Szőcs Hunor
Fotó: Pinti Attila
A hideg időszak közeledtével érdemes kiemelt figyelmet fordítaniuk a járműtulajdonosoknak a saját és közlekedési társaik biztonságára, illetve autójuk megfelelő működése szempontjából néhány fontos részletre. Szőcs Hunor, a csíkszeredai Sigma Gum gumiabroncs-szolgáltatóközpont egyik vezetője hat pontban foglalta össze, hogy miként előzhetjük meg a bajt.
2021. november 09., 08:232021. november 09., 08:23
2021. november 09., 12:112021. november 09., 12:11
Szakműhely és szerelő nélkül, mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy a téli időszak előtt, akár az udvaron vagy a tömbház előtt átvizsgált autónkkal biztonságosabbá tegyük a közutakat – vezeti fel Szőcs Hunor, akinek tanácsai részét képezik a gumiabroncs-szolgáltatóközpont Törődjünk egymással mottójának. Természetesen van, aminek ellenőrzéséhez szakértelem szükséges, de a Sigma Gum ebben is segít.
Az autó és az út közötti kapcsolatot négy tenyérnyi helyen biztosító gumiabroncsok állapotának ellenőrzése az egyik legfontosabb télen is. Ez az első kereknél könnyen elvégezhető: a kormánykereket teljesen jobbra vagy balra fordítva láthatóvá válik a téli abroncs mintázata, egyszerű megállapítani, ha kopott – a modern gumik kopásjelzővel vannak ellátva, és
A hátsó tengelyen lévő gumik mintázata kicsit bonyolultabban hozzáférhető, de ezek is különösebb nehézség nélkül ellenőrizhetők.
Szintén fontos az abroncs gyártási éve: ez a gumi oldaláról, jól látható helyről, az úgynevezett DOT-számról lehet leolvasni. A négy számjegyű számsorból az első kettő a gyártás hetét, a második kettő pedig az évet jelöli – azaz például egy 2619-es DOT-számú abroncsot 2019. 26. hetén gyártották. Ez azért lényeges, mert öt évnél régebbi téli gumiabroncsokat már nem igazán ajánlott használni, mivel ezek esetében hatványozottan fontos a tapadás, és
Egy régi gumi – még ha meg is van a szükséges profilmélysége – nem úgy viselkedik, mint újabb társai, nem tud a hidegben annyira felpuhulni, alacsony hőmérséklet melletti nedves, jeges aszfalton irányíthatatlanná teszi az autót – magyarázza Szőcs Hunor.
Annál kevés veszélyesebb dolog van, mint sietős téli reggeleken néhány négyzetcentiméternyi helyen lekapart szélvédővel elindulni. Mindig legyen a gépkocsiban jégkaparó, lehetőség szerint jégoldó szer is, hiszen a szélvédő mellett az összes ablakon tökéletesnek kell lennie a kilátásnak – beleértve a külső visszapillantó tükröket is. És ha már jól kilátunk – folyatódik a tanács –, akkor ez maradjon is így, azaz az ablaktörlőknek hibátlannak kell lenniük. Amennyiben szaggatottan, rosszabb esetben egyáltalán nem törölnek, azonnal cseréljük ki őket jó minőségűekre.
A havas, latyakos időszakban a többi évszakhoz képest sokkal több szennyeződést „vernek fel” az előttünk haladók, ezért nélkülözhetetlen egyrészt a megfelelő mennyiségű, másrészt minőségű, harmadrészt évszaknak megfelelő ablakmosó folyadék. Nyissuk fel a motorháztetőt – javasolja Szőcs Hunor –, majd ellenőrizzük, hogy ezen a téren miként áll az autónk.
Van, amit lehet ellenőrizni otthon, de van, aminek átvizsgálásához szakember szükséges
Fotó: Pinti Attila
Nálunk -20, sőt -30 Celsius-fokig használható folyadékot érdemes használni, és fontos, hogy a nyári ablakmosót időben lecseréljük, hogy ne fagyjon el, és ne károsítsa a rendszert. A kettes és hármas pont összefügg – teszi hozzá a szakember: jó ablaktörlőhöz jó folyadék szükséges, utóbbit egy pocsék ablaktörlő csak „szétkeni” a szélvédőn.
Ha már felnyitottuk a motorháztetőt, érdemes egy pillantást vetni a hűtőfolyadékra is. Az úgynevezett kiegyenlítőtartályban kell megnézni, hogy van-e megfelelő mennyiségű folyadék. Ha a minimum jelzés alatti szinten van, ajánlott fagyállófolyadékkal pótolni, azaz „kiszintezni”, hogy még véletlenül se okozzon kárt a fagypont alatti hőmérséklet a motorban.
Miután „szétnéztünk” a motorháztető alatt, alaposan vizsgáljuk meg a fényeket is, hogy működik-e valamennyi helyzetjelzőnk, tompított és távolsági fényszórónk, fék- és tolatólámpánk, irányjelzőnk, kisegítő fényeink. Mindemellett,
így amikor reggel sötétben indul útnak a sofőr, és délután is sötétben ér haza, ez jelentősen csökkentheti a fényerőt és a láthatóságot is.
Noha a tél előtti, otthon elvégzett ellenőrzések fontosak, egy szervizlátogatást nem pótolhatnak. A Sigma Gum szakműhelyében például az úgynevezett fokolással kideríthető, hogy a hűtőfolyadék pontosan mekkora fagyot „bír ki”. A megfelelő hűtőfolyadék azért is fontos – magyarázza Szőcs Hunor –, mert a motor hűtésén kívül a felmelegedett víz hője fűti az utasteret. Az akkumulátor állapotát is megvizsgálják egy szervizlátogatáskor – hiszen annál kellemetlenebb nincs, mint amikor a reggeli sietségben nem indul az autó.
Amit szintén körülményes, sőt szinte lehetetlen otthon ellenőrizni, de az egyik legfontosabb, az a fékek állapota. Mindenekelőtt a fékolajat veszik górcső alá, illetve azt, hogy ne legyen a rendszerben buborék, ami a fékek súlyos alulműködését okozná, veszélyessé téve a közlekedést – hiszen télen a féktávolság „alaphelyzetben” is a nyári többszörösére nő. Ilyenkor a féktárcsákat, -nyergeket és -pofákat is átvizsgálják. Ezek mellett az olajszintet, az olaj minőségét is megnézik.
Fotó: Pinti Attila
A Sigma Gum szolgáltatóközpont Safety24 nevű csomagjával mindezeket gyorsan és precízen végzik el, sőt a felsoroltak mellett az autó számos más pontját is átnézik – egyszerű programálást követően, sorban állást és hosszú várakozást elkerülve –, hogy a tulajdonos az otthoni rutinátnézéseken túl is biztosra tudja, hogy autója felkészült a télre. Törődjünk egymással – hangzik a Sigma Gum mottója, azaz a cég abban tud segíteni az autósoknak, hogy odafigyel rájuk, ezáltal pedig ők is egymásra.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.