
Egyelőre vizsgálódik a legfőbb ügyészség a székelyudvarhelyi címer ügyében
Fotó: Beliczay László
Elküldték a bukaresti legfőbb ügyészség által igényelt dokumentumokat, egyelőre visszajelzésre vár Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala a város megtámadott címerének ügyében. A feljelentő szervezet a jelképen szereplő átszúrt medvefejet kifogásolta.
2022. március 18., 11:372022. március 18., 11:37
2022. március 18., 12:452022. március 18., 12:45
Januárban került nyilvánosságra, hogy a legfőbb ügyészségnél tett feljelentést egy szervezet Székelyudvarhely címere miatt, amely a jelképen szereplő átszúrt fejű medvét kifogásolta. Indoklásuk szerint a szimbólum az állatok elleni erőszakra bujtogat. Az ügy nagy port kavart a médiában, több szakember, ugyanakkor az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület is kiállt az ősi szimbólum használata mellett állásfoglalásában.

Tanulmány készült a városi strand felújítása érdekében és tűzifát értékesítenek a lakóknak – derült ki a székelyudvarhelyi önkormányzat csütörtöki ülésén. Az is elhangzott, hogy a legfőbb ügyészség nyomozást indított a város címerének ügyében.
Venczel Attila, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának főjegyzője rámutatott, ő is a sajtóból értesült arról, hogy a Tulcea megyében bejegyzett egyik, környezetvédelemmel is foglalkozó szervezet tette a feljelentést. Érdekességként azt is megjegyezte, hogy
A főjegyző közölte, a legfelsőbb ügyészség bekérte a hivataltól a címerrel kapcsolatos helyi határozat dokumentumait, ezt azóta el is küldték, azonban válasz még nem érkezett. Mint mondta, ebből igyekeznek megtudni, hogy egyáltalán létezik-e bűncselekmény, érdemes-e eljárást indítani, illetve kiket lehet gyanúsítani az esetleges elkövetéssel. Hozzátette, valószínűleg az ügyészség minden érintett szakhatóságtól, illetve minisztériumtól bekérte az ügyhöz kapcsolódó dokumentumokat és ezek átvizsgálása zajlik jelenleg.

A Székelyudvarhely címerét ért „nemtelen támadás” és annak visszhangja kapcsán foglalt állást az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület, kiállva a több évszázados szimbólumok változatlan alkalmazásáért.
Az új címer nagyvonalakban a régi székely címer elemeit tartalmazza. Ez pajzsának vörös mezejében gomolygó ezüstfelhőből aláereszkedő, könyökben hajlított ezüstpáncélos kart ábrázol, kezében függőlegesen álló kardot tart, hegyével fölfelé; a kard nyitott aranykoronán halad át, szívet és medvefejet döf át. Szekeres Attila István sepsiszentgyörgyi heraldikus leírása szerint a fegyvert tartó páncélos kar a gyepűk védelmét jelképezi, felhőből való eredeztetése arra utal, hogy ez mennyei küldetés. A kard elsőként a koronán hatol át, ezzel azt jelképezi, hogy a Magyar Királyságot, annak határait kellett a székelyeknek védelmezniük.
– olvasható Szekeres Attila Istvánnak a leírásában, aki a Nemzetközi Címertani Akadémia levelező tagja.

Székelyudvarhely és a Kovászna megyei Barátos címerét hivatalosította az RMDSZ javaslatára mai ülésén a kormány – idézi az RMDSZ közleménye Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter bejelentését.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
szóljon hozzá!