Fotó: Pál Árpád
Már a dagasztás, a tehénfejés és a bálázás alapjait is elsajátította Takács Alexandra, aki a Vidék Kaland programban érkezett a magyarországi Veresegyházáról egy kobátfalvi gazdaságba. Mielőtt munkába állt, néhány „székely szót” is megtanult.
2016. augusztus 03., 12:532016. augusztus 03., 12:53
„A pajta ki van pucolva, a fejés megtörtént, a marhák pedig ki vannak hajtva a legelőre” – kezdte beszélgetésünket kedd délelőtt Deák Dénes kobátfalvi gazda, aki veresegyházi vendégét avatja be a székelyföldi gazdálkodás hétköznapjaiba.
A magyarországi lány elmondta, elsősorban a vidék megismerésének lehetősége vonzotta Székelyföldre, noha csak pár napja van itt, máris elvarázsolta a táj. Az itteni gazdák mindennapjai is érdeklik, egyrészt agrármérnöki végzettsége miatt, másfelől mert otthon szeretne létrehozni egy kis önellátó gazdaságot. Takács Alexandra egyébként végrehajtási ügyintézőként dolgozik egy bankban.
Az első napokat némi humorral fűszerezte, hogy voltak olyan, környékünkön használt szavak, amelyeket a magyarországi kalandor vagy nem értett, vagy félreértett. Ilyen volt a pityóka, a laska, a tészta vagy az utánfutó románból átvett megnevezése, a „remorka”. Természetesen különösebb fennakadást ezek sem okoztak a beszélgetések során. Az viszont már elsőre feltűnt Takács Alexandrának, hogy a székely ember gyakran hadar és kevésbé artikulál beszéd közben az anyaországban élőkhöz képest.
„Még csak pár nap telt el, de nagyon sok mindent megtanultam már. Nagy élmény volt a kenyérsütés, hiszen nálunk nem igazán látni ilyet. Bálázni is megtanultam, illetve tehenet és kecskét fejni. Kisebb megszakításokkal reggeltől délutánig dolgozunk” – mesélte. Ottlétünkkor még a kaszát is megragadta, és Deák Dénes segítségével megpróbált kaszálni, kisebb-nagyobb sikerrel.
Lényeges különbség az itteni és az anyaországi mezőgazdaság között, hogy nálunk jobban ragaszkodnak az emberek a hagyományos módszerekhez, így a gépesített munka háttérbe szorul – véli Takács Alexandra. Szerinte ez nem is baj, hiszen az elkészített ételek ízén érződik, hogy lényegében biogazdaságból származnak az alapanyagok, így minden finomabb.
„A kevésbé gépesített, kétkezi munkának is megvan az értéke. Azt esszük, amit megtermeltünk” – fogalmazott Deák Dénes. Vendégére, aki szombatig marad Kobátfalván, még sok munka vár, ám a kirándulások sem maradnak el. A gazda meg fogja mutatni a környékbeli látványosságokat – egyebek közt a parajdi sóbányát és a segesvári várat is –, elmennek medvelesre, megnéznek egy esztenát, és a keresztúri tejgyárat is meglátogatják.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
Nem veszélyes vagy előreláthatatlan és nem számottevő – ezekkel a jelzőkkel illetik Parajdon a bányakörüli változásokat és méréseket. Azt viszont hangsúlyozzák, hogy már többen hegesztik a nagy fekete csöveket.
Egy ígéretét legalább be tudta tartani a Salrom vezetősége, hiszen szerdán megnyílt a sósvizű strand Parajdon. Néhány turista rögtön ki is használta a lehetőséget: volt, aki napozott, mások a medencében lubickoltak.
Számos alkalommal besétált az Árvátfalván lévő házak közé egy fiatal hím medve, amely egyszer gyereket is megijesztett a településen. Ezt a példányt fogták be csapdájukkal a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület vadőrei.
Elkezdi a régi aszfalt felmarását a kivitelező kedden délben a Tamási Áron utcában, a művelődési ház és a körforgalom közötti szakaszon – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
szóljon hozzá!