Fotó: Barabás Hajnal
Volt, amikor nyolcszáz ember is összezsúfolódott egy gyergyói teremben, hogy a magyar történelemről szóló előadásokat hallgathasson meg, manapság azonban lecsökkent az érdeklődés az ilyen jellegű események iránt, de az 1977-ben elindult történészkonferencia hagyománya így sem szakadt meg.
2023. október 25., 17:582023. október 25., 17:58
A magyar tudomány napja tiszteletére szervezték meg idén is Gyergyószentmiklóson a Művelődési élet Erdélyben és Székelyföldön a 18. századtól a 21. század elejéig címmel szerdán megtartott történészkonferenciát. A városi könyvtár termében sajnos sokkal kevesebben foglaltak helyet, mint akár pár évvel korábban is. De amint Garda Dezső, az esemény főszervezője is elmondta, a kezdetekkor, 1977-ben nyolcszázan zsúfolódtak össze a gyergyóremetei kultúrházban, hogy a kolozsvári egyetemről érkezett történészeket hallhassák, akik a magyar történelem különböző momentumairól beszéltek.
Még később, a 2000-es évek első pár esztendejében is rendszeresen megtelt a gyergyószentmiklósi művelődési ház négyszázfős terme. Most azonban
Pedig tartalmas előadások zajlottak most is. Témájuk némileg eltért a szokásostól, hiszen eddig politika-, had- és társadalomtörténeti értekezések játszották a főszerepet, most azonban a művelődési élet került fókuszba Egyed Emese, Komán János, S. Király Béla, Kovács Eszter előadásaiban, de Garda Dezső, Bajna György, Czirják Károly és Danaliszyn József értekezéseiből is olyan információk váltak ismertté, amelyek Gyergyószentmiklós, illetve Maroshévíz rég- és közelmúltjának kulturális életébe engedtek bepillantást.
Amint Gyombolai Péter Vince konzul, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviseletében a megnyitón elmondta, a magyar tudomány napjához kapcsolódó konferencia is fontos részét képezi a magyar nyelvű tudományosságnak, és hozzájárul ahhoz, hogy a székelyföldi közösség is részesülhessen annak gyümölcseiben.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!