Hirdetés
Hirdetés

Tünetmentesnek kell lennie a kismamának, ha karjába venné babáját

Az új módszertan szerint a tünetmentes kismama együtt lehet a babával egy szobában, és szoptathatja is. Képünk illusztráció •  Fotó: Gecse Noémi

Az új módszertan szerint a tünetmentes kismama együtt lehet a babával egy szobában, és szoptathatja is. Képünk illusztráció

Fotó: Gecse Noémi

A jelenleg érvényben levő minisztériumi rendelet szerint el kell különíteni az igazoltan pozitív kismamát az újszülöttől, és az anyatej is veszélyes hulladéknak minősül, ezért el kell önteni azt. A most módosított módszertan alapján ez megváltozik: az anyatej nem minősül veszélyes hulladéknak, és szoptathatja babáját a pozitív, tünetmentes anya. A módszertan azonban még önmagában nem elég, a rendeletnek is módosulnia kell. Az új protokoll azonban még inkább esetfüggővé teszi a szüléseket.

Hajnal Csilla

2020. október 28., 22:162020. október 28., 22:16

2020. október 28., 22:182020. október 28., 22:18

Egy csapat kismama, édesanya – köztük ügyvéd és pszichológus – nyomásgyakorlásba kezdett országos szinten azért, hogy az egészségügyi minisztérium szülészet-nőgyógyászati-, illetve újszülött osztályokért felelős bizottságai változtassanak a módszertanban leírtakon, amely szerint igazoltan pozitív koronavírusos kismamáktól, illetve fertőzött-gyanús esetektől – a negatív teszt megérkezéséig – elválasztják az újszülöttet.

korábban írtuk

A gyakorlat azt mutatja, orvostól és kórháztól is függ az emberséges szülés járvány idején
A gyakorlat azt mutatja, orvostól és kórháztól is függ az emberséges szülés járvány idején

A szülés előtt álló kismamákban sok kérdés merül fel koronavírustól függetlenül is, de a járvánnyal kapcsolatos intézkedések miatt még bizonytalanabbak. Sok kismamában kelt szorongást az egészségügyi minisztérium által kiadott protokoll.

Ez szembemegy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásával is, amely szerint nincs bizonyíték arra, hogy az anyatejen keresztül fertőződhet a baba, ezért nem ajánlják a fertőzött kismama és az újszülött szétválasztását. Hazai civil szervezetek már március óta kérik a módszertan összehangolását a WHO ajánlásaival a COVID–19-cel fertőzött anyák szoptatásának megkönnyítéséért, hiszen több kutatás is bizonyítja, hogy a szükséges óvintézkedések megtételével a szoptatás előnyei meghaladják a fertőzés kockázatát.

Változásokat hozott, de sok kiskaput hagyott

A hazai egészségügyi minisztérium bizottságai az elmúlt napokban módosítottak a módszertanon, azonban sok kiskaput hagyott az új ajánlás.

Változást hozott ugyanakkor a módszertan azon pontja, miszerint

a pozitív, tünetmentes anya szoptathatja és elláthatja gyerekét szülés után a kórházban közös, írásos megegyezés alapján, miután helyesen tájékoztatták őt a lehetőségeiről, és aláírta a személyre szabott beleegyezését.

Továbbá a pozitív anya teje nem minősül veszélyes hulladéknak, szoptathatja babáját, ha tünetmentes, illetve lefejt anyatejet is kaphat a baba. Abban az esetben, ha az anya pozitív és tünetei is vannak, elviszik a babát, és a babát is letesztelik. Amennyiben pozitív lesz a baba eredménye, megfigyelés alatt tartják az újszülötteket ellátó intenzív osztályon, és 48 órán belül ismét letesztelik, vagy bármikor, ha tünetei lesznek. Negatív teszteredmény esetén az újszülött-osztályon marad inkubátorban, és a kórházi személyzet etetheti az anyától lefejt tejjel – ha ezt megengedi az anya egészségi állapota, ellenkező esetben tápszerrel eteti a személyzet. Ugyanakkor ha a baba két egymást követő tesztje negatív lesz, akkor az édesapával, családdal való megbeszélést követően lehetőség van arra, hogy kiengedjék a babát a kórházból – olvashatjuk a módosított módszertanban.

A rendeletet is kell módosítani

Ez a módszertan egy ajánlásnak számít, akárcsak a márciusi, azaz

továbbra is érvényben van a 2020/555-ös egészségügyi minisztériumi rendelet, amely jogilag erősebb, mint egy ajánlás.

