Trianoni megemlékezés Székelyudvarhelyen, a Millenniumi emlékoszlopnál. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Június 4-e a nemzeti összetartozás napja, az összmagyarság fontos eseménye, amikor a trianoni békediktátumra emlékezünk, amely minden tekintetben megcsonkította Magyarországot és a magyar nemzetet. Ebből az alkalomból szerveznek eseményt hétfőn Székelyudvarhelyen és Marosvásárhelyen.
2018. június 03., 16:042018. június 03., 16:04
A nemzeti összetartozás napja az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékező, június 4-re eső nemzeti emléknap Magyarországon, amelyet 2010. május 31-én iktatott törvénybe az Országgyűlés. Kinyilvánították, hogy „a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, amelynek államhatárok feletti összetartozása valóság, és egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme”.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) udvarhelyszéki szervezete, a székelyudvarhelyi Székely Tanács és a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal közös szervezésében idén is megtartják a trianoni békediktátum elfogadásának emléknapját. Az immár hagyományossá vált rendezvény hétfőn délután fél ötkor kezdődik a Millenniumi emlékoszlopnál. A szervezők megkérik az érdeklődőket, hogy koszorúzási szándékukat hétfőn délig jelezzék a 0266–210575-ös telefonszámon.
Az EMNT Maros megyei szervezete hétfőn 16.30-tól megemlékezést szervez a marosvásárhelyi Bolyai téri unitárius egyházközség templomkertjében. A szervezők ugyanakkor felkérik Marosvásárhely és Maros megye történelmi egyházait, hogy
emlékezve a gyászos trianoni békeszerződés aláírásának időpontjára.
A '89-es forradalom óta először fordul elő, hogy a „rendszerpártoknak”, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) és a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) nincs képviselőjük az elnökválasztás második fordulójában – jelentette ki Elena Lasconi.
Călin Georgescu független elnökjelölt hétfőn kijelentette, hogy az őt ért „vádakkal” ellentétben nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”.
November 25-én, a nők elleni erőszak megszüntetésének napján a csíkszeredai önkormányzat is csatlakozik azokhoz a közintézményekhez, amelyek a bántalmazott nőkkel, lányokkal való szolidaritás jegyében cselekvésre szólítanak fel.
A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) újra meghirdette rendkívül népszerű Nem térkép e táj! programját, melynek keretében iskolai osztályok honismereti kirándulások anyagi fedezetére pályázhatnak.
Elismeri, támogatja és gondozza a fogyatékkal élők művészetét a sepsiszentgyörgyi Írisz ház, amely idén 14. alkalommal hirdette meg az Outsider Art című pályázatát. Az alkotóknak az irgalmas szamaritánus történetéből kell inspirálódniuk.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ december 2-án jelenti be, kit támogat az elnökválasztás második fordulójában, jelenleg ugyanis a december 1-jei parlamenti választás jelenti a prioritást a szövetség számára.
Lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéből Nicolae Ciucă, a párt államfőjelöltje.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint lezárult a szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése.
Országszinten arányaiban Csíkszeredában élt a legtöbb magyar szavazati jogával – osztotta meg a sajtóval az államelnöki választás első fordulójának statisztikáit Borboly Csaba, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének elnöke.
Azok szavazatára is szükség lesz vasárnap, akik távol maradtak az elnökválasztás első fordulójától – hangsúlyozza Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnöke. Szerinte a parlamenti választásokon kulcsfontosságú a magas magyar részvétel.
4 hozzászólás