Novák Csaba Zoltán RMDSZ-es szenátor szerint politikai hadjárat is folyt a katolikus iskola ellen
Fotó: Haáz Vince
Az országos RMDSZ tervei szerint már novemberben bekerül a parlamenti munkabizottságokba az a törvényjavaslat, amellyel létrehozzák a katolikus iskolát Marosvásárhelyen. Noha mérget nem venne semmire ebben a román politikai életben Novák Csaba Zoltán, a szövetség Maros megyei, oktatásügyekért felelős szenátora, de reméli, hogy a Szociáldemokrata Párt tartja az ígéretét, és valóban létrejöhet a felekezeti tanintézet.
2017. október 30., 17:062017. október 30., 17:06
A marosvásárhelyi katolikus iskola adminisztratív tévedés miatt jutott abba a helyzetbe, amelyben jelenleg van: gyakorlatilag megszűnt létezni, csak elméletileg, azaz egy bírósági ügyként létezik. Novák Csaba Zoltán, az RMDSZ Maros megyei, oktatásügyekért felelős szenátora úgy gondolja, hogy
azáltal, hogy olyan vizsgálati szerveket vontak be, amelyeknek nem kompetenciája adminisztratív ügyeket kivizsgálni.
„Úgy értelmezem, hogy akár más régebbi Maros megyei, főleg iskolaügyek olyan szimbolikus spirálba kerültek, amelyek többek voltak, mint maguk az iskolák. Két közösség, két politikai tábor erőviszonyát is jelzik, annak a kontextusában értelmezendők. Az elmúlt fél évben, egy évben kimerültek a lehetőségek, amelyek helyi szinten oldották volna meg a katolikus iskola kérdését. Két politikai pártnak is voltak határozattervezetei a tavasz és a nyár folyamán, de a jegyző vagy a prefektus különböző jogi érveket használva elgáncsolta. Így került el ez az ügy olyan szintre, ahol nincs keresnivalója, nem a kormány dolga, hogy ebbe beleszóljon. Most már Magyarország- és Románia-szintű egyeztetések témája lett. Az egyik ország miniszterelnöke és a másik ország kormányzópártjának vezetője közti egyezség alapján
– fogalmazott lapunk megkeresésére Novák Csaba Zoltán. Hozzátette, az RMDSZ bukaresti és kolozsvári stábja dolgozik ezen, van már törvényjavaslat, amelyen még csiszolnak, finomítanak, és terveik szerint november folyamán ez be is kerül a parlamenti munkabizottságokba.
Fotó: Haáz Vince
Most mérget nem veszünk semmire ebben a román politikai életben, de remélem, hogy ha már ilyen szinten ígéretet tett, és ha nem történik valami nagy változás a Szociáldemokrata Párt vezetőségében, akkor sikerül véghez vinni” – nyilatkozta a Maros megyei szenátor.
Kérdésünkre kifejtette, ez a törvénymódosítás azt jelenti, hogy a parlament hozná létre az iskolát, lévén, hogy egy sajátos kisebbségi ügyről van szó. Először is módosítani kell a törvényt, a következő lépés pedig maga a létrehozás lenne, így alakulna meg törvényes úton a katolikus iskola Marosvásárhelyen. „Volt olyan felvetés, hogy várjuk meg a per (az 1385-ös számú tanfelügyelőségi határozattal kapcsolatos – szerk. megj.) végkimenetelét, de tudjuk, Romániában a perek elhúzódhatnak, ezért mi úgy gondoljuk, hogy nem kell megvárni, hanem törvényesen, megtámadhatatlan alapokon nyugvó törvényekkel kell létrehozni az iskolát. A per mondja majd ki, hogy mi a jogi státusa az elmúlt időszakban létrehozott tanintézetnek. Ez egy teljesen új iskola lenne, de végül is a klasszikus elvárásokra és alapokra építkezve” – fejtette ki Novák Csaba Zoltán.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A számok magukért beszélnek, négy órával urnazárás előtt így áll Székelyföld a részvétellel. Összehasonlításként: Kolozs megye 55 százaléknál tart, Bukarest pedig 48 százaléknál.
Sokkal nagyobb részvételt eredményez az államelnök-választás második fordulója, mint az első. Székelyudvarhelyen is egyértelműen a szavazókedv jelentős növekedését tapasztalják a szavazóbiztosok.
Folyamatos a mozgás a háromszéki megyeközpontban a választás napján: délután négy óráig a lakosság negyvenkét százaléka voksolt. Mindeközben nagyon sokan a Sepsi OSK idegenbeli meccsét figyelik a tévében. Van ok aggodalomra.
Úgy döntött, hogy tesz egy kört az autójával Csíkszeredában, amelyre kitűzte az egyik politikai párt jelképeit tartalmazó zászlót. Nem volt jó ötlet, a rendőrök meg is büntették.
szóljon hozzá!