Fotó: Thomas Campean
Mintegy három hete állnak a hídépítési munkálatok a 132-es megyei úton, a szentegyházi vasüzem közelében, mert a régi átkelő alatt több olyan vezetéket talált a kivitelező, melyek áthelyezése nélkülözhetetlen a folytatáshoz. Utóbbi költségeit az alpolgármester elmondása szerint senki sem szeretné magára vállalni.
2015. július 30., 11:372015. július 30., 11:37
2015. július 30., 11:532015. július 30., 11:53
A vasüzemhez közeli régi híd elbontásakor olyan ivóvíz-, szennyvíz- és gázvezetéket talált a kivitelező, melyek áthelyezése nem szerepel az általa vállalt munkálatban, így három hete áll az építkezés a helyszínen – magyarázta portálunknak a kisváros alpolgármestere. Hozzátette, az említett vezetékeket körülbelül másfél méterrel lennebb kellene helyezni annak érdekében, hogy folytatódhasson a tervek szerinti kivitelezés. Molnár Tibor rámutatott: tudomása szerint jelenleg azon vitáznak az érintett szolgáltatók és a megyei illetékesek, hogy kinek a feladata lenne a csövek áthelyezése. „Elég pénzigényes munkáról van szó, és nem tudni, ki fogja finanszírozni. Az építő azt mondja, hogy ez nem volt része az általa vállaltaknak, a megyei tanács pedig azt, hogy neki nincs pénze” – részletezte az elöljáró, aki úgy tudja, olyan vezeték is van a kérdéses részen, amit tavaly helyezett el a vízszolgáltató. „Olyan nincs, hogy nem lehet egy kicsit módosítani a terveken, hiszen a tervező sem tudhatja, mi van a föld alatt. Az igazság az, hogy a gyár környékén olyan, ötven-hatvan évvel ezelőtt letett csövek is vannak, amelyekről nem lehet tudni, hogy hol mennek el. Vagy elvesztek a róluk készült tervrajzok, vagy nem is voltak” – fejtette ki az alpolgármester, aki egyébként szerencsés helyzetnek tartja, hogy a vasüzemen keresztül sikerült úgy elterelni a forgalmat, hogy az nem jelent pluszkilométert az autósoknak, és a közelben lévő utcák sem rongálódnak meg a megnövekedett terhelés alatt.
Körülbelül egy hete használják az autósok a Berényi Margit utcát az Öntők utcával összekötő új hidat, ahol részben már az aszfaltozást is befejezték, már csak a koptatóréteg elterítése van hátra – tudtuk meg Molnár Tibortól. Mint mondta, a beígért támfalat is befejezte már a kivitelező, továbbá arra vonatkozóan is született egyezség, hogy a híd alatt elbontott vízszabályozó gátat visszaépítik. Utóbbi árvízvédelmi szempontból fontos, hiszen ha nagyobb esőzések idején megnő a vízszint a mederben, akkor „ketté lehet osztani” a patakot.
Az alpolgármester a helyiek türelmét kérte a korlátok elhelyezését illetően – melyekre külön hagytak helyet –, hangsúlyozva, azok felszerelése is megtörténik hamarosan, mivel nélkülük valóban veszélyes lehet az átkelőn való közlekedés. Véleménye szerint a hídon lévő járda megfelelően széles, ami viszont gondot jelenthet, hogy nincs összeköttetésben a közeli gyalogutakkal. „Ahogy a híd véget ér, megszűnik a járda, további ilyen jellegű építkezés pedig még csak tervben sincs. Noha megyei útról van szó, az illetékesektől azt a választ kaptuk, hogy oldjuk meg” – jelentette ki Molnár Tibor. A kérdéses híd közelében lévő, korábban megépített ideiglenes átkelővel kapcsolatban megtudtuk, hamarosan el fogják bontani.
Válasz helyett ígéret
Az ügyben a megyei önkormányzat illetékeseit is kerestük, először Borboly Csabát, Hargita Megye Tanácsának elnökét, ám napokkal ezelőtt elküldött e-mailjeinkre cikkünk publikálásáig nem kaptunk választ. Továbbmentünk, és a megyei önkormányzat beruházási osztályának aligazgatóját próbáltuk megszólaltatni. Pápai Károly válaszolt is hívásunkra, készségesen közölve, rendszabályzatuk tiltja, hogy közvetlenül nyilatkozzanak a sajtónak az ügyben, ezért azt tanácsolta, várjuk meg, amíg a sajtószolgálaton keresztül megkapjuk a kért információkat, amelyeket állítása szerint már továbbított a sajtóosztály illetékeseinek. Mindeddig azonban nem kaptunk a témában levelet a sajtószolgálattól.
Székelyudvarhelyen az elmúlt években több utcát is felújítottak, és ugyan megjelentek az akadálymentesítés jelei – például a süllyesztett járdaszegélyek –, a gyakorlatban még mindig sok helyen nehézkes a közlekedés babakocsival vagy kerekesszékkel.
Juhokat, nyulakat és számos csirkét megölt tavaly november óta egy fiatal medve Székelyvarságon, az utóbbi napokban ráadásul nappal is többször felbukkant az egyed a település főbb utcáin. Kedden kilőtték a garázdálkodó példányt.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
szóljon hozzá!