Fotó: Barabás Ákos
Lakásfelújítás során vagy a sufni takarításakor felmerülhet bennünk a kérdés, miként váljunk meg a maradék, illetve megromlott festékektől, oldószerektől, azok csomagolóanyagaitól oly módon, hogy ezzel ne ártsunk környezetünknek és ne kövessünk el szabálysértést. Kevesen tudják, hogy ezeket nem szabad a háztartási szeméttel együtt kidobni, ám a hulladékgazdálkodási vállalat a kis mennyiséget díjmentesen fogadja, és a legtöbb szakboltban is beveszik.
2016. november 03., 14:512016. november 03., 14:51
2016. november 03., 14:522016. november 03., 14:52
A székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal lakosság számára meghirdetett szelektív hulladékgyűjtési kampányai a növényi hulladékot, valamint az elektronikai hulladékot érintik, a veszélyesnek minősülő hulladék begyűjtésére egyelőre nincs programjuk – tudtuk meg a hivatal sajtóosztályától. Azonban ezeket a helyi hulladékgazdálkodási vállalat Termés utcai telephelyén átveszik, majd átadják a vállalat testvércégnek, az RDE Huron Kft.-nek, amely elszállítja megsemmisítésre. A háztartásban keletkezett csekély mennyiségű ilyen jellegű hulladékot a lakosok díjtalanul adhatják le az RDE Hargita Kft. telephelyén, a nyomdáknak, valamint a cégeknek – amelyek nagy mennyiségben szállítanak oda – fizetniük kell érte. A városlakók közül azonban nagyon kevesen keresik fel hasonló okok miatt a telephelyet – közölte Koszta Attila, az RDE Harghita Kft. igazgatója.
A helyi festékszaküzleteknél érdeklődve kiderült, hogy mindegyikük szívesen átvenné elsősorban az általuk forgalmazott termékek maradékait, dobozait, azonban a boltok többségében nem is érdeklődnek a lehetőség iránt. Az eladók véleménye szerint legtöbben a lefolyókba öntik a feleslegessé vált oldószereket, a csomagolóanyagokat pedig a háztartási hulladéktárolókba dobják.
„Én annak örülnék, ha minél többen behoznák a megmaradt festékeket, oldószereket, az sem érdekelne, ha nem tőlünk vásárolták, ezzel is többet tennénk környezetünkért” – mondta megkeresésünkre Szabó József, az egyik székelyudvarhelyi festékbolt ügyvezetője, hozzáfűzve, hogy az sem érdekli, ha ezért fizetnie kell a hulladékgazdálkodási vállalatnak.
A fölöslegessé vált vagy megmaradt oldószert, gyomirtót és más, veszélyesnek minősülő anyagokat a lakók palackokba gyűjtve leadhatják a helyi hulladékszállító cégnél, melynek szerződése van egy veszélyeshulladék-kezelővel. A vonatkozó törvény a termékforgalmazókat arra kötelezi, hogy díjmentesen visszavegyék a lakosságtól a csomagolóanyagokat – mondta Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője.
„A hulladékgazdálkodással foglalkozó törvény meglehetősen homályos, nem tér ki egyértelműen a különböző hulladékkategóriákra. Az önkormányzatok hatáskörébe helyezi ugyan a szelektív gyűjtés lehetőségének biztosítását a lakosság számára, azonban nem szabályozza a vegyes háztartási hulladék különválasztását és külön tárolását” – közölte Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője. A veszélyesnek számító anyagokat nem lenne szabad a háztartási hulladék közé dobni, ezeket szelektíven le kellene adni azoknak a cégeknek, amelyek szerződést kötöttek begyűjtőkkel, melyeknek lehetőségük van a szakszerű megsemmisítésre.
Egyik ilyen cég az RDE Hargita Kft., valamint azok a kereskedelmi egységek, ahol a termékeket megvásároltuk. A környezetvédelmi törvény kötelezi a gyártót a csomagolóanyagok visszavételére, ellenkező esetben magasabb járulékot kell fizetnie a környezetvédelmi alapba. Ezt a gyártó maga végezheti forgalmazóin keresztül, illetve szerződést köthet szakcégekkel. Egyedüli gond Balla Izabella szerint, hogy jelenleg nincs a piacon kizárólag begyűjtéssel foglalkozó cég.
Abban az esetben, ha természetes személy illegálisan próbál megszabadulni a veszélyes hulladéktól (erdőben, mezőn, patakmederben), a környezetőrség 1000 és 2000 lej közötti összegre büntetheti. Ez a bírság jogi személyek esetében 20 ezer lejnél kezdődik, és akár a 40 ezer lejt is elérheti.
Mi számít veszélyes hulladéknak?
Azok az anyagok hulladékok, amelyek az emberi egészségre, az élővilágra, a környezetre közvetett vagy közvetlen veszélyt jelentenek. Ezekkel fokozott óvatossággal kell bánni, nem szabad őket a háztartási hulladék közé dobni, a talajba vagy a vizekbe juttatni. Mindegyiküket szelektíven kell gyűjteni, és a megfelelő helyen megsemmisítésre leadni. Ebbe a kategóriába tartoznak például a mezőgazdasági termelésnél felhasznált vegyszermaradékok, festékek vagy lakkok, oldószerek, irodatechnikai hulladékok, mint amilyen egy kiürült nyomtatópatron, továbbá a ragasztók, tömítőanyagok, fagyálló folyadékok, akkumulátorok, szárazelemek, villanyégők, fénycsövek, elektromos háztartási gépek, kiürült hajtógázas palackok, növényvédő szerek, a használt főzőolaj- és zsiradék, gyógyszerek, fertőzésveszélyes egészségügyi hulladékok és a használt fáradtolaj is.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) tagjai hétfői ülésükön a parajdi sóbánya jövőjének két lehetséges forgatókönyvét vizsgálták meg – számolt be az elnöki hivatal.
A tervezettnél lassabban haladnak a Korond-patak ideiglenes eltereléséhez szükséges csövek összehegesztésével és felszerelésével a parajdi sóbányánál, így tíz-tizennégy napos késéssel kell számolni a munkálatok július 1-jére ígért befejezéséhez képest.
A sport nem mindig a versenyekről, az éremtáblákról és a reflektorfényről szól. Van, amikor a mozdulatok mögött sokkal több rejlik: egy belső világ, amely csendes, de eltökélt, érzékeny, de erős. Veress Erna Down-szindrómás úszó története pont ilyen.
Elkészült a Tompa László utca aszfaltozásával a kivitelező Székelyudvarhelyen, ezzel egy fontos közlekedési alternatíva szabadult fel a gépjárművezetők előtt.
Hosszab áramszünet várható hétfőn Nyikómalomfalván, a szolgáltató ugyanis javítási munkálatokat végez – derük ki a szerkesztőségünknek is elküldött közleményből.
Elindult a jelentkezési időszak azon tulajdonosok számára, akik régi ingatlanjukat turisztikai célokra hasznosítanák Szentegyházán. A támogatás összege elérheti az 50 000 eurót.
Kastélynapokkal ünnepli egy éves újranyitását a fiatfalvi Ugron Kastély a hétvégén.
Avarák, kertek, átlépők földje Székelyvarság címmel jelent meg Tamás Lenke kötete, amelyben a település történetét írja le. Alkotását, amelyben személyes történetek is helyet kaptak, vasárnap fogják bemutatni a helyi kultúrotthonban.
szóljon hozzá!