Fotó: Lukácsi Lehel
Az utolsó száz méteren stagnál a székelyudvarhelyi szennyvíztisztító telep kivitelezése: a 3,5 millió euró értékű beruházással kilencven százalékban elkészültek, egyetlen elem, a megtisztított vizet a Nagy-Küküllőbe visszavezetni hivatott vezeték lefektetése nem történt meg. A késlekedés oka jelen esetben nem a pénzhiány – mondják a szakemberek –, hanem az esőzések következtében megemelkedett talajvízszint nehezíti meg a munkálatokat.
2014. augusztus 05., 09:022014. augusztus 05., 09:02
A 2012 tavaszán elkezdett építkezés kormányalapból, az Országos Befektetési Társaságon keresztül valósul meg, a beruházás összértéke 3,5 millió euró, melyből a 750 ezer eurós önrészt az Aqua Nova Hargita Kft. fedezi. Az építkezést egy medgyesi vállalkozás végzi, a beruházás végeztével a létesítmény az Aqua Nova ügykezelésébe kerül majd.
Majdnem készen
Korábban voltak problémák a kifizetéssel, ezért a munkálatok tervezett befejezése egy évet, azaz idén tavaszra csúszott. A beruházás jelenleg kilencven százalékban kész van – mondta el portálunknak Bálint-Major Áron, az Aqua Nova Hargita Kft. ügyvezető igazgatója, hozzátéve, hogy a technológiai elemek, gépek a helyszínen vannak, az épületek elkészültek, a betonelemek megvannak.
„Egy négyszáz méteres vezeték lefektetése van még hátra, amely a megtisztított vizet a Nagy-Küküllőbe vezetné, illetve a meglévő berendezéseket a megfelelő helyre kell tenni” – részletezte az ügyvezető. A hetvenes években épített régi tisztítóállomás mellé épült 425 négyzetméter alapterületű új épületbe 2012-ben összesen 400 ezer euró értékben érkeztek berendezések, egyebek mellett egy homokszivattyú, zsír- és homokleválasztó, illetve iszapsűrítő készülék.
Hasonló módszer, új létesítmény
Amikor elindul, az állomáson annak elődjénél is használt technikával tisztítják majd a szennyvizet, amely mechanikai-biológiai tisztításon esik át, többletként pedig – az uniós követelményeknek megfelelően – a foszfor eltávolítására és iszaptalanításra is lesz lehetőség. A három tisztítóreaktor egyikében zsírtalanítják és iszaptalanítják a szennyvizet, mely később aerób és anaerób tisztítási folyamatokon esik át, végül az ülepítőből a Nagy-Küküllőbe torkolló elvezetőcsatornába folyik. Kapacitás szempontjából az új állomás ugyan kisebb a réginél – naponta tízezer köbméter szennyvíz megtisztítására alkalmas –, ám ez lefedi a város igényeit, magyarázta a szakember. Újdonság, hogy a telepen a tisztítás során kivont iszap komposztálására is lesz lehetőség, melyből termőföldet állítanak elő.
Elmoshatja az eső a befejezést
„A Küküllőbe visszaengedett tisztított víz paraméterei jelenleg is megfelelnek a romániai elvárásoknak, viszont az új létesítmény révén az európai uniós normák is be lesznek tartva. Az így megtisztított víz minőségében sokkal jobb, már majdnem iható lesz” – tette hozzá Bálint-Major Áron. A fejlesztés nemcsak a folyó halállományának kedvez, hanem azon Küküllő menti településeknek is – például Székelykeresztúrnak és Segesvárnak –, amelyek innen nyerik a nyers vizet. A szennyvíztisztító telepnél jelenleg is dolgozik a kivitelező, a létesítmény reaktoraiban azonban egyelőre csak az esővíz gyűlt össze, az idei sok esőzés miatt ugyanis annyira megnőtt a talajvíz szintje, hogy a beruházás befejezéséhez szükséges munkálat – az elvezetőcsatorna lefektetése – halasztódik.
„A telep teljesen automatizált, így csupán egy technikus alkalmazását tervezzük. Amennyiben beindul az új létesítmény, a régi tisztítót csupán biztonsági okokból hagyjuk majd üzemben, ha ez is feleslegessé válik, akkor talán múzeumnak lesz majd használható” – ecsetelte a szakember.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
Hétfőn reggel 8 és délután 17.30 között teljes útlezárás lesz Székelyudvarhelyen a Tamási Áron utca Dózsa György és Varga Katalin utcák közötti szakaszán. A korlátozásra munkálatok miatt van szükség.
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
szóljon hozzá!