Archív
Fotó: Balázs Katalin
1976 óta szervez történész-konferenciát a gyergyószentmiklósi Garda Dezső történész. Az idei rendezvényen – november 14-én és 15-én – az 1918-ban és az azt követő néhány évben, Erdély Romániába való bekebelezése időszakában zajlott eseményeket ismerhetik meg a résztvevők, betekintve abba, hogy ezt miként is élte meg az akkori magyarság.
2019. november 12., 10:232019. november 12., 10:23
„Ebben a korszakban számos olyan pontja van a történelmünknek, amelyeket különböző történészek más és más nézőpontok szerint próbálnak bemutatni. Például Kratochwill Károly megítélése is ilyen: van aki, hősként tekint rá, más pedig azt az ezredest látja, aki, feladva a honvédelmet, letette a fegyvert a románok előtt, mert nem tudott azonosulni Kun Béla törekvéseivel. Szintén ellentmondásos a szerepe Kun Bélának is, akiről sok egyéb cselekedete mellett el kell mondani, hogy próbálta megszervezni az önvédelmet, amely nélkül talán ma Magyarország egy még kisebb alapterületű állam lenne, mint amekkora” – vázolja Garda Dezső, hozzátéve, hogy a konferencia igyekszik rendet tenni ezekben a vitatott kérdésekben is.
Az előadásokból kiderül, hogyan látták az 1918 őszén kezdődött és a Trianoni diktátummal lezárult időszak történéseit Erdélyben, Székelyföldön, és hogyan érintette ez a katolikus, illetve a református egyházat.
A Székelyföld és Erdély a román hódítástól az Országos Magyar Párt megalakulásáig című konferencia előadásai november 14-én 9.30-tól kezdődnek a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárban, a napi program 13 óra után Páll Antal Sándor Emlékkönyv című tanulmánykötetének bemutatásával zárul. Pénteken szintén 9.30-tól kezdődik az előadássorozat, és újra könyvbemutató zárja az eseményt: ekkor Koszta István Trianon árnyékában – Erdély követei Párizsban című munkájának bemutatásával fejeződik be. Szerdán sorrendben Szabó Zsolt, Tóth Szilárd, Perczel Olivér, Bödök Gergely, Gidó Csaba, csütörtökön pedig András Szabolcs, Koszta István, Szabó Zsolt, Berekméri Árpád, Pál Antal Sándor, Garda Dezső és Szász Zoltán előadásai lesznek hallhatók.
– összegzi Garda Dezső.
Megköszönte a támogatást szimpatizánsainak vasárnap éjjel Nicușor Dan megválasztott államfő.
Nicușor Dan hétfőn hajnalban arról biztosította Emmanuel Macront, hogy Románia továbbra is megbízható uniós partner lesz.
Az erdélyi magyarság magas részvétele a romániai elnökválasztás vasárnapi döntő fordulójában azt mutatja, hogy az erdélyi magyar emberek érezték ennek a választásnak a jelentőségét, súlyát, veszélyeit, lehetőségeit – mondta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője elismerte vereségét választási ellenfelével, Nicușor Dannal szemben. Egy videóüzenetben arra kérte támogatóit, hogy folytassák a „harcot az igazságért”.
Nicușor Dan nyerte a romániai elnökválasztás második fordulóját a leadott szavazatok százszázalékos feldolgozottsága alapján.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
1 hozzászólás