Ebben a rendeletben az áll, hogy minden esetben a pozitív kismamák babáját elkülönítik, de sokszor indokolatlanul történik mindez. Ebben a rendeletben nem árnyalják azt, hogy a kismama tünetmentes vagy sem, kivétel nélkül mindenkire érvényes – világít rá a törvény visszásságára Péter Krisztina ügyvéd. „Arra gondolunk, hogy valószínűleg a rendeletet is fogjak módosítani, és nagyjából ez lesz benne, ami a módosított módszertanban is megtalálható. Van benne némi engedmény, ami az előzőhöz képest jobb, de sok minden változatlan maradt. Az új szerint a tünetmentes kismama együtt lehet a babával egy szobában, és szoptathatja is, ez jelenti a fejlődést a régihez képest. De ugyanakkor nem elég az, hogy negatív tesztje legyen a kismamának, hanem tünetmentesnek is kell lennie, mert számolnak azzal, hogy sok a hamis teszteredmény” – magyarázta az ügyvéd, aki

ismer konkrét esetet, amikor a pozitív, de tünetmentes kismama két hétig volt elválasztva a babától, aki negatív volt
.

Az új protokoll szerint most már együtt lehetnek, de csak ha tünetmentes, és ha az orvos úgy ítéli meg, hogy nincs tünete.

Hirdetés

A túlzott elővigyázatosság ára

Péter Krisztina szerint ez még inkább esetfüggővé teszi a szüléseket, hiszen az orvos jóindulatán, szakértelmén, hozzáállásán múlik, hogy a pozitív kismama megkapja-e a babát vagy sem. „Sok orvos viszont túlzottan elővigyázatos, ezért külön tartják őket, anélkül, hogy a fertőzés reális esélyeit figyelembe vennék. Mi összeállítottunk egy petíciót, amiben kértük, hogy engedjék meg, hogy együtt legyen a baba és a mama, függetlenül attól, hogy pozitív vagy negatív az anya, ugyanis ezt ajánlják a nemzetközi egészségügyi szervezetek is.

Idézet
Romániában egy kicsit túlzásba viszik ezt az óvatosságot, de ha az Egészségügyi Világszervezet ezt ajánlja, akkor azt figyelembe kell venni

– fejtette ki Péter Krisztina.

Az ügyvéd arra is rávilágított, a betegjogok megsértése is aggasztó, hiszen a törvény értelmében a betegnek kell az engedélye mindenféle beavatkozás esetén, a szülő nő is jogilag betegnek számít, és a babával történő beavatkozások esetében is kell a szülő nő beleegyezése. Ha el vannak választva, akkor a betegjogok megsértésének számít, ha nem kérik a szülő írásos beleegyezését a babán történő beavatkozásokkor.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Szép összeget költöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken megszállt turisták Romániában

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.

Szép összeget költöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken megszállt turisták Romániában
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Az ország szinte összes megyéjében korlátozzák hétfőtől a teherforgalmat a hőség miatt

A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.

Az ország szinte összes megyéjében korlátozzák hétfőtől a teherforgalmat a hőség miatt
2026. június 28., vasárnap

Viharok rondíthatnak bele a kánikulába több Hargita megyei településen

Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Viharok rondíthatnak bele a kánikulába több Hargita megyei településen
2026. június 28., vasárnap

Jubileumi parádé helyett visszafogott Székely Vágtára számíthatunk

A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.

Jubileumi parádé helyett visszafogott Székely Vágtára számíthatunk
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Halálos áldozatot követelt egy baleset Maros megyében

Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.

Halálos áldozatot követelt egy baleset Maros megyében
2026. június 28., vasárnap

A 40 Celsius-fokot is elérheti ma a hőmérséklet

Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.

A 40 Celsius-fokot is elérheti ma a hőmérséklet
2026. június 28., vasárnap

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen

A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.

Ittasan és jogosítvány nélkül is vezettek Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette

Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.

Kerékpározó kislányokat ütött el egy ittas sofőr – az egyik kiskorú életét vesztette
2026. június 28., vasárnap

Alkohol hatása alatt sodródott sáncba autójával egy nő Gyergyóalfaluban

Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Alkohol hatása alatt sodródott sáncba autójával egy nő Gyergyóalfaluban
2026. június 28., vasárnap

A vörös kánikulariasztás első napján Csíkszeredában a legelviselhetőbb a reggel

10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.

A vörös kánikulariasztás első napján Csíkszeredában a legelviselhetőbb a reggel
Hirdetés