Fotó: Gligor Róbert László
Várhatóan mintegy tízezer sertést vágnak le a most kezdődő disznóvágási szezonban Hargita megyében, az állatok többségét háztáji körülmények között. Az idény kezdetén a trichinellózis-vizsgálat fontosságára hívják fel a figyelmet a megyei állat-egészségügyi hatóság szakemberei.
2014. november 26., 19:142014. november 26., 19:14
A hideg időjárás beálltával és a decemberi, ünnepi időszak közeledtével elkezdődik a nyár során felhizlalt sertések levágása, Hargita megyében jellemzően háztáji körülmények között. Élő állatot egyelőre mindössze két csíkszéki állatpiacon – Csíkkozmáson és Csíkszentmártonban – lehet vásárolni szabályos körülmények között, a Hargita Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatósághoz máshonnan nem érkezett működési engedély kiváltására vonatkozó kérés – tájékoztatott Püsök László, a hatóság szóvivője. Udvarhelyszéken ilyen esetben például csak közvetlenül a sertéstartó gazdáktól lehet disznót vásárolni, a megfelelő állat-egészségügyi bizonylatok és a hatósági kísérőlevél megléte mellett – tudtuk meg a szakembertől.
Tízezer disznó kerül terítékre
Noha a számok esztendőnként változnak, az előző évek átlagadatai alapján várhatóan mintegy tízezer disznót vágnak le a most kezdődő téli szezonban Hargita megyében. A sertésvágások pontos száma azonban követhetetlen, ugyanis az állat-egészségügyi hatóságnál csak a bevizsgálásra küldött húsminták alapján tudnak következtetni a disznóvágások számára. Mivel Hargita megyében a disznóvágások döntő többsége háztáji körülmények között zajlik, a megyei állat-egészségügyi igazgatóság szóvivője a trichinellózis-vizsgálatok fontosságára hívta fel a figyelmet. Elmondta, a gazdák a levágott állatok többségének húsát már bevizsgáltatják, de ez az arány településenként is változik, illetve előfordul az is, hogy csak egy trichinelloszkóppal rendelkező technikussal vizsgáltatják be a húsmintát, így ezek a vágások sehol sem kerülnek feljegyzésre. A megyei állat-egészségügyi igazgatóságon éppen tegnap tartottak megbeszélést a trichinellózis-vizsgálatokkal kapcsolatban.
Végzetes következményekkel járhat a megbetegedés
Mostantól a hatóság kirendeltségein szombaton és vasárnap is dolgoznak a körorvosok, így hétvégén 9–11 óra között is elvégzik a húsminták bevizsgálását. A vizsgálat 11,16 lejbe kerül, és nagyon fontos, hogy a húsminta mellett a gazda vigye magával személyazonossági igazolványát, valamint az állat fülszámát – hangsúlyozta Püsök László, óva intve a gazdákat attól, hogy perzselés közben elégessék a sertések fülszámát. A kifüggesztett program szerint a magán állatorvosi rendelőkben is elvégzik a vizsgálatot, itt az árak kissé magasabbak lehetnek a hatósági árnál – fűzte hozzá a szóvivő.
Hargita megyében idén még nem történt trichinellózisfertőzés, a korábbi években viszont előfordult – mondta Püsök László, ugyanakkor megemlített egy, a napokban történt súlyos esetet is. Egy Arad megyei faluban 42 személy betegedett meg, közülük huszonketten kórházba kerültek, egy idős nő meghalt, egy férfi pedig kómába esett, miután majdnem egy hónappal korábban egy trichinellózissal fertőzött disznó húsából ettek egy falustársuk által szervezett ünnepségen. Attól függően, hogy a féreg lárvái melyik szívkamrába jutnak, akár nagyon súlyos is lehet a betegség lefolyása – figyelmeztetett a hús bevizsgálásának fontosságát hangsúlyozva Püsök László.
Kezdődnek a fokozott ellenőrzések
A hatósági szóvivő azt is közölte, hogy már várják a főhatóság utasítását az ünnepi időszak előtti fokozott húsellenőrzés megkezdésére. Az intézmény munkatársai a húsfeldolgozó egységeket, a húsforgalmazókat, állatpiacokat ellenőrzik majd, de a rendőrség munkatársaival közösen a közutakon is végeznek ellenőrzéseket, amelyeken az élő és vágott állatok szabályszerű tárolását, szállítását és az ehhez szükséges dokumentumok meglétét vizsgálják.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.
Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.
Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.
Több naposra tervezik, így már jövő szerdán megkezdődik a Szejkefürdőn a székelyudvarhelyi majális, amelyet a pénteki ifjúsági napokkal is egybekötnek. Lesz biciklis felvonulás, tombolahúzás, kulturális programok és koncertek is.
A községben élő fiatalokat célozza a farkaslaki önkormányzat új projektje: ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván, ahol kedvezményes feltételekkel lehet majd lakást bérelni, és később meg is vásárolni.
Hamarosan elkezdődhetnek a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben tervezett felújítások és korszerűsíthetik a korábbi járóbeteg-rendelőintézetet. Az önrészek előteremtése a legfontosabb feladat Székelykeresztúron.
Lerobbant egy teherautó szerdán délután Homoródfürdőnél, fokozottan figyelniük kell az érintett szakaszon a sofőröknek.
Áramszünettel kell számolni több szentegyházi utcában április 28-án, hétfőn – értesít közleményében az Electrica áramszolgáltató.
szóljon hozzá!