Fotó: Veres Nándor
Pénteken tartja augusztusi rendes havi ülését a székelyudvarhelyi önkormányzat képviselő-testülete: a napirenden egyebek mellett a Villanytelep utcai bölcsőde elköltöztetése is szerepel. A magántulajdonban lévő ingatlanból a Tábor-negyedi felújított épületbe költözne a kisdedmegőrző, amennyiben az önkormányzati testület elfogadja a határozattervezetet, a bölcsőde szeptember 3-ától már itt működne. A tervezet ellen mind az MPP-, mind az EMNP-frakció tiltakozik, az RMDSZ-es többség mellett a lakosság támogatásában bíznak.
2012. augusztus 02., 18:432012. augusztus 02., 18:43
2012. augusztus 02., 18:562012. augusztus 02., 18:56
A Villanytelep utcai bölcsőde építési munkálatai 1971-ben fejeződtek be, az intézmény az év áprilisában egy, majd májusban további három csoporttal működött. Az összesen 2812 négyzetméteres ingatlan ekkor a városi kórház, tehát az egészségügyi minisztérium tulajdonát képezte. A bölcsőde 1984-ben, a fenntarthatóság érdekében könyvelési tételként átkerült a Matrica gyárhoz, majd a rendszerváltás után, 1991-ben az illetékes, az ún. kémiai minisztérium elismerte, hogy az ingatlan nem a gyár, hanem a város tulajdona. Ezek után a Roseal Rt. tulajdonába került, és az önkormányzat bérleti díjat fizetett az épület használatáért. 2011 decemberében a polgári és Zöld-párti önkormányzati képviselők kezdeményezésére tanácshatározat született, mely alapján az önkormányzat perbe hívta a Villanytelep utcai ingatlan tulajdonosát, a Roseal Rt.-t.
Az augusztusi rendes havi tanácsülés napirendjén előbb az említett per beszüntetésére, majd a bölcsőde költöztetésére vonatkozó határozat is szerepel. „Amennyiben a testület elfogadja az előterjesztet javaslatokat, a bölcsődének szeptember elejéig át kell költöznie a Tábor-negyedi ingatlanba” – mondta el portálunknak Bálint Attila, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtószóvivője. A Függetlenség utca 37. szám alatti valamikori hemodialízis-központ épületének felújítását idén májusban fejezték be: a 700 ezer lej értékű beruházás révén az ingatlan visszakapta eredeti rendeltetését. Az akkori hivatalos átadáson még nem volt tisztázva, hogy az épületbe óvoda vagy bölcsőde költözne.
Bartus Eszter, a Villanytelep utcai kisdedmegőrző igazgatója portálunknak korábban elmondta: a „csinosítást” követően a Tábor-negyedi épület ugyan megfelel a célnak, viszont az új bölcsőde mellett a régit is működtetni kellene, hisz igény lenne rá. „Az önkormányzat részéről nem értesítették a bölcsőde munkaközösségét, hogy valószínűleg költöznünk kell. Jelenleg szabadságon vagyunk, amennyiben valóban költöznünk kell, néhány héttel rövidebbre fogjuk a vakációt, hogy a takarítást, ki- és becsomagolást elvégezhessük” – magyarázta az igazgatónő. A bölcsődébe jelenleg 80 gyerek van beíratva, néhányuk ősztől napközibe megy. „A csoportok pontos létszámát nem tudjuk, hisz a kéréseket a polgármesteri hivatal és nem a bölcsőde munkatársai bírálják el” – tette hozzá.
A lakosság segítségét kéri az EMNP-frakció
Az önkormányzati ülést megelőzően az EMNP-frakció sajtótájékoztatón nemtetszését fejezte ki a bölcsőde ügyére vonatkozó két napirendi ponttal kapcsolatosan. „A Villanytelep utcai ingatlan 1993-ban kerül magántulajdonba, már akkor is vita tárgyát képezte ennek a jogi procedúrának a menete. Eltelt néhány év, és nem volt politikai akarat, hogy ezt az ügyet tisztázzuk. A magántulajdonban lévő vállalkozás folyamatosan nehezítette a bölcsőde működését és az ott dolgozók életét” – számolt be Jakab Attila néppárti önkormányzati képviselő. Az ügyben született legutóbbi önkormányzati döntést követően a testületet Vasile Ghere marosvásárhelyi ügyvéd képviselte a Roseal Rt. ellen indított tulajdonjogi perben, továbbá a jogi szakértő többször is kifejtette véleményét, miszerint van esély az ingatlan visszaszerzésére, hisz van rá számtalan jogi precedens. „Azt kell tapasztalnunk, hogy az újjáalakult önkormányzati testület az RDMSZ-es többséget kihasználva első lépései között próbálja elherdálni a város vagyonát. Megpróbáljuk jobb belátásra bírni azokat a tanácsoskollégákat, akik talán nem is ismerik az ügy hátterét kellőképpen, és feltételezzük jó szándékukat. A szakbizottságban személyesen kértük Benedek Árpád Csaba alpolgármestert, hogy vonja vissza ezt a határozattervezetet. Úgy tűnik, kérésünk nem talált meghallgatásra” – avatott be az előzményekbe Jakab. Az EMNP székelyudvarhelyi frakciója tehát a lakosság segítségét kéri: próbáljanak hatást gyakorolni az önkormányzati testület RMDSZ-frakciójára. Mi több, a néppártiak a pénteki ülésen személyre szóló szavazást javasolnak majd e két napirendi ponttal kapcsolatosan, hogy „lássa minden városlakó, kik azok a tanácsosok, akik a város vagyonáról ily könnyen le tudnak mondani”.
Az MPP-frakció nem mond le a bölcsődéről
Az előterjesztett tervezetekkel kapcsolatosan az MPP-frakció is véleményezett, közleményükben leírják: „Alig két hónappal az önkormányzati választások után Bunta Levente polgármester és a többségben lévő RMDSZ-frakció rögtön meg is kezdte politikai klientúrájának kiszolgálását, a szavazatokért cserébe tett ígéreteket – az elmúlt húsz év gyakorlatának megfelelően – be kell tartani”. A polgáriak egyébként nemcsak azt kifogásolják, hogy a 2011-es a tulajdonjogi per elindítására vonatkozó tanácshatározatot semmibe veszi az előterjesztett tervezet, hanem azt is, hogy az akkor a várost képviselő ügyvédet a városvezetés a mai napig nem hajlandó kifizetni. „A Magyar Polgári Párt székelyudvarhelyi önkormányzati frakciójának a leghalványabb kétsége sincs azzal kapcsolatban, hogy pénteken mindkét határozattervezet – a jogi eljárás folytatásának meggátolását, majd a bölcsőde kiköltöztetését kimondó – el fogja nyerni az RMDSZ-frakció támogatását! Ennek ellenére a Magyar Polgári Párt önkormányzati frakciója nem fogja feladni a bölcsőde épületének visszaszerzésére tett próbálkozásait!” – áll a közleményben.
Több kutya is elpusztult néhány hét leforgása alatt az egyik udvarhelyszéki településen – olvasóink elmondása szerint az állatorvosi szakvélemény alapján úgy tűnik, mérgezés következtében. Az eset nyomán petíció és rendőrségi feljelentés is született.
A székelyudvarhelyi személyi nyilvántartó irodában a választást megelőző napokban 30 százalékkal nőtt az új személyazonossági igazolványok iránti igény, és később be is igazolódott: a helyieknek is fontos volt részt venni a szavazáson.
A székelyudvarhelyi református temetőben tett látogatást a csíkszeredai főkonzulátus küldöttsége, ahol megtekintették a támogatásukkal restaurált síremlékeket és a temető kulturális értékeit bemutató térképet.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
szóljon hozzá!