
Elméletek vannak a baktériumforrás származására vonatkozóan, de biztosat csak a vizsgálatok végén fognak tudni
Fotó: Veres Nándor
A műtétek alatt használt speciális folyadékban kimutatták azt a baktériumot, amely nagy valószínűséggel megfertőzte a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház tizennégy páciensét. Az újraműtött betegek állapota már javul, sőt a vizsgálat szerint a nem megfelelően végzett sterilizálási folyamatra is fény derült.
2022. január 19., 12:262022. január 19., 12:26
2022. január 19., 13:162022. január 19., 13:16
A kórház vezetősége sajtótájékoztatón számolt be a vizsgálat jelenlegi állásáról. Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere tudatta, a járványtani kivizsgálás folyamán kedden kiderült, hogy az egyik, a műtétek alatt használt folyadékban kimutatták a Pseudomonas aeruginosa baktériumot.

Endoftalmitisz – a szem belső rétegeit érintő gyulladás – alakult ki a csíkszeredai kórház szemészeti osztályán január 12-én és 13-án szürkehályog-műtéten átesett tizennégy páciensnél.
„Ezt a folyadékot a szürkehályogműtétek alkalmával a szemüregi nyomás fenntartására használják a szemészeti osztályon. Mintát vettünk a többi, fel nem bontott flakonból is, továbbá annak az asszisztensnek a kezéről is, aki ezt a folyadékot kezeli. Jó hír, hogy a műtőben a felületekről vett minták negatív eredményt hoztak, ellenben
Ennek kivizsgálása is folyamatban van” – nyilatkozta a korház vezetője. Hogy hogyan fertőződhetett meg a speciális folyadék, még nem tudni, mint ahogy az asszisztens mintájának eredményére is várni kell, így a kivizsgálás folytatódik.

Stabilizálódott a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szemészeti osztályán endoftalmitisz miatt újraműtött betegek állapota, az első vizsgálatok pedig azt igazolják, hogy nem kórházi környezetből származó baktériummal történt a fertőzés.
Sergiu Sîngeorzan, a kórház járványtanász főorvosa elmondta,
Rámutatott, a legfrissebb, szerda reggeli laboreredmények szerint
amely érzékeny nagyon sok antibiotikumra. Az is kiderült, hogy a többi flakonból vett minta negatív eredményt hozott. „A szolgálatot teljesítő személyzettől és a műtétet végző orvos kezéről, illetve orrüregéből is mintát vettünk” – fejtette ki. Újságírói kérdésre az osztályvezető orvos közölte, a vizsgálatok alapján a műtőben fertőződhetett meg a folyadék, és bár meg kell várni a vizsgálatok eredményét, de
Bodó Pál, a szemészeti osztály főorvosa a páciensek állapotával kapcsolatban közölte, a betegek – akik mind ötven év felettiek – általános állapota javul, mivel a látás az operált szemek esetében nagyon jó.
– értékelte a jelenlegi helyzetet.
Mivel egy külföldi mikrobiológus lapunknak jelezte, hogy ez a fajta baktérium nagyon könnyen bekerül vízvezetékbe, lefolyókba, többszöri használatban lévő oldatos üvegekbe, legtöbbször a személyzet nem fertőtlenített keze által, rákérdeztünk erre is az osztályvezetőnél. „Teljesen megállja a helyét a megállapítás, való igaz, hogy ebben a formában is megvalósulhat a fertőződés. A vizsgálat folyamatban van, mi is kíváncsian várjuk az eredményeket” – összegzett Bodó Pál.
A sajtótájékoztatón még közölték, a bizonyos híradásokban megjelent információkkal ellentétben csak a korábban operált szem esetében volt szükség beavatkozásra.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
3 hozzászólás