Fotó: Veres Nándor
Az utóbbi évek legrosszabb termésére számítanak az udvarhelyszéki méhészek. Egyáltalán nem lesz idei akácméz, ám még aggasztóbb a méhészek számára, hogy az ez évi termés összességében még a 2014-es mennyiséget sem éri el.
2016. július 16., 10:402016. július 16., 10:40
Végéhez közeledik a méhészidény, utolsó állomásként a napraforgótáblákban gyűjtenek a méhek, ám a méhészek nem örülnek, ugyanis rendkívül szegényes az idei termés – tudtuk meg Ádám Józseftől, az udvarhelyszéki méhészeket tömörítő Örösi Méhészegyesület elnökétől.
Bár a termésre vonatkozóan pontos adatok még nincsenek, hiszen az utolsó pergetések még hátra vannak, az már látszik, hogy nagyon gyenge idényt zárnak a méhészek. Az idei viszontagságos időjárás – a fagy éppúgy, mint a nagy hőség – rossz hatással volt a méztermelésre. A tavaszi hónapokban lefagytak a fák virágai, így például idei akácmézre nem is számíthatnak a vásárlók. A tavaly egy közepesen jó évet tudhattak magukénak a méztermeléssel foglalkozók. A 2014-es esztendőt az utóbbi évek legrosszabbjaként könyvelték el, de Ádám József szerint az idén még annál is csekélyebb lesz a mézmennyiség.
A valódi probléma mégis inkább az, hogy a kereskedelemben rengeteg a méz jellegű édes készítmény, és a vásárlók azonos áron szeretnék megvásárolni a méhészek termékeit is, miközben a „méhész nem tud egy géppel versenyezni, ami évszaktól és időjárástól függően képes termelni” – hangsúlyozta a szakértő. A nagybani lerakatok a valódi mézet is említett készítményekéhez hasonló áron vásárolnák meg, holott az igazi méz értéke éppen a duplája a mesterségesen előállított készítményekének. Ha azon az áron adnák, még a saját költségeiket sem tudnák fedezni – magyarázta a szakember. Egy méhésznek három hónapja van a méztermelésre, az év többi időszakában a méhek felkészítése zajlik – folytatta.
Ádám József arra is felhívta a figyelmet, hogy a méztermelés, méhészkedés nem csak az ő megélhetésük szempontjából fontos, hanem mert a méheknek nagyon fontos szerepük van a növénypopulációk fenntartásában is.
„Kínában már van olyan település, ahol kézzel kell a gyümölcsfákat beporozni” – fogalmazott ezzel kapcsolatban. Azzal szemben is értetlenül állnak a termelők, hogy miközben néhány évvel ezelőtt uniós pályázatokkal, fiatalokat támogatva felduzzasztották a méhészek számát, most lenyomják az árakat a kereskedelemben. „Már nem olyan a méhészet amilyen tíz-húsz éve volt” – panaszolta az egyesület vezetője. Hozzáfűzve, hogy miközben húsz évvel ezelőtt kezdő méhészként is tudott fejlesztéseket végezni, mára ötszáz méhcsaládos gazdaságát a piac nem fogja tudni eltartani, ha nem történnek változások. Elmondta, hogy sok abbahagyta már a méhészkedést éppen az előbb említett okok miatt.
A túlélés szempontjából a méhészek égetően fontosnak tartják, hogy az állam megfelelő szabályozásokat vezess be a mézkészítmények és a valódi méz forgalmazására, és ezek árának a szabályozására vonatozóan.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!