vass Leventét, az RMDSZ egészségügyi szakpolitikusát kérdeztük.
Az átlagosnál melegebb, ugyanakkor csapadékosabb is lesz május első hete – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat május 5-től június 2-ig érvényes előrejelzéséből. A hónap további részében többnyire a sokévi átlagnak megfelelően alakul az időjárás.
A Központi Választási Iroda pénteken elutasította Nicușor Dan független elnökjelölt panaszát, amelyben azt sérelmezte, hogy a Facebookon, az Instagramon és a TikTokon törvénysértő választási tartalmak jelentek meg.
Elővigyázatosságból visszahívja a Lidl a Belbake Szezámmag 200g nevű termékét, mert felmerült benne a Salmonella spp. jelenlétének gyanúja. Konkrétan a 2026. február 6-ai minőségmegőrzési idővel ellátott csomagokról van szó.
Bár korábban azt ígérték, hogy 2025-ben megjelenhet minden idők egyik legjobban várt játéka, a Rockstar Games által fejlesztett GTA VI, a fejlesztőstúdió most egy rövid közleményben jelentette be, hogy a produkció 2026 tavaszára csúszik.
Fotókat tett közzé Elena Lasconi, azt sugallva, hogy a felvételek Nicușor Dan, Victor Ponta és Florian Coldea tavaly decemberi találkozójáról készültek. Nicușor Dan ennek nyomán informatikai tartalmak meghamisításáért tett feljelentést Lasconi ellen.
Önálló koncerttel érkezik Székelyföldre a Szabó Balázs Bandája alapítója: jótékonysági célú műsorával a kovásznai unitáriusok templomépítését támogatja. A koncertre május 7-én 19 órától várják az érdeklődőket Sepsiszentgyörgyön.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel szavazni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi fordulójában.
szóljon hozzá!