Hirdetés
Hirdetés

Tünetmentesnek kell lennie a kismamának, ha karjába venné babáját

Az új módszertan szerint a tünetmentes kismama együtt lehet a babával egy szobában, és szoptathatja is. Képünk illusztráció •  Fotó: Gecse Noémi

Az új módszertan szerint a tünetmentes kismama együtt lehet a babával egy szobában, és szoptathatja is. Képünk illusztráció

Fotó: Gecse Noémi

A jelenleg érvényben levő minisztériumi rendelet szerint el kell különíteni az igazoltan pozitív kismamát az újszülöttől, és az anyatej is veszélyes hulladéknak minősül, ezért el kell önteni azt. A most módosított módszertan alapján ez megváltozik: az anyatej nem minősül veszélyes hulladéknak, és szoptathatja babáját a pozitív, tünetmentes anya. A módszertan azonban még önmagában nem elég, a rendeletnek is módosulnia kell. Az új protokoll azonban még inkább esetfüggővé teszi a szüléseket.

Hajnal Csilla

2020. október 28., 22:162020. október 28., 22:16

2020. október 28., 22:182020. október 28., 22:18

Egy csapat kismama, édesanya – köztük ügyvéd és pszichológus – nyomásgyakorlásba kezdett országos szinten azért, hogy az egészségügyi minisztérium szülészet-nőgyógyászati-, illetve újszülött osztályokért felelős bizottságai változtassanak a módszertanban leírtakon, amely szerint igazoltan pozitív koronavírusos kismamáktól, illetve fertőzött-gyanús esetektől – a negatív teszt megérkezéséig – elválasztják az újszülöttet.

korábban írtuk

A gyakorlat azt mutatja, orvostól és kórháztól is függ az emberséges szülés járvány idején
A gyakorlat azt mutatja, orvostól és kórháztól is függ az emberséges szülés járvány idején

A szülés előtt álló kismamákban sok kérdés merül fel koronavírustól függetlenül is, de a járvánnyal kapcsolatos intézkedések miatt még bizonytalanabbak. Sok kismamában kelt szorongást az egészségügyi minisztérium által kiadott protokoll.

Ez szembemegy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásával is, amely szerint nincs bizonyíték arra, hogy az anyatejen keresztül fertőződhet a baba, ezért nem ajánlják a fertőzött kismama és az újszülött szétválasztását. Hazai civil szervezetek már március óta kérik a módszertan összehangolását a WHO ajánlásaival a COVID–19-cel fertőzött anyák szoptatásának megkönnyítéséért, hiszen több kutatás is bizonyítja, hogy a szükséges óvintézkedések megtételével a szoptatás előnyei meghaladják a fertőzés kockázatát.

Változásokat hozott, de sok kiskaput hagyott

A hazai egészségügyi minisztérium bizottságai az elmúlt napokban módosítottak a módszertanon, azonban sok kiskaput hagyott az új ajánlás.

Változást hozott ugyanakkor a módszertan azon pontja, miszerint

a pozitív, tünetmentes anya szoptathatja és elláthatja gyerekét szülés után a kórházban közös, írásos megegyezés alapján, miután helyesen tájékoztatták őt a lehetőségeiről, és aláírta a személyre szabott beleegyezését.

Továbbá a pozitív anya teje nem minősül veszélyes hulladéknak, szoptathatja babáját, ha tünetmentes, illetve lefejt anyatejet is kaphat a baba. Abban az esetben, ha az anya pozitív és tünetei is vannak, elviszik a babát, és a babát is letesztelik. Amennyiben pozitív lesz a baba eredménye, megfigyelés alatt tartják az újszülötteket ellátó intenzív osztályon, és 48 órán belül ismét letesztelik, vagy bármikor, ha tünetei lesznek. Negatív teszteredmény esetén az újszülött-osztályon marad inkubátorban, és a kórházi személyzet etetheti az anyától lefejt tejjel – ha ezt megengedi az anya egészségi állapota, ellenkező esetben tápszerrel eteti a személyzet. Ugyanakkor ha a baba két egymást követő tesztje negatív lesz, akkor az édesapával, családdal való megbeszélést követően lehetőség van arra, hogy kiengedjék a babát a kórházból – olvashatjuk a módosított módszertanban.

A rendeletet is kell módosítani

Ez a módszertan egy ajánlásnak számít, akárcsak a márciusi, azaz

továbbra is érvényben van a 2020/555-ös egészségügyi minisztériumi rendelet, amely jogilag erősebb, mint egy ajánlás.

Ebben a rendeletben az áll, hogy minden esetben a pozitív kismamák babáját elkülönítik, de sokszor indokolatlanul történik mindez. Ebben a rendeletben nem árnyalják azt, hogy a kismama tünetmentes vagy sem, kivétel nélkül mindenkire érvényes – világít rá a törvény visszásságára Péter Krisztina ügyvéd. „Arra gondolunk, hogy valószínűleg a rendeletet is fogjak módosítani, és nagyjából ez lesz benne, ami a módosított módszertanban is megtalálható. Van benne némi engedmény, ami az előzőhöz képest jobb, de sok minden változatlan maradt. Az új szerint a tünetmentes kismama együtt lehet a babával egy szobában, és szoptathatja is, ez jelenti a fejlődést a régihez képest. De ugyanakkor nem elég az, hogy negatív tesztje legyen a kismamának, hanem tünetmentesnek is kell lennie, mert számolnak azzal, hogy sok a hamis teszteredmény” – magyarázta az ügyvéd, aki

ismer konkrét esetet, amikor a pozitív, de tünetmentes kismama két hétig volt elválasztva a babától, aki negatív volt
.

Az új protokoll szerint most már együtt lehetnek, de csak ha tünetmentes, és ha az orvos úgy ítéli meg, hogy nincs tünete.

Hirdetés

A túlzott elővigyázatosság ára

Péter Krisztina szerint ez még inkább esetfüggővé teszi a szüléseket, hiszen az orvos jóindulatán, szakértelmén, hozzáállásán múlik, hogy a pozitív kismama megkapja-e a babát vagy sem. „Sok orvos viszont túlzottan elővigyázatos, ezért külön tartják őket, anélkül, hogy a fertőzés reális esélyeit figyelembe vennék. Mi összeállítottunk egy petíciót, amiben kértük, hogy engedjék meg, hogy együtt legyen a baba és a mama, függetlenül attól, hogy pozitív vagy negatív az anya, ugyanis ezt ajánlják a nemzetközi egészségügyi szervezetek is.

Idézet
Romániában egy kicsit túlzásba viszik ezt az óvatosságot, de ha az Egészségügyi Világszervezet ezt ajánlja, akkor azt figyelembe kell venni

– fejtette ki Péter Krisztina.

Az ügyvéd arra is rávilágított, a betegjogok megsértése is aggasztó, hiszen a törvény értelmében a betegnek kell az engedélye mindenféle beavatkozás esetén, a szülő nő is jogilag betegnek számít, és a babával történő beavatkozások esetében is kell a szülő nő beleegyezése. Ha el vannak választva, akkor a betegjogok megsértésének számít, ha nem kérik a szülő írásos beleegyezését a babán történő beavatkozásokkor.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is

A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében

A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében
2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
Hirdetés