Fotó: Bodnár Arthur
A lassan mindennapossá váló téli hideg beálltával az egyik legnagyobb megpróbáltatást a hajléktalanoknak kell kiállniuk, hiszen az éjszakák átvészelése igencsak embert próbáló feladat. Nincs túljelentkezés a Budvár Szociális Központ hajléktalanszállóján, viszont már elindult „téli szezonjuk”. A Budvár utca 43. szám alatt található, 11 férőhelyes szociális otthon segítségét jelenleg hat ember veszi igénybe.
2010. november 01., 14:182010. november 01., 14:18
2010. november 01., 16:212010. november 01., 16:21
Fotó: Bodnár Arthur
Télen hosszabbított program áll a hajléktalanok rendelkezésére, már 16 órakor bejöhetnek – mondta el Katona Éva, a szociális központ munkatársa. Délelőtt 9-kor elhagyják szállásukat, viszont az otthon tekintettel van az időjárásra: ha rendkívül hideg van, akkor nem kell elhagyniuk az épületet. Nyáron reggel 8-kor mennek el, 19 és 20 óra között jöhetnek vissza. Katona elmondta, hogy idén két hajléktalant kénytelenek voltak elküldeni magatartásuk miatt. „Eltanácsoltuk őket. Saját rendszabályzatot próbáltak felállítani, uralkodni akartak a többieken. Annak ellenére, hogy intézményünknek jól meghatározott rendszabályzata van, megpróbálták a hatalmi viszonyokat is átszervezni. Napközben munkakeresés címen eltöltötték idejüket a város különböző kocsmáiban, persze nem túl nagy anyagi haszonnal. Egy asztmás lakónk betegnyugdíja állandó bevételi forrásként szolgált nekik. Ő megvásárolta napi élelmét, a másik kettő pedig elvette tőle. Ez így semmiképp sem működik” – részletezte Katona Éva.
Minden lakónak be kell tartania a rendet
Egy másik vendégük mániákus gyűjtögető. „Enyhén szellemi fogyatékos az illető. Gyűjtési szenvedélye egy idő után átterjed a többi lakóra is. Bármennyire is megértjük, felszólítottuk, hogy próbáljon meg beférni egyetlen szekrénybe” – fogalmazott Katona. Két szobában kell elférniük, így egy közösségi rendet tanulnak, együttélési formát. A legfontosabb kritérium, hogy az illető hajléktalannak udvarhelyi személyazonossággal kell rendelkeznie.
„Pótágyunk is van, ha szükséges. Voltak olyan próbálkozások, hogy egy Bákó megyei illető nálunk próbált meghúzódni. Ezt mi nem támogatjuk. Ha esetleg valami bűntényt követett el, a rendőrség azonnal nálunk keresi” – mondja. Nagyon fontos követelményük, hogy sose jöjjenek be ittas állapotban, viszont ezt nem igazán tartják be, továbbá miután megérkeznek, zuhanyozzanak le. „Van saját mosógépünk, szárítónk. Ki-ki köteles saját felületét tisztán tartani. Ez nagyon fontos, hisz közösségben gyorsan terjednek a betegségek. Ezt a pár alapvető szabályt nem nehéz betartani, de vannak olyan emberek, akik nem tudnak így élni. Tavaly télen halálra fagyott egy ember, mert nem volt képes betartani ezeket. Borzasztóan büdös volt, sokszor hívtak a kórháztól, hogy csináljunk vele valamit. Itt volt a lehetőség, de nem volt alkalmazkodó.”
Fotó: Bodnár Arthur
Nem nőtt a hajléktalanok száma
„Tizenegy éve, amikor épült a szálló, úgy terveztük, hogy az egyik szoba férfi, a másik pedig női legyen. Szerencsére nincs annyi hajléktalan, hogy mindkettőt megtöltse. Még a gazdasági válság sem vonta maga után számuk növekedését – folytatta az otthon munkatársa. – Vannak olyan lakók is, akik egy átmeneti családi agresszió áldozataiként fordulnak a hajléktalanszálló segítségért. Az indulástól kezdve ugyanazok az emberek jönnek hozzánk. Nem nagyon változik létszámuk, csakis akkor, ha valaki meghal közülük. Korábban egy szakemberünk foglakozott velük, hogy megpróbálják visszaintegrálni őket a társadalomba. Ez már mindenkinél megtörtént, viszont nem változik az állapotuk. Nyáron vállalnak alkalmi munkákat, egyébként mi támogatjuk őket, például gyógyszerekkel. Az egyik bácsit ősszel és tavasszal bevittük a kórházba kezelésre, mivel olyan súlyos ízületi problémái vannak, hogy már alig tud járni” – magyarázta Katona. Azt is hozzátette, nincs különösebben nyilvántartva, hogy hány hajléktalan van a városban. „Mivel kisváros vagyunk, mindig értesítjük egymást, ha valaki esetleg kartondobozban lakik. Mi meg is keressük őket, felajánljuk nekik segítségünket. Az egyik hajléktalan ugyanúgy szól sorstársának” – fejezte be Katona.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
Negyedik alkalommal szervezik meg Nyáresti filmek elnevezésű rendezvényt Székelyudvarhelyen, melynek célja helyi és anyaországi filmkészítők és alkotásaik megismertetése az udvarhelyszéki közönséggel.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.