Fotó: Barabás Ákos
A Hargita Megyei Környezetőrség harmincezer lejes pénzbírság kiszabásáról döntött a Harvíz Rt. által környezetvédelmi engedély nélkül működtetett homoródfürdői szennyvízülepítő ügyében.
2015. november 16., 19:292015. november 16., 19:29
Érvényes környezetvédelmi engedély hiánya miatt harmincezer lejre bírságolta meg a Hargita Megyei Környezetőrség a homoródfürdői szennyvízülepítő működtetőjét, a Harvíz Rt.-t. Az ülepítővel kapcsolatban októberben kapott panaszt szerkesztőségünk, egy olvasónk, akinek a közelben van hétvégi háza, arra panaszkodott, hogy a víztisztító használhatatlanná vált, gyakorlatilag tisztítatlanul ömlik a patakba a szennyvíz, emiatt nyáron már nemcsak a levegő, hanem a patak vize is büdös, és ők már megmártózni sem mernek benne a fertőzésektől tartva.
Mint kiderült, a vízszolgáltatónak nincs érvényes engedélye az ülepítő működtetésére, de az általuk végzett rendszeres méréseken az ülepítőből kifolyó víz állítólag minden előírt paraméternek megfelel. Az ügyet kivizsgálta a megyei környezetőrség, megállapításuk szerint 2013 óta működik engedély nélkül az ülepítő. Legutóbb ugyan 2009-ben kapott tíz évig érvényes környezetvédelmi működési engedélyt a víztisztító, ám azt még a megyei ifjúsági igazgatóság kérelmezte a homoródfürdői táborban történő elszállásolási tevékenységre, az ülepítő működtetését azonban 2013-ban átvette a Harvíz, amely nem folyamodott új engedélyért.
Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője azt közölte, a kihágásért már kiszabták a bírságot, kedden küldik el az értesítést a vízszolgáltatónak, amelyet az ülepítő vizének akkreditált laborban történő bevizsgálására is köteleznek, ugyanis a szolgáltató ugyan végzett méréseket, ám laborja nem akkreditált. Vízügyi engedélye van a Harvíznek az ülepítő működtetésére, és a területi vízügyi igazgatóság akkreditált laborjában végez is kontrollméréseket. Ezek eredményéről a környezetőrség érdeklődésére a vízügynél azt közölték, hogy nem észleltek határérték-túllépést.
Amennyiben a most előírt laborvizsgálat más eredményt hoz, a környezetőrség ki fogja kérni visszamenőleg is a vízügy laboreredményeit – közölte Balla Izabella. A vízszolgáltató egyébként a hónap végéig köteles az előírásoknak megfelelően bevizsgáltatni az ülepítő vizét, az új környezetvédelmi engedély megszerzésére pedig 2016. január 31-éig kapott határidőt a környezetőrségtől. A törvény értelmében a harmincezer lejes bírság feleződik, amennyiben a kiközléstől számított 48 órán belül kifizeti azt a vízszolgáltató.
Ismét Székelyudvarhelyre látogatott a magyarországi Plüss Kommandó, amely ezúttal is értékes adományokat hozott a Székelyudvarhelyi Városi Kórház újszülött osztályának, szerdán.
Licitálás útján keresnek új üzemeltetőt Székelyudvarhelyen a strand és a jégpálya büféjéhez, ugyanakkor három alapvető termékre ársapkát vezetnek be. Közben javában zajlanak a strand karbantartási munkálatai.
Medvét észleltek a zetelaka Községhez tartozó Zeteváralján, ezért Ro-Alert figyelmeztetést küldtek a hatóságok a helyieknek. A lakosságot óvatosságra intették – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
szóljon hozzá!