Fotó: Veres Nándor
Testi örömöket kínálnak, aztán kifosztják gyanútlan áldozataikat egy új típusú bűncselekmény elkövetői Székelyudvarhelyen. Az „örömlányok” – akik rendszerint vendéglátóipari egységekben „vadásznak” – a felelősségre vonás elkerülése érdekében úgy csalják tőrbe áldozataikat, hogy azok szégyenükben inkább nem tesznek feljelentést a rendőrségen.
2014. július 04., 10:502014. július 04., 10:50
2014. július 04., 14:232014. július 04., 14:23
Főként a keddi piacnapon gyakran előfordul, hogy a piaci vagy a környékbeli kocsmákat középkorú vidéki férfiak is meglátogatják, akik egy rövid italra vagy egy korsó hideg sörre térnek be a kiszemelt vendéglátóipari egységbe. Őket fiatalabb asszonyok és lányok környékezik meg, akik rendkívül kíváncsivá válnak, ha új vendég tér be a lokálba. A hölgyek ismerkedés közben figyelnek arra, hogy az áldozat ne érje be egy pohár itallal, s ha sikerül, még maguknak is rendeltetnek egy italt vagy egy ebédet. Beszélgetés közben elkottyantják, hogy nem riadnának vissza „jóval közelebbi” ismerkedéstől sem. A gyanútlan áldozat az alkohol hatására egy idő után beleegyezik, hogy valamennyit fizessen a „szolgáltatásért”, az elfogyasztott italok miatt azonban ő maga válik könnyű prédává. Az aktusra nyilván nem kerül sor, s mire az áldozat kijózanodva felébred, rendszerint pénz és telefon nélkül marad.
„A lányomra emlékeztetett...”
„Rendszeresen járok a piacra, de egy ideje nagyon vigyázok arra, hogy kivel állok szóba” – szögezte le határozottan egy neve elhallgatását kérő vidéki kisgazda. „Épp a második felesemet ihattam tíz óra körül, amikor egy nagyon kedves fiatal hölggyel elegyedtem szóba. Olyan jól beszélgettünk, hogy közben még megittam két-három pohárral.” A férfi elmondta, fel sem merült benne, hogy gyanakodjon, annál is inkább, mert az egyik pohár italra a nő hívta meg. „Isten őrizz, nem akartam én tőle semmit, a lányomra emlékeztetett” – szabadkozott. „Délután a Küküllő partján ébredtem, a pénztárcám a zsebemben volt és az irataim is megvoltak, de a pénzem és a mobiltelefonom eltűnt.” A pórul járt férfi nem emlékszik, hogyan kerülhetett a folyó partjára. Mint elmondta, a telefonját hiába hívta, biztos benne, hogy időközben kicserélték a kártyáját. „Most már tudom miért tanítottak valamikor arra, hogy idegenekkel ne igyak” – tette hozzá keserű szájízzel.
Egy udvarhelyi munkás – aki balszerencséjére pontosan egy keddi napon kapott fizetést – arról számolt be, belement egy hasonló módszerrel felkínált „üzletbe”. Másnap, amikor meg akarta számolni, mennyi maradt a fizetéséből az előző napi kaland után, szörnyülködve tapasztalta, hogy mindent kiloptak a zsebéből. Elmondta, feljelentést is tett, és amikor a hölgyet kézre kerítette a rendőrség, az iratait visszakaphatta, a pénzét azonban nem. Közben úgy döntött, a feljelentést inkább visszavonja, hogy a szégyenletes ügy feledésbe merüljön. „Nem emlékszem arra sem, hogy mennyiben egyeztem meg vele” – csóválta a fejét.
Az áldozatok inkább békülni akartak
Gheorghe Filip, a Hargita megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője érdeklődésünkre elmondta, egyre több hasonló bűncselekményről tud a hatóság. „Az elmúlt évben két feljelentés érkezett az udvarhelyi rendőrségre hasonló ügyben, mindkét elkövető börtönbüntetését tölti. Idén három alkalommal jelentették hasonló ügyet, és mindhárom tettest azonosítottuk és előállítottuk. A februárban megjelent új büntetőtörvénykönyv azonban kimondja, ha a feljelentést visszavonják, az eset nem minősül bűncselekménynek. Az említett három esetben ez történt: a felek kibékültek, a feljelentéseket pedig visszavonták” – tudtuk meg Gheorghe Filiptől. Mint mondta, miután az áldozatok visszakapták irataikat és mobiltelefonjukat, úgy döntöttek, a pénznél fontosabb számukra a diszkréció és a jó hírnév. A szóvivőtől megtudtuk még, az utóbbi években Székelyudvarhelyen senkit nem vontak felelősségre prostitúció miatt.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
Jelentős beavatkozásokra van szükség a székelyudvarhelyi városközpontban lévő közvécé felújítására, és bár a projekt dokumentációja készül, a kivitelezés költsége is növekszik az évek alatt.
Hamarosan elkezdődhet az Árvátfalvát és a Felsőboldogfalva keleti részét érintő ivóvízhálózat kiépítése. A munkálatok során a székelyudvarhelyi rendszerre csatlakoztatják a háztartásokat. A tervek szerint még idén lezárul a megvalósítás.
A „Fától fáig, verstől versig” Kányádi Sándor-versmondóverseny megyei szakaszáról hatvan diák jutott tovább az országos döntőbe, amelyet május 9–11. között rendeznek meg Nagygalambfalván, a Feleki Miklós Művelődési Házban.
szóljon hozzá!