
Személyes konzultációra csak a halaszthatatlan ellátásra szoruló betegeket fogadják. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Az egészségügyi ellátás nem tért még vissza a normális kerékvágásba, a szakrendeléseken, kórházakban továbbra is csak a nem átütemezhető ellátásokat végzik el. Cikkünkben ismertetjük a rendkívüli állapot idején történő konzultációkkal kapcsolatos tudnivalókat.
2020. június 08., 10:302020. június 08., 10:30
2020. június 08., 15:382020. június 08., 15:38
A koronavírus terjedése elleni óvintézkedésként a járóbeteg-rendelőkben, illetve a kórházakban csak a sürgősséget képező, halaszthatatlan egészségügyi ellátásokat végzik el. A szakrendeléseken a nem azonnali kivizsgálást igénylő egészségügyi problémák ellátására is van lehetőség, de csak akkor, ha ez online vagy telefonos távkonzultáció során nem megoldható.
„Telefonon vagy interneten van időpont-egyeztetési lehetőség. A betegek lebeszélik a szakorvossal, megállapodnak egy időpontban, hogy ne keletkezzen – ugyanis nem keletkezhet – sor, várólista. Természetesen az előszűrésen mindenki át kell essen, aki a járóbeteg-rendelőbe megy. De csak azokat az eseteket látják el, amelyek nem átütemezhetők. Tehát
Ugyanakkor vannak esetek, amelyeket el lehet látni telefonon is, amikor nem kell személyesen találkozzon az orvos és a beteg” – tájékoztatott Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.
Egészségügyi panasz esetén a betegek elsőként háziorvosukkal kell felvegyék a kapcsolatot telefonon. Azt, hogy halaszthatatlan szakorvosi kivizsgálásra van szükség, a háziorvos állapítja meg és ő irányítja szakrendelőbe a beteget, aki a szakorvossal szintén telefonon veszi fel a kapcsolatot.
Távkonzultációt, illetve szükség esetén rendelőjében történő konzultációt a háziorvosok is végezhetnek. A járóbeteg-rendelők telefonszámai rendszerint megtalálhatók a kórházak honlapján, de az intézmény központi számát felhívva is megérdeklődhetők, illetve onnan kapcsolni is tudják a rendelőt. Az egészségügyi szolgáltatók telefonszámai ugyanakkor megtalálhatók a megyei egészségbiztosítási pénztár honlapján is.
A kórházi ellátásra is ugyanazok az előírások vonatkoznak, amelyek a járóbeteg-ellátásra: csak a sürgősségi eseteket fogadják, és csak a halaszthatatlan orvosi beavatkozásra szoruló betegeket utalják be az osztályokra. Az összes kórházra ez vonatkozik, függetlenül attól, hogy az adott egészségügyi intézmény Covid-kórház, Covid-háttérkózház vagy koronavírusos betegeket nem fogadó kórház – tudtuk meg Duda Tihamértől.
Ha valaki halaszthatatlan kórházi ellátásra szorul, kibocsátásakor szakorvosa akár 90 napig érvényes gyógyszerrecepteket is kiállíthat számára. Ez nem érvényes azokra a speciális gyógyszerekre, amelyeket csak a kórházi gyógyszertárakban adhatnak ki.
akár az országos egészségügyi programokba tartozó készítményekből is – ezek az intézkedések szeptember 30-ig érvényben maradnak.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
2 hozzászólás