Hirdetés
Hirdetés

Bizonytalanságban a parajdi veszélyzónások

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

Hovatovább egyre több a kérdőjel a parajdi bányakatasztrófa miatt kikialakított veszélyzóna kapcsán. A kitelepített lakók szerdán tájékoztató gyűlésen vehettek részt, ahol az elsődleges szempont az volt, hogy pontosan meghatározzák, ki tartozik bele a veszélyzónába, és ki nem, hiszen most még ez is kérdéses.

Bencze Emese

2025. június 11., 21:082025. június 11., 21:08

2025. június 11., 21:182025. június 11., 21:18

Lakossági tájékoztató gyűlést tartottak Parajdon szerdán kora délután azoknak az embereknek, akiket közvetlenül érint a kilakoltatás. A polgármester és a hatóságok tájékoztatása szerint jelenleg is folyik az a megfigyelő rendszer kiépítése, amellyel – várhatóan a hétvégétől – folyamatosan adatokat lehet begyűjteni a földmozgásról és a bányában uralkodó viszonyokról. A visszaköltözésről pedig csak a majdani adatok fényében, konkrét mérési eredmények alapján (az automatikus riasztási határértékek beállítása után) születhet döntés.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Információink szerint a veszélyzóna határa – a domborzati viszonyok miatt – még szerdán délután sem volt világos.

A terület lejtős, ezért fordulhatott elő, hogy a Bánya utca alacsonyabban fekvő oldalán tovább nyúlik a veszélyzóna, mint a másik, magasabban fekvő oldalán, az utat viszont keresztben lezárták.

A gyűlés során a lakókat egyenként azonosították be annak érdekében, hogy megállapítsák, pontosan ki tartozik a veszélyzónába. Az összesítés még nem zárult le, ezért a polgármester is csak csütörtökre ígért részletes tájékoztatást portálunknak.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

A Hargita Megyei Prefektusi Hivatal által szerdán kiadott hivatalos közlemény szerint az elárasztott tárnákban a víz elérte a maximális sótelítettséget, ami miatt már nem oldódik tovább a só. Ez a helyzet azonban bármikor felborulhat egy újabb áradás vagy a talajmozgás következtében. A bányában és környezetében műszerekkel figyelik a változásokat – ezekből az adatokból lehet majd eldönteni, mikor lesz biztonságos a visszaköltözés.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

A Korond-patak végleges elterelésének befejezéséig – amit optimista becslések szerint július 1-jére terveznek – nem kezdődhet meg a bányából a víz kiszivattyúzása sem.

Hirdetés

Az illetékes hatóságok szakértői szerint az intézkedések összehangolása kulcsfontosságú, és a jelenlegi teendők – a műszerek telepítése, az utak helyreállítása és a patak elterelésének előkészítése – folyamatban vannak. Emellett az ivóvíz minőségének javítása érdekében a víz sótartalmát csökkenteni kell.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

A Salrom és a kivitelező eddig több mint ezer tonna zúzott követ szállított a területre, illetve megkezdték a korábban elöntött utak helyreállítását is. A bányatérség geomorfológiai megfigyelését korszerű technológiával – drónokkal és LiDAR-rendszerrel (lézer alapú távérzékelés) – végzik, így napi szinten frissíthető a terület állapota.

A felszíni beszakadások száma az elmúlt huszonnégy órában nem nőtt, azonban a Dózsa-bánya környékén új repedések jelentek meg, ahol a jövőben komolyabb omlásokra lehet számítani.

A Korond-patak vízhozama jelenleg csökken, a rendszer ideiglenesen stabil. A sótartalom ugyan továbbra is magas, de már enyhe csökkenés mutatkozik, részben a megépített vízlassító gátaknak köszönhetően. A meteorológiai előrejelzések nem mutatnak kritikus csapadékmennyiséget, de a folyamatos megfigyelés elengedhetetlen.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

A gazdasági minisztérium részéről külön figyelmet kaptak a helyi vállalkozók is. A napokban 90 vállalkozóval egyeztettek a segítségnyújtás formáiról. Bemutatták az újonnan kidolgozott de minimis támogatási rendszert, amely kifejezetten a turizmus és vendéglátás területén tevékenykedő szereplők megsegítését célozza.

