Fotó: Barabás Ákos
A vizsgázók kétharmada átment, egyharmada viszont megbukott románból az érettségin Hargita megyében. A legtöbb román dolgozatot ugyanakkor ötös és hatos közötti jeggyel értékelték a javítók.
2015. július 16., 18:142015. július 16., 18:14
A Hargita Megyei Tanfelügyelőségen az érettségi után elkezdték az adatok elemzését, ennek részét képezi az eredmények tantárgyankénti vizsgálata is.
A tanfelügyelőség statisztikájából kitűnik, hogy ezúttal is a román nyelv és irodalom írásbeli vizsga fogott ki leginkább az érettségizőkön, ebből buktak meg a legtöbben. A megyében 1683 diáknak sikerült a román írásbelije, 838 vizsgázót vágtak el ebből a tárgyból: az átmenési arány 66,76 százalékos. A sikeresen vizsgázók jegyei alacsonyak: a legtöbb, 675 jegy ötös és 5,99 közötti. Tízest senki nem kapott.
A magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsgán kevesen buktak meg. Ebből a tantárgyból 95,75 százalékos az átmenési arány, ami azt jelenti, hogy 1893 végzős írásbelizett sikeresen és csak 84 sikertelenül. A jegyek is jobbak, tízest 22 vizsgázó érdemelt.
A két kötelező vizsgatantárgy, a történelem, illetve a matematika közül a történelem sikerült kiválóan az érettségizőknek, igaz, abból kevesebben is vizsgáztak. Történelemből a megyében 722-en írtak, és 94,88 százalékos az átmenési arány, ebből a tantárgyból csak 37-en buktak meg. Kilences és 9,99 között 79 jegy van, hatan tízest is írtak.
Matematikából 1804-en írásbeliztek és 76,05 százalékos az átmenési arány, ami 1372 sikeresen vizsgázót és 432 bukottat jelent. A jegyek viszont nem rosszak, bár a legtöbb, 361 jegy ötös és 5,99 közötti. Kilences és 9,99 közötti jegyet 217-en kaptak és 37 tízes van. A legtöbb tízest egyébként matematikából kapták az érettségizők.
A választható tantárgyak közül és az érettségi tantárgyak között összességében is fizikából a legalacsonyabb, 63,64 százalékos az átmenési arány. Ebből a tantárgyból 66-an vizsgáztak, 42-nek sikerült. A többi választható tárgyból jobban ment az érettségi a végzősöknek: a biológiából vizsgázó 917 tanuló 76,77 százalékos átmenési arányt ért el, kémiából a 74 vizsgázó 78,38 százaléka ment át, közgazdaságtanból mind a tíz vizsgázó sikeres volt, filozófiából a 31 érettségiző közül csak egynek nem sikerült a vizsgája, földrajzból az 1153 vizsgázó 92,71 százaléka írt ötös feletti jegyet.
Informatikából mind a 137 vizsgázó sikeres volt, hasonlóképpen mind az 54 érettségiző átment logikából. Pszichológiából 56-an vizsgáztak és hárman buktak, szociológiából viszont a 37 vizsgázó 72,97 százaléka volt sikeres.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!