Fotó: Thomas Campean
Meghitt ünnepség részeként vasárnap délután avatták fel Székely Mózes erdélyi fejedelem mellszobrát Felsősófalván. A Felsősófalvi Kodáros Egyesület kezdeményezésére, közösségi összefogással állított emlékmű jelzi: a magyarságnak bőven vannak hősei, nagyjai, akik életük és cselekedeteik révén példát mutatnak az utókornak.
2013. augusztus 25., 20:592013. augusztus 25., 20:59
2013. augusztus 26., 11:452013. augusztus 26., 11:45
Az ünnepség reggel zenés ébresztővel kezdődött az alsósófalvi fúvószenekar jóvoltából, majd az önkéntes tűzoltók – akik délután díszbemutatót is tartottak – szakmai megbeszélése, illetve szervezeti találkozója következett. Az ünnepi istentisztelet után az egybegyűltek a szovátai 15. Mátyás Huszárezred vezetésével a helyi családorvosi rendelő ele vonultak: az épület előtt kialakított zöldövezet mellett kapott helyet a Miholcsa József szobrászművész által faragott Székely Mózes-mellszobor.
A leleplezés után ünnepi beszédek sora következett: felszólalt többek között Bokor Sándor, Parajd polgármestere, a testvértelepülés, Szegvár képviseletében Gémes László polgármester, Nyágrus László, a Felsősófalvi Kodáros Egyesület elnöke, a szobor alkotója, Miholcsa József, valamint Sz. Lukács Sándor.
„2003-ban, halálának négyszázadik évfordulóján a brassói unitárius közösség is megemlékezett Székely Mózesről. Akkor felújítottuk az emléktáblát, és a templomunkban helyeztük el. Hisszük, hogy hasonló emlékek fogják ennek az igazán nagy embernek, az egyetlen székely erdélyi fejedelemnek az emlékét őrizni” – hangsúlyozta Máthé Sándor brassói unitárius lelkész. Folytatásként Szász Tibor András felsősófalvi református lelkész osztotta meg ünnepi gondolatait. „Kevesen tudják azt, hogy kényszerből volt oly nagy vitéz Székely Mózes, hisz szívéhez közel a békés és ügyes kereskedés, a gazdaságos élet állt. Sok csatája közepette megálmodott egy szép Erdélyt, mely gazdaságilag és mindenféle szempontból önálló volt. Erdély néhány évtizedes aranykora neki köszönhető, hisz ő teremtette meg a békéhez szükséges gazdasági, politikai és hadászati alapokat” – sorolta. Az újonnan állított szobrot Kántor Csaba, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökhelyettese áldotta meg, mondván: Székely Mózes szellemiségének ez a megformálása hirdeti az erdélyi magyarságnak, hogy csak így érdemes élni, harcolni.
Az esemény részeként felszólalt Miklós Attila, a felsősófalvi Székely Mózes Általános Iskola tanítója is, örömhírt osztva meg a részvevőkkel: Pap Jenő malomfalvi kapufaragó mester munkájának gyümölcseként a tanintézet új székely kapuval büszkélkedhet. „A székely kapu tervezése közben fontos kérdés volt, hogy vajon milyen idézet kerül majd rá. Megakadt a szemem egy nagyon szép kapun, amin csupán egyetlen szó volt olvasható: összetartozunk. Az összetartozásnak vannak jelei, vannak feltételei. Ami a legfontosabb: a tenni akarás a közös jövőért. Ez a rendezvény egy bizonyítéka a tenni akarásunknak, a kitartásunknak és céltudatosságunknak” – mondta a tanító, megjegyezvén: végül a magyarság egy másik nagy egyéniségétől, Tamási Árontól választott az iskola munkaközössége egy közkedvelt idézetet az új kapura: Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne. „Úgy gondoltuk, hogy az iskola egy második otthon a gyerekeknek és a munkaközösségnek is” – tette hozzá magyarázatképpen.
Az esemény zárásaként Bokor Sándor köszönte meg a Felsősófalvi Kodáros Egyesület kitartó munkáját, illetve a támogatók hozzájárulását. „Székely Mózes nemcsak nevében, hanem szívében is valódi székely volt. Helyénvaló tehát, hogy Felsősófalván, a Sóvidék ősi településén álljon szobra” – summázott a községvezető.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
Negyedik alkalommal szervezik meg Nyáresti filmek elnevezésű rendezvényt Székelyudvarhelyen, melynek célja helyi és anyaországi filmkészítők és alkotásaik megismertetése az udvarhelyszéki közönséggel.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
szóljon hozzá!