A támogatási kérelmeket 30 napon belül lehet benyújtani, a folyamatban az önkormányzatnál létrehozott információs pontnál is segítenek.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Információink szerint a kitelepített lakók közül többen továbbra is rokonoknál, ismerősöknél találtak ideiglenes menedéket, de az állandó bizonytalanság miatt egyre nagyobb a feszültség. A kitelepítettek között nemcsak természetes személyek, hanem vendéglátóegységek, panziók tulajdonosai is vannak. Az pedig, hogy ki milyen kompenzációra számíthat, jelenleg még kérdéses – a döntéshozók vélhetően csak az összesítés és a veszélyzóna pontos meghatározása után foglalkoznak majd ezzel érdemben.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Több száz fiatalt vonna be új programjába az SZKA

Nemzetközi pályázati támogatást nyert a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA ). A féléves program a fenntarthatóság, az egészségmegőrzés és a fiatalok jövőbeli készségeinek fejlesztésére összpontosít.

Több száz fiatalt vonna be új programjába az SZKA
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Nem állt le az oktatás a leomlott vakolatrész miatt a székelyudvarhelyi iskolában

Két diák tartózkodott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium azon osztálytermében, amelyikben hétfőn reggel levált egy része a mennyezetnek. Szerencsére senki sem sérült meg, az oktatás helyszínét pedig átszervezték.

Nem állt le az oktatás a leomlott vakolatrész miatt a székelyudvarhelyi iskolában
2026. június 15., hétfő

Leomlott a vakolat egy tanteremben a székelyudvarhelyi református kollégiumban

Lezártak két tantermet a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumban, miután hétfőn reggel leszakadt egy mennyezeti vakolatrész. Az eset idején két diák tartózkodott a teremben, de senki sem sérült meg.

Leomlott a vakolat egy tanteremben a székelyudvarhelyi református kollégiumban
2026. június 14., vasárnap

Július végéig megújul a székelykeresztúri múzeum

A ponyva és az állványok mögött zajlik a székelykeresztúri Molnár István Múzeum energetikai felújítása; a belső festések egy részét saját forrásból kell megoldja az önkormányzat. A megpályázott projektet július végén kell lezárják.

Július végéig megújul a székelykeresztúri múzeum
Hirdetés
2026. június 13., szombat

Részegen vezetett, lebukott az oroszhegyi sofőr

Saját falujában állították meg a rendőrök azt az oroszhegyi sofőrt, aki erősen ittas állapotban ült a kormány mögé pénteken koradélután.

Részegen vezetett, lebukott az oroszhegyi sofőr
2026. június 11., csütörtök

Elpusztult egy medve Sikaszóban, amelyet korábban elgázolhattak

Sérült medve miatt érkezett riasztás Sikaszóba, ám a nagyvad elpusztult, amire a törvény által előírt bizottság helyszínre ért. Az állatot napokkal korábban üthette el egy autó.

Elpusztult egy medve Sikaszóban, amelyet korábban elgázolhattak
2026. június 11., csütörtök

Egész napos mozizásra várják az érdeklődőket Szentegyházán

Egész napos filmünneppel várják a mozirajongókat június 17-én Szentegyházán. A Vándormozi négy magyar alkotást vetít le, a belépés ingyenes.

Egész napos mozizásra várják az érdeklődőket Szentegyházán
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Kezdődik a strandszezon Parajdon

Megnyitja kapuit a parajdi sós strand pénteken, a nyitónapon minden érdeklődő ingyenesen látogathatja a létesítményt.

Kezdődik a strandszezon Parajdon
Kezdődik a strandszezon Parajdon
2026. június 11., csütörtök

Kezdődik a strandszezon Parajdon

2026. június 10., szerda

A kilövés után pár nappal ismét medvére figyelmeztetnek

Újabb Ro-Alert figyelmeztetést kaptak kedd este a székelyvarságiak medve jelenléte miatt. Mindez alig két nappal azután történt, hogy egy emberre veszélyessé vált nagyvadat kilőttek a településen.

A kilövés után pár nappal ismét medvére figyelmeztetnek
2026. június 09., kedd

Több mint három kilogramm vízipipadohányt foglaltak le Hargita megyében

Házkutatásokat tartottak kedden Hargita megyében a Jupiter-hadművelet részeként a rendőrség gazdasági nyomozói. Több mint három kilogramm törvénytelenül értékesített vízipipadohányt foglaltak le.

Több mint három kilogramm vízipipadohányt foglaltak le Hargita megyében
Hirdetés