Fotó: Sándor - Nagy Tünde
A búza világpiaci árának növekedése óhatatlanul maga után fogja vonni a kenyér árának emelkedését is. Mivel egyre fogy az országos gabonatartalék, a legtöbb székelyföldi pékség is kénytelen lesz árat emelni – feltéve, hogy még nem tette meg. Az általunk megkérdezett pékségvezetők azt nyilatkozták, áraik természetesen a forgalmazóktól függnek, de a búza árának ingadozása miatt egyelőre meg sem tudják becsülni, hány százalékos lehet a szükséges drágítás.
2011. február 16., 15:582011. február 16., 15:58
2011. február 16., 16:332011. február 16., 16:33
Míg tavaly egy helyi pékségben előállított fehér kenyér kilogrammonkénti egységára 2,80 lej körül mozgott, idén már a 3,50-et is eléri – ez még tovább növekedhet a fent említett tényeket figyelembe véve.
Tánczos Barna mezőgazdasági államtitkár kérésünkre elmondta, hogy ha továbbra is így alakul a búza világpiaci ára, elkerülhetetlen lesz a drágulás. „Mivel belföldi búzára is nagy a kereslet, az itteni termelők sem fogják áron alul eladni. Sajnos a mi pékjeink is ki vannak szolgáltatva. Van, amikor a környező országokban olcsóbb a búza, és sok erdélyi pékség inkább tőlük vásárol. A pékségek nem fognak csődöt jelenteni csupán azért, mert aktuális áraikat tartani akarják” – magyarázza az államtitkár. Tánczos kifejtette, jelen esetben az egyedüli megoldás az lehet, hogy a piaci konkurencia olyan helyzetbe hozza a pékségeket, hogy csakis akkor emelnek, ha már elkerülhetetlen. „Nem kell elfeledni, hogy a székelyföldi pékségek hiába törekednek monopólium kiépítésére, mert vannak már Brassóban akkora pékségek, amelyek megbírják a sajátjuk mellett a mi ellátásunkat is” – tette hozzá.
Szász Csaba, a Harmopan Rt. udvarhelyi termelési felelőse kérésünkre elmondta, hogy már hétfőtől kénytelenek voltak 10 százalékot drágítani. Mint mondja, belföldön már alig lehet kapni búzát, jó minőségűt pedig egyáltalán nem. „Romániában nincs tartalék, legjobb esetben egy-két magáncégnek van. Tavalyhoz viszonyítva majdnem duplájára emelkedett a búza ára. Sajnos úgy néz ki, hogy még felfele ível. A spekuláció is nagy a román piacon, egyesek kivárják a tavaszt, hogy a raktáron lévő búzatartalékot drágábban adhassák el” – magyarázza. Hozzátette, a legközelebbi beszerzés idején megtörténhet, hogy ismét többet kell fizetni az áruért.
Băcescu Piroska, a Frieske Pan pékség cégvezetője aggodalmának adott hangot, mint mondja sajnálja a vásárlókat. Kiemelte, hogy jelenleg még nem drágítottak, és ha áremelésre is kényszerülnek, azonnal visszahozzák a péktermékek árát, amint a lisztet olcsóbban tudják beszerezni. „A sütemények esetében még nem várható áremelés, mivel egy nagy mennyiségű lisztrendelés esetén hónapokig van miből dolgoznunk, csakis a következő rakomány vonhat maga után áremelést. Remélem, hogy fogjuk bírni a jelenlegi árakkal a tempót” – mondta el a cégvezető. Băcescu hozzátette, hogy hasonló helyzetben megjelennek a feketézők, akik különböző házi készítésű terméket forgalmaznak minőséget igazoló iratok nélkül.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!