Fotó: Barabás Ákos
Javában zajlik a helyreállítás a két héttel ezelőtti árvíz sújtotta udvarhelyszéki településeken. Szentmárton és Kányád községekben, illetve Ócfalván is megtakarították a közutakat. Immár az átfogóbb munkálatok elvégzésére, a patakmedrek megerősítésére és kitakarítására várják a segítséget.
2016. július 12., 19:342016. július 12., 19:34
Homoródszentmárton községben előbb Abásfalván és Keményfalván dolgoztak, majd a héten Kénos és Bágy kerül sorra – tájékoztatott Jakab Attila, a község polgármestere. Szintén a héten veszik számba, hol van még szükség a patakmedrek kitakarítására, ugyanakkor a községvezető várja a vízügyi igazgatóság munkatársait is, hogy a károkat felmérve meghatározhassák, hol milyen típusú munkálatokra van szükség. Noha a víz elárasztotta az utakat, azok már mindenhol járhatók.
Kányád községben is folyamatosan dolgoznak az árvíz óta, hiszen elég jelentős károk keletkeztek a település útjain és hídjaiban. Az utakat már megtisztították, de a patakmedrek rendbetételére a megyei önkormányzattól várnak segítséget.
A kárfelmérések során kiderült, nem elég az egyszerű helyreállítás, hiszen a hidakat és az utakat is megrongálta a víz, emiatt indokolt egy átfogóbb munkálat. A kár hozzávetőlegesen kétmillió-háromszázezer lej – közölte lapunkkal György Sándor polgármester.
Ócfalván már befejezték a takarítást, csupán a patakmeder megtisztítása és megerősítése van hátra – tudtuk meg Borbély Istvántól, Felsőboldogfalva alpolgármesterétől. Hétfőn a katasztrófavédelmi igazgatóság küldött egy bizottságot, amely a polgármesteri hivatal alkalmazottaival közösen felmérte a károkat. Kedden már munkához is láttak a Hodoson, bár a magas vízszint miatt a gépeket még nem tudták üzembe helyezni. Az viszont már nyilvánvaló, hogy itt is nagyobb munkáról van szó, amihez gátemelés és földfeltöltés is szükséges.
Tízmillió lej kárrendezésre
Az árvíz sújtotta településekre kiszálltak a megyei önkormányzat és a katasztrófavédelmi igazgatóság munkatársai. Felmérték a károkat, majd jelentették a kormánynak. Ennek megfelelően a sürgősségi alapból több mint 10 millió lejt kap Hargita megye 31 települése kárrendezésre.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
szóljon hozzá!