
Személyes konzultációra csak a halaszthatatlan ellátásra szoruló betegeket fogadják. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Az egészségügyi ellátás nem tért még vissza a normális kerékvágásba, a szakrendeléseken, kórházakban továbbra is csak a nem átütemezhető ellátásokat végzik el. Cikkünkben ismertetjük a rendkívüli állapot idején történő konzultációkkal kapcsolatos tudnivalókat.
2020. június 08., 10:302020. június 08., 10:30
2020. június 08., 15:382020. június 08., 15:38
A koronavírus terjedése elleni óvintézkedésként a járóbeteg-rendelőkben, illetve a kórházakban csak a sürgősséget képező, halaszthatatlan egészségügyi ellátásokat végzik el. A szakrendeléseken a nem azonnali kivizsgálást igénylő egészségügyi problémák ellátására is van lehetőség, de csak akkor, ha ez online vagy telefonos távkonzultáció során nem megoldható.
„Telefonon vagy interneten van időpont-egyeztetési lehetőség. A betegek lebeszélik a szakorvossal, megállapodnak egy időpontban, hogy ne keletkezzen – ugyanis nem keletkezhet – sor, várólista. Természetesen az előszűrésen mindenki át kell essen, aki a járóbeteg-rendelőbe megy. De csak azokat az eseteket látják el, amelyek nem átütemezhetők. Tehát
Ugyanakkor vannak esetek, amelyeket el lehet látni telefonon is, amikor nem kell személyesen találkozzon az orvos és a beteg” – tájékoztatott Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.
Egészségügyi panasz esetén a betegek elsőként háziorvosukkal kell felvegyék a kapcsolatot telefonon. Azt, hogy halaszthatatlan szakorvosi kivizsgálásra van szükség, a háziorvos állapítja meg és ő irányítja szakrendelőbe a beteget, aki a szakorvossal szintén telefonon veszi fel a kapcsolatot.
Távkonzultációt, illetve szükség esetén rendelőjében történő konzultációt a háziorvosok is végezhetnek. A járóbeteg-rendelők telefonszámai rendszerint megtalálhatók a kórházak honlapján, de az intézmény központi számát felhívva is megérdeklődhetők, illetve onnan kapcsolni is tudják a rendelőt. Az egészségügyi szolgáltatók telefonszámai ugyanakkor megtalálhatók a megyei egészségbiztosítási pénztár honlapján is.
A kórházi ellátásra is ugyanazok az előírások vonatkoznak, amelyek a járóbeteg-ellátásra: csak a sürgősségi eseteket fogadják, és csak a halaszthatatlan orvosi beavatkozásra szoruló betegeket utalják be az osztályokra. Az összes kórházra ez vonatkozik, függetlenül attól, hogy az adott egészségügyi intézmény Covid-kórház, Covid-háttérkózház vagy koronavírusos betegeket nem fogadó kórház – tudtuk meg Duda Tihamértől.
Ha valaki halaszthatatlan kórházi ellátásra szorul, kibocsátásakor szakorvosa akár 90 napig érvényes gyógyszerrecepteket is kiállíthat számára. Ez nem érvényes azokra a speciális gyógyszerekre, amelyeket csak a kórházi gyógyszertárakban adhatnak ki.
akár az országos egészségügyi programokba tartozó készítményekből is – ezek az intézkedések szeptember 30-ig érvényben maradnak.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
2 hozzászólás