
Messze még a vége. A mélyszegénység Hargita megyét sem kerüli el – hangzott el a sajtóeseményen
Fotó: Erdély Bálint Előd
A felmérések szerint Hargita megyében mintegy húszezer ember él mélyszegénységben: többségük szegregáltan, nyomortelepeken. Habár megyeszinten szinte minden önkormányzat és számtalan civil szervezet foglalkozott a perifériára szorultak felkarolásával, a tevékenység összefogására Hargita Megye Tanácsa egy munkacsoportot is létrehozott, amely az elkövetkező mintegy fél évben széleskörű konzultációba fog.
2021. május 04., 17:082021. május 04., 17:08
2021. május 04., 17:092021. május 04., 17:09
Egy gyermek sem tehető felelőssé azért, hogy milyen családba, milyen közösségbe született, mindegyiküket egyenlő esélyek illetnék meg, hangsúlyozta Borboly Csaba. Hargita Megye Tanácsának elnöke hozzátette,
Ezzel a céllal alakult meg év elején (a csíksomlyói január 7-ei tűzvész után – szerk. megj.) a megyei önkormányzat mélyszegénységgel foglalkozó munkacsoportja, amelynek András Lóránt a vezetője.
A csíkszeredai, Somlyó utcai tűzeset és az azt követő hónapok kényszerhelyzet elé állították a megyeközpont és a megye vezetőségét, ám az átfogó, a mélyszegénységben élők helyzetét kezelő stratégia szükségessége már régen megmutatkozott – jelezte Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke.
– hangsúlyozta. A munkacsoport megalakulása óta nemzetközi konferenciát szervezetek a mélyszegénység témájában, amelynek eredményeként konferenciafüzet is készül, benne a részt vevő országok tapasztalataival és bevált gyakorlataival.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Hargita megyei stratégia megalkotásához továbbá három szinten is elemzik az érintettek helyzetét: egyrészt a rendelkezésre álló országos felmérésekből merítkezve – amely szerint Hargita megyében mintegy 20 ezren élnek mélyszegénységben – elkészült a megye „mélyszegénység-térképe”. Ez alapján
„Fontos kiemelni, hogy Hargita Megye Tanácsa önmagában ezzel a problémával nem tudna foglalkozni, ezért a munkacsoport partnere például a Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság, de további civil szervezetek is, mint például a Máltai Szeretetszolgálat, stb” – ecsetelte András Lóránt. Hozzátette: május és június folyamán mintegy 30-35 fókuszcsoportos beszélgetést tartanak a megye minden térségében,
Fotó: Erdély Bálint Előd
A végcél egy átfogó, a mélyszegénységet hosszú távon kezelő stratégia elkészítése, valamint egy olyan cselekvési csomag összeállítása is, amellyel szakpolitikai segítséget is kérhet a megye, ugyanis számtalan kérdésben jogszabályi változásokra is szükség van, tudtuk meg. András Lóránt még fontosnak tartotta hozzátenni: a Hargita megyében mélyszegénységben élők száma elmarad az országos átlagtól, ellenben – ha a nem cselekszenek most – akkor az elkövetkező évtizedekben rohamosan fog romlani a helyzet.
A mélyszegénység fogalma
A fejlett országokban mélyszegénységen azt a jelenséget értjük, amikor valaki egy relatív szegénységi küszöb alatt, alapvető javakat és közszolgáltatásokat nélkülözve él, és kevés esélye van arra, hogy ebből a helyzetből önerőből kilépjen. A benne élőket jelentős hátrányok sújtják az élet szinte minden (oktatás, foglalkoztatás, lakhatás és egészségügy) területén.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás