Bárki nótáját elhúzzák

Hihetetlenül széles skála áll az ifjú párok rendelkezésére, amikor zenei repertoárt szeretnének összeállítani lakodalmukra. Udvarhelyszéken a külföldi zene nem szorította ki a magyart, de van néhány sláger, amihez ragaszkodnak a megrendelők.

Dávid Anna Júlia

2016. június 30., 13:562016. június 30., 13:56

Bedő Jenő, a székelyudvarhelyi Hangulat Trió egyik tagja 26 éve zenél lakodalmakban. Azt mondja, az utóbbi két-három évben sokat változott a zenei kívánságlista. A többség ugyan megmaradt a hagyományos repertoárnál, azaz a 70-es, 80-as, 90-es évek slágereinél, de sokan vannak, akik az egészen új dalokat szeretnék hallani vagy különböző stílusokban gondolkodnak.

Kevés olyan ünnepség van, ahol ne kérnének mulatóst is, már a Kis Grofo is kapós lett. Elmaradhatatlanok továbbá a spanyol, brazil, argentin popzene termékei is. Amikor párok megkeresik, megbeszélik, milyen stílusokat szeretnének, általában szabad kezet adnak a zenésznek, azt viszont kiemelik, hogy ha lesznek külföldi vagy román anyanyelvű vendégek is, az ő kedvükre is találjanak megfelelőt. Előfordul, hogy nagyon határozott elképzelésekkel keresik meg, viszont a beszélgetés alatt belátják, hogy a vendégek, az idősebb generáció igényeit is érdemes figyelembe venni. „Sajnos csak a  falvakban nótázgatnak” – fájlalja Bedő Jenő. A nagyvárosi fiataloknál még az is kérdés, hogy játszanak-e egyáltalán csárdást.

Arról, hogy környékünkön trendi-e DJ-t (lemezlovast) hívni, megoszlanak a vélemények. Az általunk megkérdezett zenészek közül többen dolgoztak már felváltva egy lemezlovassal, egy-két órás közökkel váltották egymást.

Lázár Szilárd erdővidéki zenész, testvérével ketten tíz éve alkotják a Lázárock együttest. Ők a hagyományos irányvonalat képviselik. Tapasztalata szerint a Kacsatáncot minden lakodalomban kérik. Erdővidéken a marosszéki is kötelező – mondta. A román zenéből a Pingvintánc került rá az általuk játszott repertoárra. Szilárd úgy érzi, környékünkön az idősebbek nem is akarnak azonosulni az új trendekkel.

Simó Annamária, a TIFF zenekar énekesnője négy-öt éve zenél lakodalmakban. Az őket megkereső párok között is vannak olyanok, akik konkrét kéréssel jönnek. Amit a teljes zenekarral meg tudnak szólaltatni, szívesen vállalják, akár az alternatív vagy funky zenét is. Az is megtörténik, hogy „elhívnak két különböző stílust játszó zenekart” – ilyenkor az egyik, mint egy koncerten, egy bizonyos stílust képviselve két-három órát zenél, majd átveszik tőle a stafétát. Az új trendek követői, akik változatos zenei listát kérnek, igénylik a keringőket, a csárdást vagy a marosszékit is. „Az emberek arra figyelnek fel, ha valami igényesen szól, mi is erre törekszünk” – fogalmazott. Célja, hogy a lakodalmi zenét egy igényesebb szintre emeljék, ami a kellő csapattal lehetséges is.

Orendi István, a Kaszaj Együttes egyik tagja úgy fogalmazott: bár ők lakodalmakban nem muzsikálnak, tapasztalatai szerint már a gyimesi vagy moldvai lakodalmakban sincs csak szárazhangszeres (nem elektromos) zenélés, talán az éneklés, ami ott még megmaradt. Szerinte a kizárólag táncházzenére épülő lakodalom csak egy igen szűk réteget érint. Ismer olyan zenekarokat, amelyek modernebb számokat is áthangszereltek szárazhangszerre, ezzel is nyitva egy szélesebb közönség felé.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei