Fotó: Farkas Antal
Benépesült a Homoród mente talán legkisebb falva: szombaton együtt ünnepelték A szülőfalu napját az Égében élők és az onnan elszármazottak. Az elöregedett településen a tavaly alakult Égéért Egyesület fogja össze az amúgy is csekély számú lakosságot, a szervezet terve, hogy idén őszig közösségi házzá alakítják a használatlan református parókiát.
2013. július 28., 21:162013. július 28., 21:16
2013. július 28., 21:332013. július 28., 21:33
Zsúfolásig megtelt az égei református templom szombaton délelőtt, az ünneplőbe öltözött faluközösségnek Fülöp Szabolcs református lelkipásztor hirdette az igét. A szülőfalu napját először három éve rendezték meg a településen, a szervezést azóta az Égéért Egyesület vállalta magára. Az ünnepi program részeként megkoszorúzták a Szabó Mózes lévita lelkész emlékére 2004-ben állított plakettet. „Szabó Mózes 1920–1921 környékén érkezett haza a szibériai Vlagyivosztok mellől: a hadifogolytáborban megalakított, a világ legkeletibb református gyülekezetének számító csoport vezetője volt. A magyar hadifoglyok arra tértek haza, hogy szülőföldjük van, de hazájukat már másként hívják” – mondta el ünnepi beszédében Fülöp Szabolcs. A kiváló népnevelő lelkész, Szabó Mózes 23 évet szolgált Égében, egyebek mellett szerepet vállalt a szövetkezetek magalapításában, a civil szerveződések létrehozásában, de e gyümölcstermesztés és a méhészkedés elindítását is ő kezdeményezte a kis közösségben. „Október 20-án, Szabó Mózes halálának 55. évfordulóján avatjuk majd fel a közösségi házzá alakítandó papi lakot, melyben falumúzeumot működtetnénk, és ahol egy Szabó Mózes-emlékszoba is helyet kapna” – jelentette be a falutalálkozó alkalmával Incze Ibolya, az Égéért Egyesület elnöke. Ugyanakkor a szervezet Szabó Mózes tiszteletére emlékkötetet is megjelentetne: a könyv anyaga már készen van, a kiadáshoz szükséges támogatás azonban még hibádzik.
Az ünnepség részeként a templomudvarban az I. világháborús hősök sírjánál is elhelyezték a kegyelet koszorúit: Ége azon erdélyi magyar települések egyike, amely a legnagyobb áldozatot hozta az I. világháború idején, ahol a falu húsz szülöttje vesztette életét (ez a település akkori lakosságának mintegy tíz, a helybéli férfi lakosság húsz százalékát jelentette). A csoportkép elkészítése és a székely himnusz közös eléneklése után a déli harangszót hallgatta meg az ünneplő csoport. Égében ugyanis egy év után először kondult meg az 1821-ben készült nagyharang, hisz a helyi református gyülekezet nem tudta biztosítani egy harangozó állandó alkalmazását. „Tavaly novemberben tízlejes kondulásjegyet adott ki az egyesület, ezzel próbáljuk megsegíteni a helyi református gyülekezetet. Ez idáig 26 kondulásjegy kelt el” – magyarázta a harangszó apropóján Incze Ibolya. A szülőfalu napja részeként a valamikori iskolaépületben helyet kapott fotódokumentum-kiállítás megnyitójára is sor került: az Égében élő vagy onnan elszármazott családok segítségével összegyűjtött 20. századi felvételek állandó kiállítófelülete az új közösségi ház lesz.
A falutalálkozón idén is részt vett Ége testvértelepülésének, a Dráva menti Markócnak a polgármestere, Lantos Tamás, aki Mihály János történész, György Sándor, Kányád község polgármestere és Kisgyörgy Zoltán falujáró riporter társaságában Élhető kis falvak témában tartott kötetlen beszélgetést a felújított kultúrotthonban. A művelődési ház nagytermének falait egyébként Incze Kamilla helybéli képzőművész munkái ékesítik. Az ünnepséget követően az égei recept szerint készített borjútokányt kóstolhatták meg a részvevők, a délután során volt bábelőadás a kicsiknek, illetve kulturális műsor és táncház is.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
szóljon hozzá!