
Messze még a vége. A mélyszegénység Hargita megyét sem kerüli el – hangzott el a sajtóeseményen
Fotó: Erdély Bálint Előd
A felmérések szerint Hargita megyében mintegy húszezer ember él mélyszegénységben: többségük szegregáltan, nyomortelepeken. Habár megyeszinten szinte minden önkormányzat és számtalan civil szervezet foglalkozott a perifériára szorultak felkarolásával, a tevékenység összefogására Hargita Megye Tanácsa egy munkacsoportot is létrehozott, amely az elkövetkező mintegy fél évben széleskörű konzultációba fog.
2021. május 04., 17:082021. május 04., 17:08
2021. május 04., 17:092021. május 04., 17:09
Egy gyermek sem tehető felelőssé azért, hogy milyen családba, milyen közösségbe született, mindegyiküket egyenlő esélyek illetnék meg, hangsúlyozta Borboly Csaba. Hargita Megye Tanácsának elnöke hozzátette,
Ezzel a céllal alakult meg év elején (a csíksomlyói január 7-ei tűzvész után – szerk. megj.) a megyei önkormányzat mélyszegénységgel foglalkozó munkacsoportja, amelynek András Lóránt a vezetője.
A csíkszeredai, Somlyó utcai tűzeset és az azt követő hónapok kényszerhelyzet elé állították a megyeközpont és a megye vezetőségét, ám az átfogó, a mélyszegénységben élők helyzetét kezelő stratégia szükségessége már régen megmutatkozott – jelezte Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke.
– hangsúlyozta. A munkacsoport megalakulása óta nemzetközi konferenciát szervezetek a mélyszegénység témájában, amelynek eredményeként konferenciafüzet is készül, benne a részt vevő országok tapasztalataival és bevált gyakorlataival.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Hargita megyei stratégia megalkotásához továbbá három szinten is elemzik az érintettek helyzetét: egyrészt a rendelkezésre álló országos felmérésekből merítkezve – amely szerint Hargita megyében mintegy 20 ezren élnek mélyszegénységben – elkészült a megye „mélyszegénység-térképe”. Ez alapján
„Fontos kiemelni, hogy Hargita Megye Tanácsa önmagában ezzel a problémával nem tudna foglalkozni, ezért a munkacsoport partnere például a Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság, de további civil szervezetek is, mint például a Máltai Szeretetszolgálat, stb” – ecsetelte András Lóránt. Hozzátette: május és június folyamán mintegy 30-35 fókuszcsoportos beszélgetést tartanak a megye minden térségében,
Fotó: Erdély Bálint Előd
A végcél egy átfogó, a mélyszegénységet hosszú távon kezelő stratégia elkészítése, valamint egy olyan cselekvési csomag összeállítása is, amellyel szakpolitikai segítséget is kérhet a megye, ugyanis számtalan kérdésben jogszabályi változásokra is szükség van, tudtuk meg. András Lóránt még fontosnak tartotta hozzátenni: a Hargita megyében mélyszegénységben élők száma elmarad az országos átlagtól, ellenben – ha a nem cselekszenek most – akkor az elkövetkező évtizedekben rohamosan fog romlani a helyzet.
A mélyszegénység fogalma
A fejlett országokban mélyszegénységen azt a jelenséget értjük, amikor valaki egy relatív szegénységi küszöb alatt, alapvető javakat és közszolgáltatásokat nélkülözve él, és kevés esélye van arra, hogy ebből a helyzetből önerőből kilépjen. A benne élőket jelentős hátrányok sújtják az élet szinte minden (oktatás, foglalkoztatás, lakhatás és egészségügy) területén.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás