
Egyelőre vizsgálódik a legfőbb ügyészség a székelyudvarhelyi címer ügyében
Fotó: Beliczay László
Elküldték a bukaresti legfőbb ügyészség által igényelt dokumentumokat, egyelőre visszajelzésre vár Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala a város megtámadott címerének ügyében. A feljelentő szervezet a jelképen szereplő átszúrt medvefejet kifogásolta.
2022. március 18., 11:372022. március 18., 11:37
2022. március 18., 12:452022. március 18., 12:45
Januárban került nyilvánosságra, hogy a legfőbb ügyészségnél tett feljelentést egy szervezet Székelyudvarhely címere miatt, amely a jelképen szereplő átszúrt fejű medvét kifogásolta. Indoklásuk szerint a szimbólum az állatok elleni erőszakra bujtogat. Az ügy nagy port kavart a médiában, több szakember, ugyanakkor az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület is kiállt az ősi szimbólum használata mellett állásfoglalásában.

Tanulmány készült a városi strand felújítása érdekében és tűzifát értékesítenek a lakóknak – derült ki a székelyudvarhelyi önkormányzat csütörtöki ülésén. Az is elhangzott, hogy a legfőbb ügyészség nyomozást indított a város címerének ügyében.
Venczel Attila, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának főjegyzője rámutatott, ő is a sajtóból értesült arról, hogy a Tulcea megyében bejegyzett egyik, környezetvédelemmel is foglalkozó szervezet tette a feljelentést. Érdekességként azt is megjegyezte, hogy
A főjegyző közölte, a legfelsőbb ügyészség bekérte a hivataltól a címerrel kapcsolatos helyi határozat dokumentumait, ezt azóta el is küldték, azonban válasz még nem érkezett. Mint mondta, ebből igyekeznek megtudni, hogy egyáltalán létezik-e bűncselekmény, érdemes-e eljárást indítani, illetve kiket lehet gyanúsítani az esetleges elkövetéssel. Hozzátette, valószínűleg az ügyészség minden érintett szakhatóságtól, illetve minisztériumtól bekérte az ügyhöz kapcsolódó dokumentumokat és ezek átvizsgálása zajlik jelenleg.

A Székelyudvarhely címerét ért „nemtelen támadás” és annak visszhangja kapcsán foglalt állást az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület, kiállva a több évszázados szimbólumok változatlan alkalmazásáért.
Az új címer nagyvonalakban a régi székely címer elemeit tartalmazza. Ez pajzsának vörös mezejében gomolygó ezüstfelhőből aláereszkedő, könyökben hajlított ezüstpáncélos kart ábrázol, kezében függőlegesen álló kardot tart, hegyével fölfelé; a kard nyitott aranykoronán halad át, szívet és medvefejet döf át. Szekeres Attila István sepsiszentgyörgyi heraldikus leírása szerint a fegyvert tartó páncélos kar a gyepűk védelmét jelképezi, felhőből való eredeztetése arra utal, hogy ez mennyei küldetés. A kard elsőként a koronán hatol át, ezzel azt jelképezi, hogy a Magyar Királyságot, annak határait kellett a székelyeknek védelmezniük.
– olvasható Szekeres Attila Istvánnak a leírásában, aki a Nemzetközi Címertani Akadémia levelező tagja.

Székelyudvarhely és a Kovászna megyei Barátos címerét hivatalosította az RMDSZ javaslatára mai ülésén a kormány – idézi az RMDSZ közleménye Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter bejelentését.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
szóljon hozzá!