Egy dolog már biztosan van, amiben Udvarhely utolérte a világ gazdaságilag vezető országait, és ez a szakemberhiány. A cégek évek óta kongatják a vészharangot, hogy egyre kevesebb és öregebb a szakmunkás és nincs megfelelő utánpótlás.
2016. június 20., 11:502016. június 20., 11:50
2016. június 20., 11:512016. június 20., 11:51
Lassan a politikusok és a tanügy is felismeri, hogy a sok érettségizett, diplomás, gyakran állástalanként tengődő „szellemi munkás” helyett szakemberekre van igazából szükség, akik nemcsak biztos, de nagyon jól fizető munkahelyeken helyezkedhetnek el Udvarhelyen is. Szakoktatásokat ismertető sorozatunk első részében a CNC-kezelői szakmát mutatjuk be, amelyben a 3000 lejes fizetés sem elérhetetlen álom.
Az utóbbi évtizedekben Székelyudvarhelyen is jellemző probléma, hogy a szülők azokat a gyerekeket is elméleti iskolák felé irányítják, akik esetében nincs realitása annak, hogy diplomásokként sikeresek legyenek vagy egyáltalán leérettségizzenek. A szakmunka társadalmi megbecsültsége alacsony, holott egyre nagyobb a kereslet a jól képzett szakemberekre, akik sokszor a többszörösét viszik haza, mint egy tanár vagy mérnök.
Itthon is lehet jól keresni
Csak Udvahelyszéken 1300–1400 ember dolgozik a fémiparban, akiknek az átlagéletkora 50 körüli. A cégek folyamatosan várják a képzett és fiatal munkaerőt, de abból nagyon kevés van. Pedig egy jó CNC-kezelő szakember igen szépen vihet haza, akár havi 3000 lejt is. Ezt erősítik meg Péter Péter, a Matplast vezérigazgatójának szavai is: „Az udvarhelyi fémipar, hasonlóan a fa-, nyomda- vagy csomagolóiparhoz, ki van éhezve azokra a munkásokra, akik CNC-gépeken tudnak dolgozni. Számukra stabil munkahelyet és folyamatos fejlődési, tanulási lehetőségeket biztosítunk, fizetésük és előrejutásuk pedig csak rajtuk és szorgalmukon múlik. Ráadásul ma már egyáltalán nem igaz az általános elképzelés, hogy egy gyárban olajban tocsogva, hatalmas zajban dolgoznának a munkások. CNC-gépkezelőink köpenyben, tiszta és rendezett körülmények között működtetik a sokszor több száz ezer eurós gépeket.”
CNC-kezelői képzés végre Udvarhelyen is!
A piaci igényekre reagálva 2016 szeptemberében végre a Bányai János Műszaki Szakközépiskolában is elindul az a négyéves CNC-kezelői képzés, melynek végén a tanulók szakmai vizsgát és érettségit is tehetnek. A szakmai vizsgával később akár technikusi vagy mesteri oktatásra is mehetnek, de a vállalkozások is tárt karokkal és állásokkal várják az innen kikerült diákokat. Ezt hangsúlyozta ki Szakács Paál István, a Bányai igazgatója is: „A cégek részéről folyamatosan jön az igény a szakemberekre, nem tudunk annyit kiképezni, amennyit a munkaerőpiac azonnal fel ne szívna. Aki szeretne becsületes munkával biztos és jól jövedelmező jövőt magának, annak nagyon ajánlom CNC-kezelői képzésünket, mert jó szakemberként nagyszerű megélhetési lehetőségek várják itthon is!”
Az sem mellékes szempont, hogy a cégek megbízható munkavállalóikat folyamatosan továbbképzik, és egyre nagyobb szakértelmet igénylő feladatokat osztanak rájuk. A CNC-kezelők így az évek során mesterei lesznek szakmájuknak, ami egyebek közt fizetésük alakulásában is meglátszik. Nagy György, az Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetségének elnöke is fontosnak tartja ezt: „Lehet, hogy rövid távon egy fiatalnak anyagilag vonzóbb kimenni murkot szedni Németországba vagy mosogatni Angliába, mint itthon maradni és egy szakmát szerezni, majd abban elhelyezkedni, de hosszabb távon azok járnak jól, akik alaposan kitanulják mesterségüket és szakemberekké válnak. Ők biztosan nem fognak azzal szembesülni, mint külföldről hazajövő társaik, hogy 30--40 évesen szakma és valódi tudás nélkül próbálnának meg munkát találni. A CNC-gépkezelők a technológia fejlődésével egyre keresettebbek lesznek, így biztos, hogy 15--20 év múlva is könnyedén találnak majd maguknak jól fizető állást azok a tanulók, akik most ezt a szakoktatást választják.”
(x)
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!